Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšla kniha bajek pro čaroděje, kterou znal i Harry Potter

  0:01aktualizováno  0:01
Bajky barda Beedleho, kniha, kterou odkázal Brumbál Hermioně Grangerové v posledním dílu Harryho Pottera, vychází právě ve čtvrtek po celém světě. Česko není výjimkou. Nakladatelství Albatros ji před pár hodinami dodalo na pulty knihkupectví. Stojí 249 korun a má 128 stran.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. Rowlingové - Dražba v aukčním domě Sotheby´s | foto: Profimedia.cz

Přebal knihy Bajky barda Beedleho Joanne K. Rowlingové"Rowlingová knihu Bajky barda Beedleho vloni napsala a sama ilustrovala v počtu sedmi exemplářů, šest rozdala svým přátelům, sedmý vydražila. Koupila ho společnost Amazon za 1,95 milionu liber, která knihu vydává 4. prosince. Od října ji máme přeloženou, takže u nás vychází paralelně s ostatními zeměmi," uvedl Radovan Suk z Albatrosu.

Pět originálních čarodějných pohádek, které z run přeložila Harryho přítelkyně Hermiona Grangerová, doplňují Brumbálovy poznámky a vysvětlivky a také historická zařazení od Rowlingové.

Ta uvedla svoji novou knihu ve skotské Národní knihovně, kde je až do 4. ledna vystaven i jeden z originálů knihy, který Rowlingová darovala svému prvnímu editorovi Barrymu Cunninghamovi.

BAJKY BARDA BEEDLEHO

Bajky barda Beedleho obsahují pět pohádek, které čarodějnické děti slýchávají před spaním, podobně jako mudlovské děti Sněhurku, Šípkovou Růženku nebo Karkulku. Jmenují se Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby, Mágovo chlupaté srdce, Králice Alice a chechtavý pařez a Příběh tří bratří. Všechny obsahují poučení jak pro čaroděje, tak pro nečarodějné děti.

Distribuci knihy provází bezpečnostní opatření tak, aby se ke čtenářům nedostala dřív než ve stanovené datum, neprovází ji však žádné půlnoční šílenství, jako tomu bylo u klasických dílů Harryho Pottera.

S první minutou čtvrtka

Harry Potter a Princ dvojí krve"Stejně jako u předchozích knih J. K. Rowlingové, také u Bajek barda Beedleho platí embargo na text, které platilo až do půlnoci, v tomto případě ještě přísnější vzhledem k tomu, že jde o světovou premiéru. Vyžadujeme proto od našich partnerů – tiskárny, knihkupců, logistiky – speciální a smluvně podchycený režim, v němž bude maximálně garantována bezpečnost a důvěrnost zacházení s textem a ilustracemi této knihy. Během včerejška knihkupci dostali objednaný počet kusů knihy s tím, že se kniha může objevit na pultech nejdříve s první minutou čtvrtka," dodal Suk.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. RowlingovéI server Amazon.com si hlídá datum vydání. Zájemci o knihu si ji mohli už několik dní předem objednat za 7,14 dolaru, rozesílat výtisky však společnost začíná až ve čtvrtek. Sběratelská edice bajek, která obsahuje o deset obrázků od J. K. Rowlingové navíc, stojí rovných sto dolarů.

Loňská dražba knihy byla charitativní, Rowlingová dává i výtěžek z prodeje své nadaci CHLG, která se stará o děti v ústavní péči.

Čtěte v páteční a sobotní MF DNES

Recenzi na knihu si budete moci přečíst v páteční MF DNES, ukázku z pohádky Čaroděj a skákající hrnec v sobotní Scéně.

.Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz