Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyděšená Liv Tylerová horor Oni málem nepřežila

  12:23aktualizováno  12:23
Éterická Liv Tylerová, která vříská, jako by ji na nože brali: kdyby nic jiného, už tohle je dostatečně pádný argument, proč se do kina vydat na horor se zoufale neoriginálním názvem a od debutujícího režiséra.

Z filmu Oni | foto: Palace Pictures

Argument číslo jedna zní ovšem mnohem jednodušeji: film Oni se prostě povedl. Pravidla žánru ctí do nejmenšího detailu a pět nominací na filmové ceny, které mají v kapse, také nevybojovali náhodou. Jednota místa, času a děje zkrátka funguje.

Inspirací k hororu, ve kterém je dvojice hrdinů v podání Liv Tylerové a Scotta Speedmana (nedobrovolný vlkodlak z Underworld Evolution) pronásledována v opuštěném domě postavami v maskách, byly režiséru Bryanu Bertinovi hned dvě skutečné události: vraždy "Rodiny" Mansonových a osobní zážitek z dětství.

"Jako kluk jsem bydlel v ulici, která byla hodně zastrčená. Jedné noci, když byli rodiče pryč, někdo zabušil na dveře a moje malá sestra otevřela. Byli tam nějací lidé a ptali se na někoho, kdo s námi nebydlel. Později jsme zjistili, že obcházeli domy v okolí a pokud nikdo nebyl doma, vloupali se do nich," vysvětluje režisér, proč straší diváky právě příběhem dvojice, kterou ve čtyři ráno probudí zaklepání na dveře.

Liv se bála vřískat

Na atraktivitě snímku s provokativně jednoduchým dějem dodává nicméně i přítomnost hvězdy hororovým žánrem zcela nepolíbené. "Liv Tylerová je jednou z mála hereček, které jsou krásné, ale současně přístupné. Až mě to překvapilo," říká Bertino, jenž se tak stal historicky prvním režisérem, který Liv naučil vřískat.

"Nejdřív jsem z toho měla obavy, protože jsem netušila, jak to bude znít nebo vypadat. Z ničeho nic ze mě vyrazil ten příšerný zvuk. Myslím, že jsem vyděsila úplně každého," ohodnotila svůj výkon herečka, pro níž prý byla spolupráce s Bertinem tou nejnáročnější v dosavadní kariéře.

Trailer k hororu Oni

"Obvykle při natáčení víte, že budete točit pár scén, které budou náročné, a říkáte si, že ten den zkrátka nějak zvládnete. Tady to byly nepřetržité dva měsíce. Každé ráno mě maskéři něčím umazali a celý den jsme se plazili nebo někam utíkali, ne jako v Pánovi prstenů, kde jsem natočila jednu těžkou scénu a byl konec. Přiznávám, že po poslední klapce bylo skoro po mně."

Na klidu hercům nepřidal ani fakt, že je Bertino strašil v průběhu práce, aniž by je předem varoval. Několik členů štábu nechal, aby během natáčení nebo těsně před ním vyráběli různě po domě nevysvětlitelné zvuky. "Herci se lépe vžili do svých rolí. Občas je to dost překvapilo nebo vyděsilo, ale to nás také."

Teď je tedy řada na divácích: ti američtí prý vřískali svorně s elfí královnou.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Grafton Recruitment Praha
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISU v Žebráku, až 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz