Petr Sís před galerií Mary Ryanové v newyorské čtvrti Chelsea - (leden 2008)

Petr Sís před galerií Mary Ryanové v newyorské čtvrti Chelsea - (leden 2008) | foto: ČTK

V češtině vyšla vůbec první kniha, kterou Petr Sís nakreslil v cizině

  • 0
První knížku, kterou dnes slavný ilustrátor a autor knih pro děti Petr Sís nakreslil po svém odchodu do exilu, vydává nakladatelství Paseka. Knihu Šťastný skřítek napsal švýcarský spisovatel Max Bolliger, vyšla v mnoha jazycích a zaznamenala velký úspěch u malých čtenářů po celém světě.
Petr Sís: Šťastný skřítek

Knížka vypráví poetický příběh o skřítkovi, který má krásný hlas, umí zpívat a vymýšlet nové písničky, které si za chvíli každý pobrukuje. Pak se mu ale před očima zatřpytilo zlato a všechno se změnilo. Skřítek musí poznat, že všechno zlato světa je na nic, pokud je člověk nebo skřítek sám, bez přátel.

Petr Sís žije od 80. let v USA. Je známý zejména svými autorskými knihami pro děti. Získal za ně i četná ocenění, letos na jaře dostal na veletrhu v Boloni Cenu Hanse Christiana Andersena, nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež. Sís přitom v Boloni uspěl již několikrát, dostal hlavní cenu v kategorii populárně naučné literatury za publikaci Strom života o Charlesi Darwinovi a později za knihu Zeď/ The Wall.

Petr Sís vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a v roce 1980 dostal Zlatého lva na festivalu v Berlíně za animovaný film Hlavy. V roce 1982 zůstal v USA a postupně se tam prosadil jako žádaný kreslíř pro přední americké deníky a časopisy a začal vydávat úspěšné obrázkové knihy pro děti.

Petr Sís: Mozaika pro newyorské metro

Je autorem 20 knih, pro dalších více než 50 vytvořil ilustrace. Natočil 26 animovaných filmů a v roce 2004 vytvořil pro stanici newyorského metra na 87. ulici nástěnnou mozaiku. V češtině začaly jeho knihy, které se dočkaly překladů do mnoha jazyků, vycházet počátkem 90. let. Po příbězích ze staré Prahy Tři zlaté klíče (1995), Podivuhodném příběhu Eskymo Welzla (1995) a Hvězdném poslu (1996) o životě Galilea Galileiho vyšla mezinárodně oceněná portrétní kniha o Charlesi Darwinovi.

Knížka Tibet - Příběh červené krabičky vyprávěla o cestě do tajemné země před 50 lety, jak ji zažil autorův otec, filmový režisér Vladimír Sís. Později vyšly ještě knížky Hrej, Mozarte a několik ocenění získala zmíněná kniha Zeď/The Wall.

Obálka knihy Ptačí sněm od Petra Síse

Nejnovější Sísova knížka vyšla loni a jmenuje se Ptačí sněm – právě s ní uspěl letos v Boloni. Je inspirována starým perským eposem o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého pravého krále. Víra a naděje se prolínají s bolestí a nejistotou. Než ptáci přeletí sedm údolí – Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti – zůstane jich pouhých 30. Ti nejvytrvalejší ale nakonec svůj cíl najdou.

,