Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydávání Hrabalových děl stále blokuje nedořešená pozůstalost

  17:49aktualizováno  17:49
P r a h a - Ani po dvou letech, která včera uplynula od smrti spisovatele Bohumila Hrabala, není uzavřeno vypořádání jeho pozůstalosti. Tím je stále zablokována jakákoli možnost vydávání jeho děl. V zahraničí přitom Hrabal patří mezi nejžádanější české autory. Podle Aleny Lhotákové z agentury Dilia, kde dosud spravují práva na šíření autorových prací v cizině, evidují okolo sedmdesáti žádostí o vydání Hrabalových knih. "Zájem mají nakladatelé z celého světa, od Brazílie po Tokio. Všem odpovídáme, že zatím musí počkat," uvádí Lhotáková.
Vyřízení celé Hrabalovy pozůstalosti vázne na určení majitele práv na zahraniční vydávání jeho knih. Ta Hrabal odkázal Susanne Rothové, švýcarské slavistce a překladatelce jeho děl do němčiny. Sama Rothová však Hrabala přežila o pouhých pět měsíců, zemřela v červenci 1997 v Curychu a zmíněná práva přešla na její příbuzné. Obvodní soud pro Prahu 8, kde vyřizují Hrabalovu pozůstalost, je oslovil oficiální cestou na podzim 1997. Jak nyní potvrdila předsedkyně senátu tohoto soudu Blanka Petrásková, v minulém týdnu dostali ze Švýcarska odpověď. O jejím obsahu však podle soudkyně není možné nic sdělovat, neboť dědické řízení je neveřejné.
Z informací ze švýcarské strany vyplývá, že příbuzní Susanne Rothové - její matka a bratr - dědictví přijali, přičemž správou Hrabalovýh autorských práv pověřili jejího synovce, Daniela Rotha. "O tom, jak věc proběhla z čistě právního hlediska, přesně nevím, myslím, že byl proveden zápis u zdejšího notáře. Ale pravdou je, že mne rodina pověřila výkonem Hrabalových autorských práv," potvrzuje z Curychu Daniel Roth. Z okruhu Hrabalových známých a blízkých zaznívá, že v jeho případě by mohla být práva v dobrých rukou.
Roth pracuje jako překladatel a k Hrabalovu dílu měl vždy zprostředkovaně přes Susanne Rothovou obdiv.
"Už mne kontaktovali někteří nakladatelé. Já jim zatím vysvětluji, jak se věci mají, a nechávám na nich, zda skutečně chtějí pana Hrabala vydat," říká Roth.
Sám si prý není zcela jist, zda již může s právy volně nakládat. Na druhou stranu coby dědici pověřený správce prý nevidí důvod, proč čekat na nějaké rozhodnutí z Prahy, a pokud se zahraniční nakladatel rozhodne Hrabala vydat, on je ochoten příslušnou smlouvu podepsat. Upozorňuje navíc, že například v Polsku se již objevila "pirátská" vydání Hrabalových titulů.
Zde se zatím žádný nakladatel k podobnému kousku neodhodlal. Pražský Cinemax sice loni vydal v rámci knihy 3x Oscar pro český film scénář Ostře sledovaných vlaků, z čehož Hrabalovým dědicům přísluší padesát procent honoráře, ale jak informuje ředitel nakladatelství Roland Schür: "S Dilií jsme se již dohodli, že dáme věc do pořádku."
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz