Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydražila si divadlo domů, pak si hráli s její spodničkou

  3:22aktualizováno  3:22
Divadlo, které za vámi přijde až do bytu. Takový happening prostřednictvím aukce letos nabízel Pražský divadelní festival německého jazyka. Vítězka jednoho ze tří představení Marcela Magdová "svou" inscenaci vydražila za dva a půl tisíce korun.
Divadlo lunatiks za divákem přijde až do bytu

Divadlo lunatiks za divákem přijde až do bytu | foto: Profimedia.cz

K účasti ji vedla "touha po neopakovatelném prožitku" - což se splnilo jí i sedmnáctičlennému publiku, které se sešlo u ní doma.

Byt dva plus jedna v Praze 6 přišel před akcí okouknout režisér a autor textu Tobias Rausch. "Herci prostor dopředu neznají, ale musí v něm hrát, jako kdyby to byl jejich domov," vysvětluje. "Mají ode mě detailní popis, vědí, kde ve skříňce najdou skleničky a kam vedou všechny dveře. Předem si ujasňujeme, kdo se kde bude pohybovat."

Malý byt Marcely Magdové představoval oříšek, aktéři se mimo jiné museli popasovat s uzoučkou chodbičkou do kuchyně, navíc plynule přecházející v předsíň.

Kuráž divadelníkům ze souboru lunatiks produktion dodal otevřený přístup hostitelky. "Ptali se, kam až můžou zajít. Povolila jsem všechno," upřesňuje.

Přestože valná část večera probíhá improvizovaně, kus má dějovou kostru. Hlavní hrdinka pracuje v agentuře, která bojuje proti ztrátě pocitu útulnosti v domovech.

Shodou okolností se v jejím vlastním bytě objeví neznámý muž. Zpočátku se jen nemůže dostat ven, posléze bydliště přijme za své a u nové paní domácí zůstane. Dvojice se zprvu nepotkává, publikum však má úplný přehled o překvapivě rozehrané partii zvláštního páru a přihlíží jeho chování v různých místnostech.

Jednou z mála zvenčí dodaných rekvizit byly šachy - oba účinkující totiž připomínali pohybující se figurky, které díky tlumočení do sluchátek občas zapojily do akce i diváky. Většinu propriet poskytla Marcela Magdová, která tak představení prožívala jinak než ostatní.

"Když vám někdo nabourá soukromí, používá vaše knihy, fotografie, postel, dokonce i spodní prádlo, získává to absolutně jiný rozměr," říká. Nové poznatky o tom, jak lidé vnímají intimitu prostředí v různých zemích, získávají i divadelníci. "V jižním Německu či Švýcarsku nikomu nevadí, když vtrhnete dovnitř a prohlížíte si jeho předměty. Zato na severu Německa jsou lidé rezervovanější a stále kontrolují, co děláte," dodal Rausch.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz