Obal českého vydání komiksu Parker: Lovec

Obal českého vydání komiksu Parker: Lovec | foto: Nakladatelství Crew

Nažloutlý zločinec Parker se zrodil na jednom vibrujícím newyorském mostě

  • 0
Komiksové nakladatelství Crew vydalo první knihu o populárním zločinci Parkerovi, kterého před čtyřiapadesáti lety stvořil Donald Westlake.

Americký spisovatel a scenárista Donald Westlake se proslavil především jako autor kriminálních komedií Jak neuloupit smaragd či Jak nevyloupit banku. Za scénář k filmu Švindlíři byl nominován na Oscara. Pod pseudonymem Richard Stark však stvořil zcela jinou kultovní postavu, zločince Parkera, kterému věnoval čtyřiadvacet novel a která se nyní řadí ke klasikám moderní kriminálky. Několik Parkerových příběhů bylo zfilmováno, v poslední době například Odplata s Melem Gibsonem.

K myšlence napsat příběh o chladnokrevném, ale čestném zločinci Westlake přišel, když se vracel od kamaráda z newyorského předměstí a omylem nasedl na špatný autobus. Musel tak pěšky přes most George Washingtona. „Rychlost aut, která kolem mě svištěla, vibrace mostu pod mými chodidly, to všechno vytvářelo ve vzduchu zvláštní napětí,“ popisoval sám Westlake, jak se naladil na tu správnou strunu a později si už v metru formoval základní rysy budoucího hrdiny, se kterým strávil téměř celý zbytek života.

Nažloutlé listy

První díl Parkerova dobrodružství, nazvaný Lovec, vyšel v roce 1962. Legendární kniha se dočkala komiksového zpracování z rukou oceňovaného výtvarníka Darwyna Cooka, který se jinak proslavil především prací na superhrdinech ze stáje DC. Pouze Cookova komiksová adaptace přitom dostala od Westlaka svolení, aby se hrdina jmenoval Parker, v dalších ztvárněních, včetně toho s Gibsonem, musí hlavní hrdina nést jméno jiné.

A právě jeho úpravu nyní vydalo české nakladatelství Crew. Vázanému vydání věnovalo zvláštní péči, listy knihy nechali tvůrci vyrobit výrazně nažloutlé, aby evokovaly starou brakovou literaturu. Komiks je navíc tištěn pouze ve třech pantonových barvách (tedy přímých barvách, které nevznikají mícháním), což mu dodává specifickou noirovou atmosféru.

Podobně jako kdysi Westlake začíná i Parker svou pouť chůzí po newyorském mostě. Jaký bude hrdinův naturel, zjistí komiksoví čtenáři rychle, na prvních dvaceti stranách promluví jen jednou, a to hned na začátku, když na nabídku svezení suše odvětí: „Odpal.“ Pak se už mezi newyorskými mrakodrapy rozjede kriminální příběh plný dialogů, cigaretového dýmu i krásných žen amerického podsvětí šedesátých let.

O překlad do češtiny se postaral Štěpán Kopřiva.