Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výjimečný Peer Gynt používá i obří loutky

  7:58aktualizováno  7:58
Po osmi letech si Východočeské divadlo znovu trouflo na Henrika Ibsena. Po mocenské fresce Nápadníci trůnu sáhlo po Ibsenově nejznámější hře vůbec, Peeru Gyntovi.

Jiří Seydler | foto: Michal KlímaMF DNES

Ta se na pardubickém jevišti objevuje poprvé, zato s velkou výpravou. Inscenace patří k nejnákladnějším v historii divadla a režisér Jiří Seydler v ní využil například obří loutky.

* České inscenace obvykle volí úpravu od Bohumila Mathesia a vynechávají čtvrté dějství, které zachycuje Peerovy toulky po světě a pro pochopení textu je klíčové. Vy jste se ho nezřekli.

Čtvrté dějství se u nás skutečně téměř nehrálo. Obvykle se uvádí první polovina, ve které je zobrazeno mládí Peera Gynta, a pak se hrdina na scéně objevuje jako šedesátiletý. Když přijíždí, říká, že už nic nemá, že žil jako zlatokop. Jenže nic z toho diváci nevidí, a to je chyba. Gyntův střední věk má publikum prožít s ním.

* Bez čtvrtého dějství je Peer Gynt skoro jako pohádka, s ním jde o docela komplikovanou hru. Divákům jste současně slíbil zábavu. Jak toho chcete dosáhnout?

Chceme, aby Peer Gynt byl lidem sympatický. Uvidí, že se mnohokrát spálí, ale je životaschopný. Po pádech se oklepe a jde dál. Na konci putování však zjistí, že všechny cesty, které zvolil, byly slepé. Inscenace by měla být vizuálně atraktivní: pracoval jsem výrazně se světly, na scéně se objeví loutky, od maňásků až po třiapůlmetrové figury, používáme stínohru. Nechybí ani dojetí, romantika, symbolismus. Ibsenův Gynt se podle mě podobá dnešním moderním divadelním tvarům.

* Mladého a starého Gynta ztvární dva herci. Od začátku jste věděl, že zvolíte toto řešení?

Dlouho jsme zvažovali, kterou variantu vybereme. Zaprvé, že Gynta ztvární mladý herec. Nebo naopak – mladičkého hrdinu bude hrát člověk, kterému je třeba okolo čtyřiceti. V Česku se obvykle objevovala zpracování s jedním nebo dvěma herci. Viděl jsem i zpracování se třemi herci a nedávno jsem se dočetl, že existuje uvedení se sedmi Gynty.

* Hra se dá vykládat v mnoha rovinách. Musel jste některé motivy výrazně omezit?

Hru jsme zjednodušovali, ale škrty posloužily k vyzvednutí našeho hlavního tématu poutnictví. Některé motivy navíc zestárly: Ibsen totiž v Gyntovi karikoval soudobé národnostní či ekonomické problémy a dokonce zesměšňoval konkrétní osoby.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz