Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydávání Hrabalových děl stále blokuje nedořešená pozůstalost

  17:49aktualizováno  17:49
P r a h a - Ani po dvou letech, která včera uplynula od smrti spisovatele Bohumila Hrabala, není uzavřeno vypořádání jeho pozůstalosti. Tím je stále zablokována jakákoli možnost vydávání jeho děl. V zahraničí přitom Hrabal patří mezi nejžádanější české autory. Podle Aleny Lhotákové z agentury Dilia, kde dosud spravují práva na šíření autorových prací v cizině, evidují okolo sedmdesáti žádostí o vydání Hrabalových knih. "Zájem mají nakladatelé z celého světa, od Brazílie po Tokio. Všem odpovídáme, že zatím musí počkat," uvádí Lhotáková.
Vyřízení celé Hrabalovy pozůstalosti vázne na určení majitele práv na zahraniční vydávání jeho knih. Ta Hrabal odkázal Susanne Rothové, švýcarské slavistce a překladatelce jeho děl do němčiny. Sama Rothová však Hrabala přežila o pouhých pět měsíců, zemřela v červenci 1997 v Curychu a zmíněná práva přešla na její příbuzné. Obvodní soud pro Prahu 8, kde vyřizují Hrabalovu pozůstalost, je oslovil oficiální cestou na podzim 1997. Jak nyní potvrdila předsedkyně senátu tohoto soudu Blanka Petrásková, v minulém týdnu dostali ze Švýcarska odpověď. O jejím obsahu však podle soudkyně není možné nic sdělovat, neboť dědické řízení je neveřejné.
Z informací ze švýcarské strany vyplývá, že příbuzní Susanne Rothové - její matka a bratr - dědictví přijali, přičemž správou Hrabalovýh autorských práv pověřili jejího synovce, Daniela Rotha. "O tom, jak věc proběhla z čistě právního hlediska, přesně nevím, myslím, že byl proveden zápis u zdejšího notáře. Ale pravdou je, že mne rodina pověřila výkonem Hrabalových autorských práv," potvrzuje z Curychu Daniel Roth. Z okruhu Hrabalových známých a blízkých zaznívá, že v jeho případě by mohla být práva v dobrých rukou.
Roth pracuje jako překladatel a k Hrabalovu dílu měl vždy zprostředkovaně přes Susanne Rothovou obdiv.
"Už mne kontaktovali někteří nakladatelé. Já jim zatím vysvětluji, jak se věci mají, a nechávám na nich, zda skutečně chtějí pana Hrabala vydat," říká Roth.
Sám si prý není zcela jist, zda již může s právy volně nakládat. Na druhou stranu coby dědici pověřený správce prý nevidí důvod, proč čekat na nějaké rozhodnutí z Prahy, a pokud se zahraniční nakladatel rozhodne Hrabala vydat, on je ochoten příslušnou smlouvu podepsat. Upozorňuje navíc, že například v Polsku se již objevila "pirátská" vydání Hrabalových titulů.
Zde se zatím žádný nakladatel k podobnému kousku neodhodlal. Pražský Cinemax sice loni vydal v rámci knihy 3x Oscar pro český film scénář Ostře sledovaných vlaků, z čehož Hrabalovým dědicům přísluší padesát procent honoráře, ale jak informuje ředitel nakladatelství Roland Schür: "S Dilií jsme se již dohodli, že dáme věc do pořádku."
Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz