Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V češtině vyšla vůbec první kniha, kterou Petr Sís nakreslil v cizině

  9:53aktualizováno  9:53
První knížku, kterou dnes slavný ilustrátor a autor knih pro děti Petr Sís nakreslil po svém odchodu do exilu, vydává nakladatelství Paseka. Knihu Šťastný skřítek napsal švýcarský spisovatel Max Bolliger, vyšla v mnoha jazycích a zaznamenala velký úspěch u malých čtenářů po celém světě.

Petr Sís před galerií Mary Ryanové v newyorské čtvrti Chelsea - (leden 2008) | foto: ČTK

Petr Sís: Šťastný skřítek

Knížka vypráví poetický příběh o skřítkovi, který má krásný hlas, umí zpívat a vymýšlet nové písničky, které si za chvíli každý pobrukuje. Pak se mu ale před očima zatřpytilo zlato a všechno se změnilo. Skřítek musí poznat, že všechno zlato světa je na nic, pokud je člověk nebo skřítek sám, bez přátel.

Petr Sís žije od 80. let v USA. Je známý zejména svými autorskými knihami pro děti. Získal za ně i četná ocenění, letos na jaře dostal na veletrhu v Boloni Cenu Hanse Christiana Andersena, nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež. Sís přitom v Boloni uspěl již několikrát, dostal hlavní cenu v kategorii populárně naučné literatury za publikaci Strom života o Charlesi Darwinovi a později za knihu Zeď/ The Wall.

Petr Sís vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a v roce 1980 dostal Zlatého lva na festivalu v Berlíně za animovaný film Hlavy. V roce 1982 zůstal v USA a postupně se tam prosadil jako žádaný kreslíř pro přední americké deníky a časopisy a začal vydávat úspěšné obrázkové knihy pro děti.

Petr Sís: Mozaika pro newyorské metro 2005 - Petr Sís: Mozaika pro

Petr Sís: Mozaika pro newyorské metro

Je autorem 20 knih, pro dalších více než 50 vytvořil ilustrace. Natočil 26 animovaných filmů a v roce 2004 vytvořil pro stanici newyorského metra na 87. ulici nástěnnou mozaiku. V češtině začaly jeho knihy, které se dočkaly překladů do mnoha jazyků, vycházet počátkem 90. let. Po příbězích ze staré Prahy Tři zlaté klíče (1995), Podivuhodném příběhu Eskymo Welzla (1995) a Hvězdném poslu (1996) o životě Galilea Galileiho vyšla mezinárodně oceněná portrétní kniha o Charlesi Darwinovi.

Knížka Tibet - Příběh červené krabičky vyprávěla o cestě do tajemné země před 50 lety, jak ji zažil autorův otec, filmový režisér Vladimír Sís. Později vyšly ještě knížky Hrej, Mozarte a několik ocenění získala zmíněná kniha Zeď/The Wall.

Obálka knihy Ptačí sněm od Petra Síse

Obálka knihy Ptačí sněm od Petra Síse

Nejnovější Sísova knížka vyšla loni a jmenuje se Ptačí sněm – právě s ní uspěl letos v Boloni. Je inspirována starým perským eposem o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého pravého krále. Víra a naděje se prolínají s bolestí a nejistotou. Než ptáci přeletí sedm údolí – Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti – zůstane jich pouhých 30. Ti nejvytrvalejší ale nakonec svůj cíl najdou.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz