Charles Lindbergh

Charles Lindbergh | foto: PR

První Oscaři, první let přes Atlantik. Jak dospívala Amerika

  • 0
Pro Evropu byl přelomovým rokem ten s číslem 1914, Amerika má svůj historický milník o třináct let později. Dokazuje to čtivá kronika Billa Brysona nazvaná Amerika 1927, která právě vychází česky.

Amerika 1927

Kniha se soustředí zejména na letce Charlese Lindbergha, točí se však i kolem Al Capona, Henryho Forda či prohibice. (knihu koupíte na Knihy.iDNES.cz zde.)

Před první světovou válkou měly Spojené státy americké celkem 225 letadel, o rok později už sedmnáct tisíc. Jenomže co s nimi, když lodě zásobovaly pozemní vojsko a přeletět přes Atlantik bylo tehdy nepředstavitelné? Není divu, že po válce armáda letouny rozprodávala.

A podobně jako stovky jemu podobných, i strojní inženýr Charles Lindbergh si jedno koupil - chtěl se podle tehdejší módy stát kaskadérem a na svém letounu trénovat. Nakonec se mu ale povedl nevídaný kousek: 21. května 1927, tedy devět let po skončení války, přeletěl jako první z Ameriky do Evropy přes Atlantický oceán.

Oslavného průvodu se o tři týdny později zúčastnilo téměř pět milionů lidí, po slavnosti odklidili přes 1800 tun odpadků. V ten rok, přesněji v to léto, se toho ovšem stalo ještě víc - Amerika dospěla. „Do té doby se všechno důležité dělo v Evropě, pak se ale těžiště planety začalo přesouvat. A přelet Lindberghův přes Atlantik se stal jakýmsi vrcholným vyjádřením téhle skutečnosti,“ tvrdí autor knihy.

Příběh Billa Brysona vychází z historických událostí, líčí je ovšem v souvislostech. Díky nadšení pro aviatiku se hrdinou nestal jen Lindbergh, ale třeba i Clara Bow, hlavní hvězda snímku Wings, jenž jako první film v historii získal Oscara a který vyprávěl o leteckých soubojích první světové války.

Mimochodem v tomto roce byl zachráněn Hollywood, podařilo se totiž prorazit s mluveným filmem, což továrnu na sny zachránilo před jistým krachem. V roce 1927 začal Gutzon Borglum tesat portréty čtyř prezidentů do Mount Rushmore a vstoupil v platnost zákon, díky kterému nakonec padl Al Capone. Jsou zkrátka roky, kdy se daří.