Václav Talich

Václav Talich | foto: archiv

Vychází unikátní Talichova nahrávka Mé vlasti z protektorátní Prahy

  • 1
Unikátní nahrávka Smetanovy Mé vlasti z 5. června 1939 a druhé řady Dvořákových Slovanských tanců, op. 72 ze 13. června stejného roku uvedených v protektorátní Praze v Národním divadle právě vychází u společnosti Supraphon.
Václav Talich Live 1939 (obal alba)

Nahrávka České filharmonie a členů rozhlasového orchestru pod vedením Václava Talicha se zachovala díky přímému přenosu do několika evropských měst. Pořídil ji Norský rozhlas, který disponoval nejmodernější dobovou technologií záznamu zvuku. "Emocionální náboj okamžiku dal vzniknout Talichově patrně nejlepší nahrávce Mé vlasti a nadšené publikum po dlouhotrvajících ovacích spontánně završilo koncert zpěvem české národní hymny," uvedl zástupce Supraphonu Vladan Drvota.

Komplet 2CD bude prezentován na zahajovacím koncertu mezinárodního festivalu Talichův Beroun, který se uskuteční 18. října v pražském Rudolfinu u příležitosti 50 let od Talichova úmrtí. Česká filharmonie zahraje pod vedením Petra Altrichtera Smetanovu symfonickou báseň Vyšehrad z cyklu Má vlast, Sukovu Pohádku a Symfonii č. 8 Antonína Dvořáka.

Smetanova Má vlast a druhá řada Dvořákových Slovanských tanců, op. 72 byly uvedeny na hudebním festivalu Pražský hudební máj, u jehož zrodu stál Talich a který byl po 15. březnu 1939, kdy bylo Československo okupováno nacistickým Německem a vytvořen Protektorát Čechy a Morava, prostředkem k posílení české národní identity.

Václav Talich

Krátce před zahájením Pražského hudebního máje 1940 přiměly nacistické úřady Václava Talicha, aby vypustil Tábor a Blaník z připravovaného uvedení Mé vlasti a nahradil je Smetanovou méně provokativní Písní českou. Bylo mu ale dovoleno provést celý cyklus na nahrávce pro Electrolu v červenci 1941 a v témže roce se také mohl konat poslední ročník Pražského hudebního máje.

V září 1941 se uskutečnilo poslední Talichovo vystoupení s Českou filharmonií ve funkci šéfdirigenta; v té ho nahradil Rafael Kubelík a Talich se ujal svojí nové role šéfa opery Národního divadla.

V roce 1945 byl Talich obviněn z kolaborace s nacistickými okupanty a na sedm týdnů uvězněn. Po dobu úřadování Zdeňka Nejedlého ve funkci ministra školství, věd a umění byl perzekvován a nemohl vystupovat. Nahrávat po roce 1948 mu bylo dovoleno s odůvodněním, že Supraphon z obchodních důvodů nutně potřebuje Talichovo jméno, aby se desky v zahraničí lépe prodávaly.

,