Holandští Židé v Amsterodamu na archivním snímku na cestě do koncentračního

Holandští Židé v Amsterodamu na archivním snímku na cestě do koncentračního tábora v Polsku. | foto: Profimedia.cz

Kameru nestopli ani kvůli pláči, líčí muž, co točil pro Spielberga

  • 2
A kde byl Bůh, když zuřil holocaust? Přímočarý dotaz v názvu knihy, která je čerstvě na pultech a která vychází z natáčení dokumentu, zaštiťuje sedmatřicet svědectví lidí, kteří přežili koncentrační tábor. Publicista Jan Jelínek je shromáždil pro Nadaci Stevena Spielberga. Ta vznikla po úspěchu filmu Schindlerův seznam, aby dokumentovala výpovědi pamětníků.

Jelínek se rozhodl do Spielbergova projektu zapojit proto, aby varoval svět před důsledky rasismu. Podle něj vlastně vděčíme za vznik nadace režisérově matce. "Drobná, nakrátko ostříhaná a velmi čilá stará paní - všiml jsem si, že má na ruce vytetované číslo," vzpomíná Jelínek.

Přestože měl už za sebou mnoho let za kamerou, prošel školením Spielbergova týmu, jak se zpovídanými komunikovat a jak se správně ptát na události, které i desítky let po válce působí bolest. "Jen málokterý ze vzpomínajících neplakal. Byl jsem zvyklý, že když se mi něco takového stalo u Krátkého filmu, kde jsem dřív pracoval, přerušil jsem natáčení a počkali jsme, až se člověk před kamerou uklidní. Tady se kamera nikdy nezastavovala. Nikdy. A právě zachycení silných emocí bylo velmi cenné," vzpomíná na psychologicky náročnou práci s pamětníky holocaustu Jelínek. Utkvěla mu jedna zvláštnost: většina ze zpovídaných patřila k bytostným optimistům - což jim pomohlo hrůzu války přežít, přestože následky fyzického i psychického utrpení si nesli už do smrti.

"Žít v době po holocaustu tak, jak se žilo předtím, a nevědět, že byl, znamená nebýt dost člověkem," píše v úvodu ke knize Milan Uhde. I on patří k těm, koho se holocaust dotkl přímo, jeho matka byla Židovka a už jako malý zažil kvůli jejímu původu omezení a nesmyslné zákazy. A přišel o velkou část rodiny z její strany.

Příběhy dalších přeživších jsou šíleným mementem: děti oddělují od rodičů a posílají je na smrt do plynové komory, malují marné naděje sporých pokusů o útěk, dokumentují pochody smrti těsně před koncem války, i čekání na ty, kteří se už nikdy nevrátí. Jelínek prostě jen zaznamenal příběhy - otázky, které kladl, v textu nejsou, takže výpovědi působí stroze a sevřeně. O to mají větší sílu.

Kniha A kde byl Bůh…? vychází v nakladatelství Barrister a Principal.