Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydražila si divadlo domů, pak si hráli s její spodničkou

  3:22aktualizováno  3:22
Divadlo, které za vámi přijde až do bytu. Takový happening prostřednictvím aukce letos nabízel Pražský divadelní festival německého jazyka. Vítězka jednoho ze tří představení Marcela Magdová "svou" inscenaci vydražila za dva a půl tisíce korun.
Divadlo lunatiks za divákem přijde až do bytu

Divadlo lunatiks za divákem přijde až do bytu | foto: Profimedia.cz

K účasti ji vedla "touha po neopakovatelném prožitku" - což se splnilo jí i sedmnáctičlennému publiku, které se sešlo u ní doma.

Byt dva plus jedna v Praze 6 přišel před akcí okouknout režisér a autor textu Tobias Rausch. "Herci prostor dopředu neznají, ale musí v něm hrát, jako kdyby to byl jejich domov," vysvětluje. "Mají ode mě detailní popis, vědí, kde ve skříňce najdou skleničky a kam vedou všechny dveře. Předem si ujasňujeme, kdo se kde bude pohybovat."

Malý byt Marcely Magdové představoval oříšek, aktéři se mimo jiné museli popasovat s uzoučkou chodbičkou do kuchyně, navíc plynule přecházející v předsíň.

Kuráž divadelníkům ze souboru lunatiks produktion dodal otevřený přístup hostitelky. "Ptali se, kam až můžou zajít. Povolila jsem všechno," upřesňuje.

Přestože valná část večera probíhá improvizovaně, kus má dějovou kostru. Hlavní hrdinka pracuje v agentuře, která bojuje proti ztrátě pocitu útulnosti v domovech.

Shodou okolností se v jejím vlastním bytě objeví neznámý muž. Zpočátku se jen nemůže dostat ven, posléze bydliště přijme za své a u nové paní domácí zůstane. Dvojice se zprvu nepotkává, publikum však má úplný přehled o překvapivě rozehrané partii zvláštního páru a přihlíží jeho chování v různých místnostech.

Jednou z mála zvenčí dodaných rekvizit byly šachy - oba účinkující totiž připomínali pohybující se figurky, které díky tlumočení do sluchátek občas zapojily do akce i diváky. Většinu propriet poskytla Marcela Magdová, která tak představení prožívala jinak než ostatní.

"Když vám někdo nabourá soukromí, používá vaše knihy, fotografie, postel, dokonce i spodní prádlo, získává to absolutně jiný rozměr," říká. Nové poznatky o tom, jak lidé vnímají intimitu prostředí v různých zemích, získávají i divadelníci. "V jižním Německu či Švýcarsku nikomu nevadí, když vtrhnete dovnitř a prohlížíte si jeho předměty. Zato na severu Německa jsou lidé rezervovanější a stále kontrolují, co děláte," dodal Rausch.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Najdete na iDNES.cz