Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhraje Glóby romance, nebo černý thriller?

  11:49aktualizováno  11:49
Dva hlavní favorité na titul film roku 2007 se blíží do Česka. Za týden se snímky Pokání a Tahle země není pro starý utkají o Zlaté glóby.

Pokání - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Sázky si stojí padesát ku padesáti. Britská osudová romance s válečným pozadím Pokání, která do Česka dorazí 31. ledna, má nejvíce nominací na Zlaté glóby, celkem sedm; navíc ji natočil tvůrce ceněné Pýchy a předsudku Joe Wright.

Černý krimithriller Tahle země není pro starý, jehož česká premiéra je 28. února, dostala od zahraničních kritiků pracujících v Hollywoodu „jen“ čtyři nominace; ale zase vyhrála většinu výročních cen amerických recenzentů a stojí za ní silný tandem bratrů Ethana a Joela Coenových.

Těžko hádat, který vyhraje. Rozdílnější filmy si sotva lze představit.

Čistě britské...
U Pokání se sešel obdobný tým jako při Pýše a předsudku - od režiséra, skladatele, střihače a návrhářky kostýmů až po herečky Keiru Knightley a Brendu Blethynovou. Také příběh opět vychází z anglické knižní předlohy a odehrává se na anglické půdě, jen se z časů Jane Austenové posunul do 30. a 40. let minulého století.

Na jeho počátku stojí dětský rozmar, jenž tragicky poznamená tři osudy. Dvanáctiletá dívka lživě obviní zahradníka v podání Jamese McAvoye ze znásilnění nezletilé sestřenice, čímž mladíka toužícího po studiu medicíny pošle do vězení a odtud do války; zároveň tak zničí život jeho lásce, již hraje Keira Knightley - své starší sestře, která rodinu opustí.

Až s dospíváním se hrdinka pokusí napravit, co spáchala; kvůli očištění nastoupí do ošetřovatelského kurzu a zocelená okolním utrpením najde sílu přijmout trest přímo od těch, jimž ublížila. Tedy pokud na pokání a odpuštění ještě zbývá čas, neboť na Londýn míří bomby. Koho ve válečném masakru zajímají tři zmarněné lidské životy?

Knihu Iana McEwana Pokání upravil scenárista Christopher Hampton, nositel Oscara za Nebezpečné známosti. Ačkoli McEwan tvrdil, že mu to „trochu připomíná demolici“, s výsledkem byl spokojen. Slov proti předloze sice zůstala sotva pětina, zato přibyly Wrightovy obrazové nápady včetně scény, v níž angličtí vojáci prchají z francouzských bojišť za průliv La Manche.

... a ryze americké
Také konkurenční americký film Tahle země není pro starý vznikl podle stejnojmenného bestselleru. Napsal jej nositel Pulitzerovy ceny Cormac McCarthy a bratři Coenovi v něm našli přesně látku ve stylu svých krimi, jimž vládne černý humor a amatéři zločinu. Však už fanoušci prorokují, že se Coenových novinka brzy stane podobným diváckým kultem jako oscarové Fargo.

Má-li Pokání typicky britský ráz, pak nic „američtějšího“ než Tahle země není pro starý, drama s nádechem westernu od Ria Grande, snad ani neexistuje.

Právě tady, v pustině s hraničními kameny mezi Texasem a Mexikem, se hlavní hrdina alias Josh Brolin chystal k běžnému nočnímu lovu. Jenže tu našel rozstřílená auta, zkrvavená těla, balíky heroinu - a dva miliony dolarů.

Takovému lákadlu nedokázal odolat, čímž na sebe a svou mladou manželku poštval hned několik lovců. Jednak je pronásleduje profesionální zabiják, jehož hraje Javier Bardem, jednak Tommy Lee Jones coby stárnoucí šerif, který ví, co zloději hrozí. A herecké souhvězdí doplňuje ještě postava Woodyho Harrelsona s vtipnými „hláškami“.

Přehlídka zbraní a krve v osobité coenovské stylizaci kritikům zjevně nevadí, to spíše Americká filmová akademie se při udílení Oscarů může ošívat. Ale měla by si zvykat: už příštím projektem bratří Coenů prý má být spaghetti western o kovbojích, indiánech a velmi názorném mučeníčku včetně skalpování.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz