Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se mi naslouchat vlastní intuici

  10:16aktualizováno  10:16
Majitelka pražského nakladatelství Motto Romana Přidalová od počátku vydává jen knížky, které ji večer neuspí. Šestačtyřicetiletá vystudovaná ekonomka, která pracovala jako provozářka v nádražní jídelně a poté v rakouském exilu vybudovala restauraci, má prozíravý vkus. Její podnik už deset let prosperuje a ona sama si na období velkovýroby knedlíků ani nevzpomene: "Snad jen, když mi v nějaké restauraci přinesou blaf, řeknu si, jak málo stačí, aby to jídlo chutnalo."

Vydělat a ihned investovat

Nakladatelství Motto Přidalová založila na podzim roku 1991 stejně intuitivně, jako později nacházela úspěšné autory. V době, kdy čtenářská euforie začala vyprchávat a knižnímu podnikání se prorokovala krize, začínala se dvěma zaměstnanci a s psychologickou knížkou Susanny Kubelkové Konečně přes čtyřicet. Nakladatelku samu prý tenhle titul vyvedl z beznaděje, když si myslela, že po čtyřicítce končí život.

Dneska má Motto šest pracovníků a databáze věrných čtenářů čítá padesát tisíc adres. Náklady se pohybují od dvou do sedmi tisíc výtisků, většinou následují dotisky. "Z minipodniku je středně velká firma, která šlape. Kupodivu mě ta jízda ani po deseti letech nepřestala bavit." Nakladatelství zatím přineslo na 260 titulů sto deseti autorů, z nichž čtyřicet je českých. "Motto bylo vždycky ziskové, ale já všechny peníze obratem investuju do výroby a propagace. Nešla jsem do toho s tím, že chci jet na Mauricius nebo se vozit v chryslerovi," podotýká energicky Přidalová.

Spíše než nestálosti čtenářů se Přidalová bojí krachů distributorů, s nimiž už dvakrát udělala špatnou zkušenost. Jednou si firma nabrala obrovské množství titulů a pak se vypařila, podruhé distributor skončil vytunelovaný. "Pochopím, když se nějaký podnik složí, ale nesnesu, když se na tom někdo snaží vydělat," dodává.

Chod podniku dnes Přidalová řídí telefonicky ze svého domova, sklad má v garáži a komunikaci s distributory zajišťuje její matka. "Vnutí jim i to, co by nechtěli, a ještě je prohání, aby to co nejdřív zaplatili. Vypadá křehce, jedná jako tvrdý obchodník! Stará se mi i o peníze a bez ní bych to nezvládla."

Vieweghu, třes se!

Za desetiletí existence doznal ediční plán Motta značných změn. "Zprvu jsem začínala s populárněpsychologickou literaturou, ale jako hlavní náplň to nestačilo. Tak jsem přidala detektivky a postupně rozšiřovala záběr do beletrie, teď se zaměřujeme na francouzské spisovatele." Slabost má Přidalová pro české literáty, vycházejí u ní tituly Haliny Pawlowské, Ivy Hercíkové, Ivanky Deváté či Jarmily Loukotkové. Úspěchy sklízí také u překladů - tuzemské bestsellerové žebříčky lámala autobiografie marocké princezny Maliky Oufkirové Vězeňkyně.

Mezi mužskou a ženskou literaturou však nakladatelka rozdíly dělat nechce: "Jednou mě nějaký novinář charakterizoval jako propagátorku feministické literatury a já jsem se tomu musela smát. V edičním plánu na příští rok dokonce máme více spisovatelů než spisovatelek."

Své autorské hvězdy Přidalová hledá zejména na internetu nebo v zahraničních časopisech, řada začínajících spisovatelů se jí hlásí sama. "Každý den přijde nejméně jeden manuskript poštou a jeden po internetu. Přečtu všechny, jasno většinou mívám ovšem už od první věty." Kromě toho často cestuje a v knihkupectvích si povídá se zaměstnanci nebo náhodnými návštěvníky. "Intuici jsem neposlechla jen pětkrát, takzvaně z vděčnosti, a pak jsem litovala. Titul propadl. Od té doby se snažím být neústupná - i když jsem si tím nejspíš nadělala spoustu nepřátel."

O svých nových trumfech Přidalová mluví výhradně anonymně - zkušenost ji poučila, že konkurence nespí a lanaří. Instinkt šéfky Motta je prý natolik proslulý, že na zahraničních knižních přehlídkách mají agenti konkurenčních podniků oči na stopkách, když začne listovat nějakou knížkou. "V jednom rozhovoru jsem básnila o Báře Nesvadbové, tehdy neznámé mladé autorce, a pár dní nato měla nabídky ze tří nakladatelství."

V současnosti nakladatelce učaroval rukopis mladého prozaika, který jí před časem přišel do nakladatelství; vypráví se v něm o prožitcích sedmnáctiletého chlapce. "Okamžitě mě to pohltilo a bavila jsem se až do konce. Nemyslím si, že by touhle knížkou autor skončil. Vieweghu, třes se!" vzkazuje nejprodávanějšímu současnému českému spisovateli Romana Přidalová.

Majitelka pražského nakladatelství Motto Romana Přidalová.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz