Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhraje Glóby romance, nebo černý thriller?

  11:49aktualizováno  11:49
Dva hlavní favorité na titul film roku 2007 se blíží do Česka. Za týden se snímky Pokání a Tahle země není pro starý utkají o Zlaté glóby.

Pokání - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

Sázky si stojí padesát ku padesáti. Britská osudová romance s válečným pozadím Pokání, která do Česka dorazí 31. ledna, má nejvíce nominací na Zlaté glóby, celkem sedm; navíc ji natočil tvůrce ceněné Pýchy a předsudku Joe Wright.

Černý krimithriller Tahle země není pro starý, jehož česká premiéra je 28. února, dostala od zahraničních kritiků pracujících v Hollywoodu „jen“ čtyři nominace; ale zase vyhrála většinu výročních cen amerických recenzentů a stojí za ní silný tandem bratrů Ethana a Joela Coenových.

Těžko hádat, který vyhraje. Rozdílnější filmy si sotva lze představit.

Čistě britské...
U Pokání se sešel obdobný tým jako při Pýše a předsudku - od režiséra, skladatele, střihače a návrhářky kostýmů až po herečky Keiru Knightley a Brendu Blethynovou. Také příběh opět vychází z anglické knižní předlohy a odehrává se na anglické půdě, jen se z časů Jane Austenové posunul do 30. a 40. let minulého století.

Na jeho počátku stojí dětský rozmar, jenž tragicky poznamená tři osudy. Dvanáctiletá dívka lživě obviní zahradníka v podání Jamese McAvoye ze znásilnění nezletilé sestřenice, čímž mladíka toužícího po studiu medicíny pošle do vězení a odtud do války; zároveň tak zničí život jeho lásce, již hraje Keira Knightley - své starší sestře, která rodinu opustí.

Až s dospíváním se hrdinka pokusí napravit, co spáchala; kvůli očištění nastoupí do ošetřovatelského kurzu a zocelená okolním utrpením najde sílu přijmout trest přímo od těch, jimž ublížila. Tedy pokud na pokání a odpuštění ještě zbývá čas, neboť na Londýn míří bomby. Koho ve válečném masakru zajímají tři zmarněné lidské životy?

Knihu Iana McEwana Pokání upravil scenárista Christopher Hampton, nositel Oscara za Nebezpečné známosti. Ačkoli McEwan tvrdil, že mu to „trochu připomíná demolici“, s výsledkem byl spokojen. Slov proti předloze sice zůstala sotva pětina, zato přibyly Wrightovy obrazové nápady včetně scény, v níž angličtí vojáci prchají z francouzských bojišť za průliv La Manche.

... a ryze americké
Také konkurenční americký film Tahle země není pro starý vznikl podle stejnojmenného bestselleru. Napsal jej nositel Pulitzerovy ceny Cormac McCarthy a bratři Coenovi v něm našli přesně látku ve stylu svých krimi, jimž vládne černý humor a amatéři zločinu. Však už fanoušci prorokují, že se Coenových novinka brzy stane podobným diváckým kultem jako oscarové Fargo.

Má-li Pokání typicky britský ráz, pak nic „američtějšího“ než Tahle země není pro starý, drama s nádechem westernu od Ria Grande, snad ani neexistuje.

Právě tady, v pustině s hraničními kameny mezi Texasem a Mexikem, se hlavní hrdina alias Josh Brolin chystal k běžnému nočnímu lovu. Jenže tu našel rozstřílená auta, zkrvavená těla, balíky heroinu - a dva miliony dolarů.

Takovému lákadlu nedokázal odolat, čímž na sebe a svou mladou manželku poštval hned několik lovců. Jednak je pronásleduje profesionální zabiják, jehož hraje Javier Bardem, jednak Tommy Lee Jones coby stárnoucí šerif, který ví, co zloději hrozí. A herecké souhvězdí doplňuje ještě postava Woodyho Harrelsona s vtipnými „hláškami“.

Přehlídka zbraní a krve v osobité coenovské stylizaci kritikům zjevně nevadí, to spíše Americká filmová akademie se při udílení Oscarů může ošívat. Ale měla by si zvykat: už příštím projektem bratří Coenů prý má být spaghetti western o kovbojích, indiánech a velmi názorném mučeníčku včetně skalpování.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz