Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydejte se po stopách českých a moravských Židů

  13:47aktualizováno  13:47
Reprezentativní, obrazově i výtvarně stoprocentně doladěnou a přitom praktickou knihu o židovských památkách našich zemí s názvem Devět židovských cest vydalo nakladatelství Paseka.

z knihy Devět židovských cest - Třešť, hřbitov | foto: Ivan Prokop

Autorství publikace se padesátiprocentně dělí mezi historičku Jiřinu Chrastilovou, jež napsala textovou část, a fotografa Ivana Prokopa, který pořídil na osm set barevných fotografií, které text více než ilustrují. Za zdůraznění stojí, že poskytují skutečně současný obrázek o tom, v jakém stavu památky jsou - některé pohledy jsou tristní, jiné nadějeplné. Kromě knižní verze jsou a budou Prokopovy snímky průběžně k vidění také na výstavách, například v rámci kulturního festivalu v Boskovicích 17. - 20. července.

z knihy Devět židovských cestKniha je rozdělena na devět doporučených cest, z nichž většina je dělena ještě na dvě až tři trasy. Cestovatel, který by absolvoval všechny doporučené trasy, by si tak mohl udělat skoro úplný obrázek o množství židovských památek na území Čech, Moravy a Slezska - jakkoli sami autoři zdůrazňují, že si nedělají nárok na vyčerpávající úplnost.

z knihy Devět židovských cestJiřina Chrastilová a Ivan Prokop se ovšem neomezují úzce na židovskou tematiku, upozorňují i na některé, často neznámé či pozapomenuté křesťanské památky, na historický kontext i osobnosti, které z té které obce či města pocházely. Zejména v případě menších městeček a vesnic, které se jinak do průvodců a historických knih dostávají těžko, je to čin záslužný.

z knihy Devět židovských cestAutorka upozorňuje na rozdíl mezi zachovanými židovskými památkami v Čechách a na Moravě. "To souvisí s odlišným vztahem většinové populace k židovskému obyvatelstvu. V Čechách byli Židé rozptýleni zejména po venkově, protože byli z měst postupně vyhnáni," uvádí Chrastilová v úvodu knihy.

z knihy Devět židovských cestA pokračuje: "Na Moravě sice také nemohli bydlet v královských městech, ochranu jim však často poskytla vrchnost - církevní i světská. Proto se s poměrně velkými židovskými komunitami setkáme v poddanských městech." Následujících čtyři sta stran, doslova otevírajících obyvateli České republiky oči, jí dává za pravdu.

Jiřina Chrastilová, Ivan Prokop: Devět židovských cest
vyd. Paseka, 400 stran

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz