Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EMI kontruje: Nohavicův krok je právně pochybný, diskuse nás těší

  12:49aktualizováno  12:49
Zástupci vydavatelství EMI, které minulý týden vydalo řadu čtyř nahrávek českých písničkářů z 80. let pod názvem Archivy se otevírají, se ve středu vyjádřili ke kauze vyvolané tím, že se jeden ze zúčastněných, Jaromír Nohavica, od alba distancoval.

Vizuál řady Archivy se otevírají | foto: EMI

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Nohavica na svých webových stránkách v neděli 23. září napsal, že dvojalbum zachycující archivní nahrávky jeho koncertů z let 1982 a 1984 vyšlo bez jeho vědomí a souhlasu. Zároveň dal celé dvojalbum svým fanouškům přes internet k poslechu i s možností stažení. Diskutovalo se i o tom, že jedním z důvodů, proč se Nohavica postavil k albu záporně, může být obal, evokující spisy Státní bezpečnosti. Podrobný popis kauzy si přečtěte zde.

"Firma EMI dostala před několika měsíci nabídku využít mimořádně zajímavého archivu nahrávek z 80. let. Jeho nejcennější část tvořily unikátní záznamy koncertů českých folkových umělců. Uvědomili jsme si, jak bohatá je tradice naší písničkářské scény a jak zájem o ni jako o celek v posledních letech pohasl," uvádí se ve středečním prohlášení EMI.

"Rozhodli jsme se připravit projekt, který by takový zájem mohl znovu oživit. Bylo nám jasné, že podobné ambice může mít v dnešní době jedině projekt od svých kořenů kontroverzní. Tak vznikla řada CD Archivy se otevírají – syrový pohled do šerosvitu alternativní kulturní scény 80. let, projekt plný tajemství a otázek."

Ke smluvnímu zajištění nahrávek vydavatelství tvrdí: "Nahrávky jsme získali od jejich majitele na základě zcela jasných smluv přesně vymezujících podmínky jejich dalšího užití. Totéž platí i o všech ostatních typech práv nezbytných k jejich vydání na CD i šíření jinými způsoby."

Benátská noc - Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica

EMI komentuje samozřejmě i Nohavicovo "zavěšení" nahrávek na jeho vlastní web (jehož prostřednictvím písničkář v posledních letech velmi aktivně komunikuje s fanoušky a poskytuje jim zdarma řadu starších i nových nahrávek): "V této souvislosti nás trochu zarazila reakce Jarka Nohavici, když si záznamy ze "svého" 2CD z "Archivů" pověsil na web. Z čistě právního hlediska to považujeme pochybný krok."

Podle vyjádření manažera EMI Libora Lisého pro iDNES.cz se vydavatelství snažilo navázat se všemi vydanými písničkáři přímý kontakt. S Pepou Streichlem a Pavlem Dobešem jsou uzavřeny smlouvy (prvně jmenovaný to už v pondělí iDNES.cz přímo potvrdil), Nohavica prý na pokusy o navázání kontaktu nereagoval. EMI celou věc tedy řešilo s organizací Intergram, která v Česku hudební umělce zastupuje. Zda bude EMI řešit s Nohavicou celou situaci pomocí právníků není v tuto chvíli podle Lisého jasné.

Debata kolem obalů připadá zástupcům EMI podle jejich prohlášení úsměvná. "Jako jejich podklad jsme použili běžné papírové spisové desky, které byly v 70. a 80. letech k dostání v každém papírnictví. Vyražená čísla na obalu jsou katalogová čísla jednotlivých titulů. Pokud se našemu výtvarníkovi do toho mála podařilo vdechnout podivnou atmosféru doby vzniku nahrávek, je to jen důkazem jeho výtvarného nadání," pochvaluje si vydavatelství.

A své prohlášení s uspokojením uzavírá: "Archivy se tedy v edici našich čtyřech titulů otevřely. Mrzí nás, pokud si někdo vyložil její realizaci osobně, v negativním slova smyslu. V první řadě je to kolekce jedinečných nahrávek, dokumentů své doby. Rozpoutaná diskuse nás těší. Věříme, že pozvedne zájem o český folk jako tradiční žánr a že pomůže některým jeho protagonistům k návratu na výsluní."

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz