Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydání patentu byla jedna věc

aktualizováno 
- Z hlediska naší informovanosti o dějinách 18. století září doba vlády Josefa II. jako světlý paprsek v onom pověstném "období temna". Do historie se tento osvícenský panovník zapsal řadou zákonů a nařízení, které jeho poddaným umožnily vydat se na cestu směřující k občanské společnosti. Mezi dodnes nejznámější počiny Josefa II. patří vydání tzv. tolerančního patentu, který prolomil dosavadní postavení katolické církve vlastnící "monopol" na život jedince.

Patent však znamenal pouze zdánlivý konec všech překážek, jež dosud evangelíkům bránily hlásit se veřejně k víře svých otců. Dosáhnout toho, aby byl skutečně uplatňován v praxi, nebylo jednoduché. O tom, jaké okolnosti provázely vydání patentu, se dočteme v monografii Evy Melmukové Patent zvaný toleranční.
Autorka má pro téma mimořádné předpoklady - absolvovala Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu a později studovala etnografii a archivnictví na pražské filozofické fakultě. Tato kombinace jí umožnila zpracovat zvolené téma skutečně důkladně, jak je možné vidět na dlouhé řadě archivních pramenů, jež probádala.
První kapitoly knihy, které pojednávají o situaci před vydáním patentu, je možné označit za velice zdařilé. Melmuková dokázala zasadit poměry v českých zemí do širších souvislostí, poměrně přehledně zmapovala složitou náboženskou situaci v habsburské monarchii, přičemž se nevyhýbala ani exkursům mimo její hranice. Zajímavým způsobem odkryla i pozadí tolerančního patentu, k jehož vydání přispěly též problémy ekonomické a politické.
Těžiště knihy pak leží v líčení, jakým způsobem byl patent přijímán a aplikován v různých českých a moravských krajích. Autorka se snaží sledovat cestu zvěsti o vydání patentu. Tím ovšem dochází k částečnému rozbití textu: jednotící výklad je nahrazen líčením událostí v jednotlivých oblastech. Na druhou stranu tento styl umožnil zprostředkovat zmíněný bohatý archivní materiál a čtenáře seznámit s autentickými výpověďmi lidí, kteří se rozhodli vystoupit z katolické církve a přihlásit se buď k luterské, nebo helvetské konfesi. Melmuková ukazuje, jak velkou roli hrála i v dalším období na jedné straně neochota a neústupnost úředníků, na druhé straně pak neinformovanost a nevzdělanost venkovských evangelíků.
Poněkud do ztracena vyznívají poslední kapitoly, věnované snahám reformovaných sborů dosáhnout zřízení vlastní modlitebny a školy. Na místo závěru jsou zařazeny portréty dvou významných evangelíků - historiografa a "otce národa" Františka Palackého a Bedřicha Viléma Košuta, prvního pastora reformovaného "klimentského" sboru v Praze. Jejich osudy autorka staví do protikladu. Palacký zde hraje roli jakési černé ovce - podle historičky lidsky selhal, když připustil, aby jeho děti vychovávala manželka ve své katolické víře. Naproti tomu Košut vystupuje jako stoprocentně kladný hrdina, jenž ve jménu své víry pokorně snáší všechna příkoří včetně internace a emigrace. Zůstává otázkou, co tím chtěla autorka říci snad to, že i evangelíci byli a jsou různí a že se různě vyrovnávají s nástrahami osudu? Poněkud nesourodý apendix však nemění nic na skutečnosti, že Eva Melmuková poutavě a zasvěceně ukázala spletité cesty, jimiž se před dvěma sty lety ubírala tolerance.

Eva Melmuková: Patent zvaný toleranční. Mladá fronta, Praha 1999, 240 stran + 8 stran barevné přílohy, náklad neuveden, cena 189 korun.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz