Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO+VIDEO: Je čas pustit si znovu nahlas Kryla, říká Dušan Rapoš

  9:51aktualizováno  9:51
Víc než osmnáct let po smrti Karla Kryla vychází na DVD jeho poslední filmový portrét. Zachycuje jeho názory i tvorbu ze začátku 90. let. Tehdy se opět, stejně jako po roce 1968, postavil do pozice společenského kritika. iDNES.cz přináší audio i video ukázky z tohoto projektu.
Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Základem DVD je bezmála devadesátiminutový celovečerní dokument Karel Kryl - Kdo jsem...?, který natočil slovenský režisér Dušan Rapoš v roce 1993. Kryl ve filmu nejen vzpomíná na svou minulost a zabývá se obecnými lidskými tématy, ale vyslovuje se i k tomu, co jej v prvních letech nástupu demokracie ve staré vlasti pálilo.

Pamětníci vědí, že Krylovy tehdejší až nesmiřitelné názory, které vtělil i do svých posledních písniček, nebyly příliš "populární". Leckdo z jeho kritiků ale při vědomí dalšího vývoje politiky alespoň v něčem musí dát tomuto "prokletému básníkovi" za pravdu. Proto je podle tvůrců i zástupců vydavatelství Supraphon vydání dokumentu dobře načasované.

"Je smutným paradoxem, že nikdy nebyl Karlův odkaz a jeho myšlenky, básně a písně tak aktuální jako dnes, v čase hluboké morální krize, pomýlené hierarchie hodnot a narůstající mezilidské netolerance. Je čas pustit si Kryla znovu, pořádně nahlas," říká Dušan Rapoš, režisér, který nejvíce proslul třídílnou sérií teenagerských hudebních filmů Fontána pre Zuzanu.

Fotogalerie

A s neutuchajícím obdivem dodává: "Kryl si zaslouží, abychom ho poslouchali jako světce a proroka, protože jako jediný řekl holou pravdu o našem svědomí."

V posledních letech Krylova života měla o natočení dokumentu s touto legendou českého protestsongu zájem řada filmařů. Písničkář ale kývl na nabídku právě Rapošovi a scenáristce Erice Vincourkové, svojí dlouholeté kamarádce.

Podle režiséra jej přesvědčila jednoduchost základního nápadu točit film pouze ve dvou detailech, "přes ně se pokusit Karlovi 'vlézt do duše' a na konci ukázat, že se to všechno odehrálo na polozřícenině hradu v Čachticích".

karel Kryl - Kdo jsem...?

Kromě základního filmu bude DVD, které vyjde 16. listopadu, obsahovat také film o filmu s názvem Bratříčku, zavřel jsi vrátka... Součástí balení bude i audio CD, na kterém Krylův fanoušek najde všechny písně, které ve filmu znějí a které jsou průřezem jeho repertoáru od nejslavnějších hitů ze 60. let až po tehdy aktuální tvorbu. Celkem jich je 25.

Snímek Karel Kryl - Kdo jsem...? vyšel krátce po vzniku na kazetě VHS, po deseti letech v limitované a pro většinu zájemců tudíž nesehnatelné edici na DVD. Nyní bude k dispozici vůbec poprvé v kvalitním formátu a se všemi náležitostmi, které se jej týkají.

"Karel ovlivnil celý můj život. Naučil mě pokoře a toleranci," říká Dušan Rapoš, který za režii filmu Karel Kryl - Kdo jsem... dostal v roce 1994 Čestné uznání Slovenské filmové asociace a Literárního fondu Slovenské republiky.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz