Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vychází Houellebecqova nejnovější kniha. Protagonistou je sám autor

  15:37aktualizováno  15:37
Nejnovější román známého francouzského spisovatele Michela Houellebecqa Mapa a území vychází v úterý 13. září v českém překladu. Autor v něm čtenáře překvapuje.

Michel Houllebecq | foto: houllebecq.info

Michel Houllebecq: Mapa a území

Alespoň ty, kteří na základě jeho starších děl vkládají do kontroverzního spisovatele konkrétní očekávání. V knize Mapa a území (orig. La Carte et le Territoire, přeložil Alan Beguivin) totiž není například jediná sexuální scéna. Autor se evidentně rozhodl znovu šokovat, ale tím nejméně očekávaným způsobem: je "vyklidněný" a úspěšně se snaží o poctu realistům devatenáctého století. V tomto smyslu je román tradiční.

Michel Houellebecq

Narodil se roku 1958 na ostrově Réunion. Když mu bylo šest let, matka opustila rodinu a konvertovala k islámu. Žil u babičky z otcovy strany, členky francouzské komunistické strany a pravověrné stalinistky. Vystudoval lyceum a Vysokou školu zemědělskou. V 80. letech byl opakovaně hospitalizován na psychiatrické klinice. Psal a publikoval poezii a roku 1991 vydal biografii H. P. Lovecrafta. Roku 1994 na sebe upozornil románem Rozšíření bitevního pole, který byl přeložen do řady jazyků (česky 2004). Druhý román, Elementární částice (1998, česky 2007), ho rázem vynesl na francouzské literární nebe a získal za něj dvě literární ceny. Ještě větší ohlas vyvolala následující próza Platforma (2001, česky 2008). Po jejím vydání byl poprvé obviněn z rasové nenávisti. Česky dále vyšel román Možnost ostrova (Odeon 2007). Mapa a území je autorovo dosud poslední dílo. Osmého listopadu 2010 za něj získal Goncourtovu cenu a stal se tak 108. nositelem tohoto prestižního literárního ocenění.

Autor vypráví příběh malíře a fotografa Jeda Martina. Jeho matka spáchala sebevraždu, s otcem se vídá jen sporadicky. Kariéru umělce začal na akademii Beaux-Arts fotografováním neživých objektů. Když ale zjistil, jak fascinující záležitostí je mapa, začal se zabývat zejména relací mapy a zobrazeného území.

Objevil zcela originální tvůrčí postup spočívající ve fotografování michelinovských map z různých úhlů. Vzniklé umělecké fotografie při náležitém zvětšení a patřičné instalaci dostávají rozměr neobyčejného uměleckého díla.

Zároveň je však tento román naprosto avantgardní: Michel Houellebecq vstupuje do románu jako jedna z postav, ba jako postava hlavní. A vchází pěkně středem, pod svým jménem, se všemi špatnými vlastnostmi. Tradiční a netradiční není jediná opozice románu. Další nálepkou bude postmoderní s pobaveně naznačeným přesahem k bulvárnímu.

Román saturuje různé definice postmodernismu, v prvé řadě intertextovost zásobenou přiznanými i nepřiznanými citacemi, jasnými i skrytými narážkami. Podobně na tom je mizení hranice mezi fikcí a realitou. Čtenář je brzy zmaten: myslí to Houellebecq vážně, dělá si legraci ze sebe, z jiných žijících osobností, nebo ze čtenářů?

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz