Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čím překvapí sobotní ceremoniál Thálií? Jedině vítězi

  3:13aktualizováno  3:13
S trochou nadsázky lze říci, že udílení cen Thálie, které v sobotu večer rozdá Herecká asociace v Národním divadle, je jedním z mála pevných bodů v nejistém světě. Nemění se místo konání, posledních sedm let moderátor a vyjma kosmetických změn ani podoba ceremoniálu.

Ve sklárnách Ajeto v Lindavě na Českolipsku vyrobili Ceny Thálie. Na snímku je při práci brusič Stanislav Cajs. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V důstojně nevzrušivém duchu zazní předtočené medailony nominovaných, promluvy sponzorů, občas velmi krotký vtípek a večerem provází čekání, zda oficióznost "rozsvítí" děkovná řeč některého z vítězů, za což bývá dotyčný odměněn bouřlivou odezvou publika. Jediným překvapením jsou výsledky. Ty se totiž odhadují docela složitě.

Nevyzpytatelné ceny

Je to proto, že ceny neudílejí odborné poroty, které umělce nominují, ale patnáctičlenné Kolegium cen Thálie, které rozhoduje v tajném hlasování těsně před předávacím večerem. Členy Kolegia jsou lidé z uměleckých kruhů, nikoli výhradně divadelníci. V několika případech jde současně o členy porot, ale pravděpodobnost, že se na vítězi dopředu domluví, je malá.

Čekatelé a držitelé

Letos o cenu usiluje hned několik umělců, kteří dosud předchozí nominace neproměnili. Jiní zase mohou rozmnožit sbírku.

Podruhé se o muzikálovou Thálii bude ucházet Monika Absolonová, Helena Dvořáková za činohru potřetí, Alena Sasínová-Polarczyk podruhé. Obě posledně jmenované spolu soupeřily už v roce 2007.

Ceny doma už naopak má například Tomáš Töpfer, Dušan Vitázek či Eva Urbanová.

Občas se tady stává, že favority předběhnou překvapiví koně. Thálii například před lety "vyfouknul" Martin Stropnický Janu Třískovi, jenž za svého Leara sbíral jednu cenu za druhou.

Zdálo by se, že v podobné pozici je Juraj Kukura, nominovaný za částečně autobiografickou roli velikášského divadelního ředitele ve hře Martina Čičváka Kukura. Václav Neužil v roli Mugsyho v Dealer's Choice Dejvického divadla podává neméně vynikající výkon, ale jde o týmové představení postavené na dokonalé herecké souhře. Trochu jako kdyby se někdo rozhodl ocenit jen jednoho z hráčů sexteta. Ladislav Špiner, jenž loni získal Thálii pro umělce do 33 let, pak s loňskými vavříny působí trochu jako do počtu. Jenže zvítězit může klidně on.

Už jen "slušnost" velí dát ženskou činoherní Thálii Heleně Dvořákové. Je nominována potřetí, její výkon ve hře Polední úděl navíc ocenili Radoci. Jenže cenu by si mohla odnést i vynikající Alena Sasínová-Polarczyk, navíc navržená podruhé.

Činoherní klub, Praha - Martin Čičvák: Kukura. Na snímku Juraj Kukura coby

Juraj Kukura o sobě

Eva Urbanová v Parsifalovi

Eva Urbanová v Parsifalovi

Tomáš Töpfer s Barborou Mošnovou v My Fair Lady

Tomáš To¨pfer My Fair Lady

Pokud vezmete Thálie jako osobní tipovací soutěž, může to být zábava. Ceremoniál však posiluje častý názor, že divadlo je vznešená, důstojná nuda. Přitom nic není vzdálenější pravdě - a často o tom vypovídají právě výkony nominovaných umělců.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz