Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EMI kontruje: Nohavicův krok je právně pochybný, diskuse nás těší

  12:49aktualizováno  12:49
Zástupci vydavatelství EMI, které minulý týden vydalo řadu čtyř nahrávek českých písničkářů z 80. let pod názvem Archivy se otevírají, se ve středu vyjádřili ke kauze vyvolané tím, že se jeden ze zúčastněných, Jaromír Nohavica, od alba distancoval.

Vizuál řady Archivy se otevírají | foto: EMI

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Nohavica na svých webových stránkách v neděli 23. září napsal, že dvojalbum zachycující archivní nahrávky jeho koncertů z let 1982 a 1984 vyšlo bez jeho vědomí a souhlasu. Zároveň dal celé dvojalbum svým fanouškům přes internet k poslechu i s možností stažení. Diskutovalo se i o tom, že jedním z důvodů, proč se Nohavica postavil k albu záporně, může být obal, evokující spisy Státní bezpečnosti. Podrobný popis kauzy si přečtěte zde.

"Firma EMI dostala před několika měsíci nabídku využít mimořádně zajímavého archivu nahrávek z 80. let. Jeho nejcennější část tvořily unikátní záznamy koncertů českých folkových umělců. Uvědomili jsme si, jak bohatá je tradice naší písničkářské scény a jak zájem o ni jako o celek v posledních letech pohasl," uvádí se ve středečním prohlášení EMI.

"Rozhodli jsme se připravit projekt, který by takový zájem mohl znovu oživit. Bylo nám jasné, že podobné ambice může mít v dnešní době jedině projekt od svých kořenů kontroverzní. Tak vznikla řada CD Archivy se otevírají – syrový pohled do šerosvitu alternativní kulturní scény 80. let, projekt plný tajemství a otázek."

Ke smluvnímu zajištění nahrávek vydavatelství tvrdí: "Nahrávky jsme získali od jejich majitele na základě zcela jasných smluv přesně vymezujících podmínky jejich dalšího užití. Totéž platí i o všech ostatních typech práv nezbytných k jejich vydání na CD i šíření jinými způsoby."

Benátská noc - Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica

EMI komentuje samozřejmě i Nohavicovo "zavěšení" nahrávek na jeho vlastní web (jehož prostřednictvím písničkář v posledních letech velmi aktivně komunikuje s fanoušky a poskytuje jim zdarma řadu starších i nových nahrávek): "V této souvislosti nás trochu zarazila reakce Jarka Nohavici, když si záznamy ze "svého" 2CD z "Archivů" pověsil na web. Z čistě právního hlediska to považujeme pochybný krok."

Podle vyjádření manažera EMI Libora Lisého pro iDNES.cz se vydavatelství snažilo navázat se všemi vydanými písničkáři přímý kontakt. S Pepou Streichlem a Pavlem Dobešem jsou uzavřeny smlouvy (prvně jmenovaný to už v pondělí iDNES.cz přímo potvrdil), Nohavica prý na pokusy o navázání kontaktu nereagoval. EMI celou věc tedy řešilo s organizací Intergram, která v Česku hudební umělce zastupuje. Zda bude EMI řešit s Nohavicou celou situaci pomocí právníků není v tuto chvíli podle Lisého jasné.

Debata kolem obalů připadá zástupcům EMI podle jejich prohlášení úsměvná. "Jako jejich podklad jsme použili běžné papírové spisové desky, které byly v 70. a 80. letech k dostání v každém papírnictví. Vyražená čísla na obalu jsou katalogová čísla jednotlivých titulů. Pokud se našemu výtvarníkovi do toho mála podařilo vdechnout podivnou atmosféru doby vzniku nahrávek, je to jen důkazem jeho výtvarného nadání," pochvaluje si vydavatelství.

A své prohlášení s uspokojením uzavírá: "Archivy se tedy v edici našich čtyřech titulů otevřely. Mrzí nás, pokud si někdo vyložil její realizaci osobně, v negativním slova smyslu. V první řadě je to kolekce jedinečných nahrávek, dokumentů své doby. Rozpoutaná diskuse nás těší. Věříme, že pozvedne zájem o český folk jako tradiční žánr a že pomůže některým jeho protagonistům k návratu na výsluní."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Najdete na iDNES.cz