Surrealista Jan Kohout

Surrealista Jan Kohout | foto: Zuzana Tomková

Vyjde výbor z umělecké tvorby Jana Kohouta, který své dílo „tráví a dáví“

  • 0
Jednou z nejzajímavějších událostí podzimu v české literatuře, stojící mimo hlavní proud,. bude nepochybně vydání knihy Motýli nad propastí, výboru zatím nepříliš známého díla surrealistického básníka a výtvarníka Jana Kohouta. iDNES.cz přináší ze zatím nevydané knihy exkluzivně ukázky a celou sérii doprovodných fotografií.

Jan Kohout (obal)

Jan Kohout (1960) je jedním z nejmladších členů Skupiny českých a slovenských surrealistů. Knižně publikoval v Edici Analogonu (Pohádka o Ničem), poezie mu vycházela i časopisecky. Má za sebou několik samostatných i skupinových výstav. Autorský výbor Motýli nad propastí, který v říjnu vyjde v nakladatelství dybbuk za podpory moderního fundraisingového financování, je ale prvním uceleným představením Kohoutovy tvorby širší veřejnosti.

"Když jsem si před lety poprvé přečetl básně Jana Kohouta, bylo mi okamžitě jasné, že toto je náš člověk – tedy homo surrealisticus, člověk surrealistický," říká jeden z nejznámějších českých surrealistů a šéfredaktor revue Analogon František Dryje. "Bylo mi zřejmé, že mám před sebou autentický projev, jenž své stylotvorné automatismy nijak nepromýšlí, leč prožívá, ba možná hezky po Medkovsku tráví a dáví."

"Na rozdíl od svých bezprostředních básnických předchůdců Kohout nekombinuje různorodé prvky s cílem alarmovat či šokovat, spíše si jen jemně hraje s fantazijní nadsázkou, nalézá nové významy slov a netušené konotace," charakterizuje Kohoutovu tvorbu jeden z předních českých literárních editorů Jan Šulc. "Kohoutova tvorba je nabita čímsi velmi pozitivním, radostným a nadějeplným. Často u něj nejde o promyšlenou kombinaci, ale o autentický prožitek, zaznamenaný jen jaksi mimochodem."

Ukázka z knihy Motýli nad propastí surrealisty Jana Kohouta
Ukázka z knihy Motýli nad propastí surrealisty Jana Kohouta

Ukázky z knihy Motýli nad propastí surrealisty Jana Kohouta (po rozkliknutí se otevře celá stránka)

Jana Kohouta mimořádně uznávají i jeho kolegové básníci. Petr Král například považuje fakt, že Kohoutovo dílo není obecně známé, za skandál. "Není neobvyklé a mnohorozměrné jen tím, že zasahuje stejně inspirovaně do různých oblastí – poezie, próza, kresba, objekt -, ale i tím, jak spojuje surrealistickou spontaneitu a systematické budování osobního světa, 'opilecký' škleb a výsostnou obraznost, každodenní anekdotu a metafyzický přesah."