Vyšel skvost nejen pro astronomy

  • 4
Obloha nad námi, Soustava Země - Měsíc, Sluneční soustava, Hvězdná společenstva, Zapálení při osmi milionech stupňů, Barvy galaxií, Lov v hlubinách, Hledání jiných forem života… To jsou jen některé názvy kapitol Atlasu vesmíru od Leopolda Benacchioa a Pierra Benvenutiho.

Na první pohled se v ničem neliší od jiných populárních astronomických publikací. Avšak toto dílo je jedinečným skvostem svými rozměry, kompozicí a obsahem.

Kniha netradičního formátu (výška 29 cm, šířka 26,5 cm) je založena na nádherných fotografiích, které častokrát známe z novin a časopisů, ale tentokrát je dostáváme na větší ploše, protože stránky se otevírají nahoru nebo do stran.

Navíc počítačoví specialisté obrázky upravovali a vylepšovali, aby byly jasné a srozumitelné.

Například na červeném Slunci o průměru 30 cm vidíme skvrny a protuberance, přičemž tyhle gigantické výtrysky horkého plynu jsou ještě na výřezu a tam pro srovnání vidíme i malinkou kuličku Země.

Schematický pohled do nitra Slunce, jeho záběry v různých vlnových délkách, snímky dopadu komet na jeho povrch a všude kratičké vysvětlující texty dávají základní, naprosto srozumitelné informace o naší hvězdě.

Nebo tak populární kapitola, jako je hledání jiných forem života. Opět základní informace o tom, co to je živý organismus a v jakých podmínkách může existovat.

Velký snímek kyselého sirného jezera vulkanického původu, kde podle nejnovějších poznatků přebývají určité mikroorganismy, a několik snímků takových pozemských extremistů.

Po rozevření knihy čtenáře ohromí Saturn se svými prsteny, doplněný povídáním o možném životě na některých měsících (Europa u Jupitera a Titan u Saturnu) a kresba sondy Cassini-Huygens, která má právě o Vánocích u Saturnu excelovat.

V závěru je řada užitečných informací: odpovědi na časté otázky, slovníček pojmů, doporučená česká literatura a důležité internetové adresy.

U odborných publikací tohoto druhu bývá někdy potíž s českým překladem. Naštěstí je česká verze Atlasu vesmíru dílem zkušených astronomů Jaroslava Soumara, Lenky Soumarové a Jakuba Rozehnala.

Knihu, kterou napsali dva Italové, známý popularizátor astronomie a přední vědec, je jedinečnou vstupní branou pro mladé i starší zájemce o vesmír.

U Knižního klubu představuje důstojné pokračování série monumentálních obrazových publikací Zvíře a Země.