Vyděšená Liv Tylerová horor Oni málem nepřežila

  12:23aktualizováno  12:23
Éterická Liv Tylerová, která vříská, jako by ji na nože brali: kdyby nic jiného, už tohle je dostatečně pádný argument, proč se do kina vydat na horor se zoufale neoriginálním názvem a od debutujícího režiséra.

Z filmu Oni | foto: Palace Pictures

Argument číslo jedna zní ovšem mnohem jednodušeji: film Oni se prostě povedl. Pravidla žánru ctí do nejmenšího detailu a pět nominací na filmové ceny, které mají v kapse, také nevybojovali náhodou. Jednota místa, času a děje zkrátka funguje.

Inspirací k hororu, ve kterém je dvojice hrdinů v podání Liv Tylerové a Scotta Speedmana (nedobrovolný vlkodlak z Underworld Evolution) pronásledována v opuštěném domě postavami v maskách, byly režiséru Bryanu Bertinovi hned dvě skutečné události: vraždy "Rodiny" Mansonových a osobní zážitek z dětství.

"Jako kluk jsem bydlel v ulici, která byla hodně zastrčená. Jedné noci, když byli rodiče pryč, někdo zabušil na dveře a moje malá sestra otevřela. Byli tam nějací lidé a ptali se na někoho, kdo s námi nebydlel. Později jsme zjistili, že obcházeli domy v okolí a pokud nikdo nebyl doma, vloupali se do nich," vysvětluje režisér, proč straší diváky právě příběhem dvojice, kterou ve čtyři ráno probudí zaklepání na dveře.

Liv se bála vřískat

Na atraktivitě snímku s provokativně jednoduchým dějem dodává nicméně i přítomnost hvězdy hororovým žánrem zcela nepolíbené. "Liv Tylerová je jednou z mála hereček, které jsou krásné, ale současně přístupné. Až mě to překvapilo," říká Bertino, jenž se tak stal historicky prvním režisérem, který Liv naučil vřískat.

"Nejdřív jsem z toho měla obavy, protože jsem netušila, jak to bude znít nebo vypadat. Z ničeho nic ze mě vyrazil ten příšerný zvuk. Myslím, že jsem vyděsila úplně každého," ohodnotila svůj výkon herečka, pro níž prý byla spolupráce s Bertinem tou nejnáročnější v dosavadní kariéře.

Trailer k hororu Oni

"Obvykle při natáčení víte, že budete točit pár scén, které budou náročné, a říkáte si, že ten den zkrátka nějak zvládnete. Tady to byly nepřetržité dva měsíce. Každé ráno mě maskéři něčím umazali a celý den jsme se plazili nebo někam utíkali, ne jako v Pánovi prstenů, kde jsem natočila jednu těžkou scénu a byl konec. Přiznávám, že po poslední klapce bylo skoro po mně."

Na klidu hercům nepřidal ani fakt, že je Bertino strašil v průběhu práce, aniž by je předem varoval. Několik členů štábu nechal, aby během natáčení nebo těsně před ním vyráběli různě po domě nevysvětlitelné zvuky. "Herci se lépe vžili do svých rolí. Občas je to dost překvapilo nebo vyděsilo, ale to nás také."

Teď je tedy řada na divácích: ti američtí prý vřískali svorně s elfí královnou.
Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Erotický výkřik, kde si Ringo Starr zkusil roli papeže

Ringo Starr v pražském Kongresovém centru 19. června 2018

Kde jinde se mohou potkat Frankenstein, Thor, Hitler, Superman, George Sandová, Hector Berlioz, humor, nahota,...

Johnny English znovu zasahuje. Mr. Bean si po letech zahraje na Bonda

Rowan Atkinson ve filmu Johnny English znovu zasahuje

V britských kinech ho sice při premiéře porazil komiks Venom, ale to ho nemůže zastavit. Johnny English znovu zasahuje,...

Minský orchestr jsme zničili, naučili jsme ho totiž rokenrol, líčí Zimmer

Hans Zimmer (O2 arena, Praha, 4. června 2017)

Chci si to vychutnat jako divák, komentuje filmový skladatel Hans Zimmer fakt, že se na symfonickém koncertu složeném z...Najdete na iDNES.cz