Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšla kniha bajek pro čaroděje, kterou znal i Harry Potter

  0:01aktualizováno  0:01
Bajky barda Beedleho, kniha, kterou odkázal Brumbál Hermioně Grangerové v posledním dílu Harryho Pottera, vychází právě ve čtvrtek po celém světě. Česko není výjimkou. Nakladatelství Albatros ji před pár hodinami dodalo na pulty knihkupectví. Stojí 249 korun a má 128 stran.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. Rowlingové - Dražba v aukčním domě Sotheby´s | foto: Profimedia.cz

Přebal knihy Bajky barda Beedleho Joanne K. Rowlingové"Rowlingová knihu Bajky barda Beedleho vloni napsala a sama ilustrovala v počtu sedmi exemplářů, šest rozdala svým přátelům, sedmý vydražila. Koupila ho společnost Amazon za 1,95 milionu liber, která knihu vydává 4. prosince. Od října ji máme přeloženou, takže u nás vychází paralelně s ostatními zeměmi," uvedl Radovan Suk z Albatrosu.

Pět originálních čarodějných pohádek, které z run přeložila Harryho přítelkyně Hermiona Grangerová, doplňují Brumbálovy poznámky a vysvětlivky a také historická zařazení od Rowlingové.

Ta uvedla svoji novou knihu ve skotské Národní knihovně, kde je až do 4. ledna vystaven i jeden z originálů knihy, který Rowlingová darovala svému prvnímu editorovi Barrymu Cunninghamovi.

BAJKY BARDA BEEDLEHO

Bajky barda Beedleho obsahují pět pohádek, které čarodějnické děti slýchávají před spaním, podobně jako mudlovské děti Sněhurku, Šípkovou Růženku nebo Karkulku. Jmenují se Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby, Mágovo chlupaté srdce, Králice Alice a chechtavý pařez a Příběh tří bratří. Všechny obsahují poučení jak pro čaroděje, tak pro nečarodějné děti.

Distribuci knihy provází bezpečnostní opatření tak, aby se ke čtenářům nedostala dřív než ve stanovené datum, neprovází ji však žádné půlnoční šílenství, jako tomu bylo u klasických dílů Harryho Pottera.

S první minutou čtvrtka

Harry Potter a Princ dvojí krve"Stejně jako u předchozích knih J. K. Rowlingové, také u Bajek barda Beedleho platí embargo na text, které platilo až do půlnoci, v tomto případě ještě přísnější vzhledem k tomu, že jde o světovou premiéru. Vyžadujeme proto od našich partnerů – tiskárny, knihkupců, logistiky – speciální a smluvně podchycený režim, v němž bude maximálně garantována bezpečnost a důvěrnost zacházení s textem a ilustracemi této knihy. Během včerejška knihkupci dostali objednaný počet kusů knihy s tím, že se kniha může objevit na pultech nejdříve s první minutou čtvrtka," dodal Suk.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. RowlingovéI server Amazon.com si hlídá datum vydání. Zájemci o knihu si ji mohli už několik dní předem objednat za 7,14 dolaru, rozesílat výtisky však společnost začíná až ve čtvrtek. Sběratelská edice bajek, která obsahuje o deset obrázků od J. K. Rowlingové navíc, stojí rovných sto dolarů.

Loňská dražba knihy byla charitativní, Rowlingová dává i výtěžek z prodeje své nadaci CHLG, která se stará o děti v ústavní péči.

Čtěte v páteční a sobotní MF DNES

Recenzi na knihu si budete moci přečíst v páteční MF DNES, ukázku z pohádky Čaroděj a skákající hrnec v sobotní Scéně.

.Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz