Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyrobit Českého lva není hračka

  17:54aktualizováno  17:54
Sklářský mistr Libor Kruliš z Nového Bydžova na Královéhradecku v těchto dnech dokončuje ve své dílně práce na filmových cenách - Českých lvech.

Představitelé České filmové a televizní akademie dosud převzali dvě sošky, sklářskému mistrovi tedy zbývá dodělat zbývajících patnáct.

Přestože je soška lva pro letošní ceremoniál o zhruba dva kilogramy lehčí než ocenění z minulých let, brusičské práce na ní jsou mnohem náročnější, řekl dnes ČTK Kruliš. Nová soška váží přibližně tři kilogramy.

Kromě broušení některé části lvího ocenění sklářský mistr takzvaně pískuje, což na skle vytváří matný povrch. Před pískováním musí každou sošku ještě polepit speciální páskou, která uchrání ostatní místa, jež zůstanou čirá. "Je to taková piplavá práce, zaměstnal jsem na to i manželku," uvedl Kruliš. Při opracovávání skleněných sošek se občas stane, že ji sklář poškodí.

Někdy se podle Kruliše může stát, že soška vypadne poškozená již z formy ve sklárně. "Ročně se poničí i 15 kousků, ty pak musím kladivem zcela znehodnotit," poznamenal. Skleněné odlitky vznikají ve sklárně v Novém Boru na Českolipsku. Štítky se jmény vítězů na filmové sošky přibudou asi dva dny před slavnostním předáním cen.

"Pořadatelé si pro ně přijedou až v den ceremoniálu, aby nedošlo k úniku informací o tom, kdo vlastně vyhrál," vysvětlil sklář. Při předávání budou sošky podle něj perfektně vyleštěné beze stop po manipulaci rukama. "V konečné fázi je budu balit v rukavicích do igelitových sáčků, z nichž budou lvi vybaleni až na pódiu," dodal.

Vítězové budou vyhlášeni 3. března v pražském Paláci Lucerna. V rámci úterního nominačního večera, který byl pro moderátora Jaroslava Duška generálkou na vyhlášení výsledků, byl oficiálně udělen i jeden Český lev. Za loňský rok ho v kategorii Nejlepší zahraniční film získala sedmi Oscary oceněná Americká krása.

Sklářský mistr Libor Kruliš z Nového Bydžova na Královéhradecku dokončuje ve své dílně práce na filmových cenách - Českých lvech. Kromě broušení některých částí cen sklářský mistr takzvaně pískuje, což na skle vytváří matný povrch.

Soška Českého lva zajímá i kočkovitou šelmu ze sklářovy domácnosti.

Sklářský mistr Libor Kruliš z Nového Bydžova na Královéhradecku v těchto dnech dokončuje ve své dílně práce na filmových cenách - Českých lvech.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Lvi nebudou soubojem režisérských generací, věří nominovaný Najbrt

Režisér Marek Najbrt s cenou pro film Protektor

S jedenácti nominacemi na Českého lva předběhl režisér Marek Najbrt i "sběratele" filmových cen Jana Hřebejka....

Filmaři mě moc neberou, říká autor nominovaných 3 sezón v pekle

Z natáčení filmu 3 sezóny v pekle

Zatímco sál pražské Lucerny celý nominační večer Českého lva zuřivě řešil, kdo si cenu zaslouží a kdo ne, režisér...

O České lvy se s 11 nominacemi poperou Protektor a 3 sezóny v pekle

Marek Najbrt přebírá ocenění za film Protektor

Do pražského kina Lucerna se vrátil Český lev. Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3...

Najdete na iDNES.cz