Roman Zach a Martin Finger coby představitelé Fausta a Mefistofela

Roman Zach a Martin Finger coby představitelé Fausta a Mefistofela - Roman Zach coby představitel Fausta a Martin Finger coby Mefistofeles ve hře Johanna Wolfganga Goetha v režii Davida Czesanyho (2007) | foto: Petr TopičMF DNES

Vyšehrad nabízí faustovský trip

Diváky Fausta čeká kromě nevšedního zážitku spojeného s mystickým prostředím vyšehradských kasemat i drink na uvítanou a teplá deka.

Málokde v Praze najdete tak uhrančivý prostor, jako je podzemní sál Gorlice ve vyšehradských kasematech. Dostanete se do něj pouze tmavou chodbou pod povrchem země, stálá teplota je šestnáct stupňů a v prostoru s vysokým stropem odpočívají originály barokních soch z Karlova mostu.

Před několika lety sál ožil divadlem a po krátké přestávce znovu v Gorlici vyroste jeviště a hlediště. Stejně jako před lety, hrát se bude Faust. Michal Dočekal zde v roce 2001 poprvé uvedl první dramatické zpracování faustovského mýtu, alžbětinskou Tragickou historii o doktoru Faustovi, která se pak na letní "repertoár" Gorlice s úspěchem vracela pět let.

Konkurence Shakespearovi?
Ale teprve nyní by se měla z Fausta v Gorlici stát skutečná tradice: včera měla premiéru inscenace nejznámější podoby faustovského tématu - dvoudílné velkolepé, životní dílo Johanna Wolfganga Goetha v režii Davida Czesanyho. Hrát se bude nyní do 2. července, druhá série představení je naplánována od 7. do 17. července.

Společnost Artes Liberales, která inscenaci produkuje, má přes nynější velmi skromné granty smělé plány. Postava doktora, který zaprodá duši ďáblu, fascinuje umělce po staletí a faustovské téma zpracovaly desítky autorů. Občanské sdružení Artes Liberales chce rok co rok sáhnout do studnice faustovských textů, a časem tak vytvořit obsáhlý cyklus.

V plánech se počítá například s Ravenhillovým textem Faust je mrtev, Havlovým Pokoušením či dramatizací faustovského románu Thomase Manna. Po pěti letech, kdy by měl projekt vrcholit, by se tak v Gorlici po celé léto hrál výhradně faustovský repertoár. "Chtěli bychom vytvořit jistou protiváhu k Letním shakespearovským slavnostem, ostatně Pražský hrad aVyšehrad - jako dvě zásadní místa pro českou historii - spolu odedávna soupeřily," uvažuje produkční sdružení Petra Kocmanová.

Zach jako Faust, Finger coby Mefisto
Logickým krokem je však začít s Faustem nejklasičtějším. Goethovo dílo se v Gorlici musí vejít do dvou hodin - kvůli nízké teplotě delší "stopáž" nesnesou herci ani diváci, jejichž dech navíc škodí barokním skulpturám.

"Snažili jsme se nezjednodušovat, zachovat téma v celé jeho velikosti, ale zároveň vybrat ty motivy, které s dnešní dobou nejvíce rezonují. Říkáme tomu faustovský trip," vykládá režisér Czesany, který do hlavních rolí obsadil Romana Zacha jako Fausta a Martina Fingera coby Mefista.

"Témat rezonujících v současné době nacházíme ve Faustovi nepřeberně. Pro naši inscenační úpravu je dominující hranice uchování osobní identity. Kdy je člověk ještě schopen nést odpovědnost za své úspěchy, provinění a svůj život obecně," říká dramaturgyně Lucie Ferencová. Kdo může být dneska Mefistem? Klidně manažeři, agenti s reklamou, vizážisté.

Přestože Gorlice je v mnohém pro scénografa omezující, autor scény Petr B. Novák ji považuje za velmi inspirativní, a především zcela souznící s faustovským mýtem. "V době baroka faustovské téma totiž kulminovalo. Pokusíme se potenciál prostoru vyčerpat v jeho podstatě a nádheře," slíbil scénograf. Zatím na diváky čeká "klasický" kukátkový prostor.

Do Gorlice smí pouze sto diváků, lístky se prodávají v předprodeji TicketPro, v pokladně Divadla Komedie a přímo na místě. Publikum organizátoři vybaví dekami stejně jako teplým "welcome drinkem". I tak produkční radí zabalit s sebou co nejteplejší oblečení. Tím by ostatně nepohrdli ani sami účinkující.

"Faust je pro mě výjimečný úkol," říká Roman Zach, který se kvůli roli smířil i s tvrdými podmínkami v Gorlici. "Prosil jsem však kostýmní výtvarnici, zda by mi kostým nemohla navrhnout teplý."