Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AUDIO: Vychází další semaforský box, 12 CD pokryje 70. a 80. léta

  14:09aktualizováno  14:09
Po úspěchu loňského boxu jedenácti CD Semafor - léta šedesátá zákonitě přichází vydavatelství Supraphon s kompletem, který sumarizuje dílo tvůrců divadla Semafor v letech normalizace. iDNES.cz vám přináší ukázky některých raritních nahrávek, které budou součástí vydání.

Jiří Suchý v 80. letech | foto: Supraphon

Semafor: léta 70. a 80. (obal boxu)

Vzhledem k nekompromisním politickým postojům Jiřího Suchého vycházelo po oněch 20 let zvukových nahrávek semaforských písní mnohem méně než v desetiletí předchozím. Přesto existují záznamy z řady představení a mnoho písní nebylo publikováno v kompletech, ale jako samostatné singly.

Dvanáct CD zachycuje práci básníka a textaře Jiřího Suchého, který ve spolupráci s Ferdinandem Havlíkem stvořil mimořádné dílo: stovky písní, které by se za příznivějších okolností patrně staly evergreeny, a desítky kvalitních divadelních textů.

Box obsahuje vše, co bylo za dvacet let oficiálně vydáno, včetně slavné Kytice a profilových alb, vše doplněno objevnými bonusy. Představí tak členy souboru divadla Semafor včetně stálice Jitky Molavcové. Celkem v boxu posluchač najde 298 písní a výstupů.

Jedenácté CD přináší texty Jiřího Suchého zpívané českou pěveckou elitou (posluchači mnohdy s překvapením odhalí autora známé písničky). Dvanácté CD obsahuje rarity včetně mimořádného bonusu v podobě záznamu posledního vystoupení Jana Wericha v rozhovoru s Jiřím Suchým v silvestrovském pořadu nazvaném Setkání.

Hvězdy divadla Semafor v 70. letech (zleva Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jiří D....

Hvězdy divadla Semafor v 70. letech (zleva Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jiří D. Novotný, Ferdinand Havlík, Věra Křesadlová)

Osobnosti, jejichž hlasy dvanácti disky procházejí, tvoří velkou část elity českého popu té doby. Mimo jiné zde uslyšíme Jiřího Šlitra, Michala Prokopa, Hanu Zagorovou, Karla Gotta, Josefa Dvořáka, Evu Olmerovou, Evu Pilarovou, Václava Neckáře, Hanu Hegerovou, Michaela Kocába, Vladimíra Mišíka, Martu Kubišovou, Waldemara Matušku, Janu Kratochvílovou, Jiřího Korna nebo Karla Černocha.

"Znovu, pokaždé, když mám možnost trochu víc se seznámit s tvorbou Jiřího Suchého, mě fascinuje fakt, že nikdy nesešel z cesty skvělého básníka a textaře, jeho verše a texty k písním jsou nejen obrazivé, psané nádherným jazykem, s překvapivými pointami, nečekanými slovními hříčkami, ale jakoby přirozeně plynoucí, využívajíce všech zákoutí možných slovních sdělení, vytvářené s nekonečnou představivostí. Jeho vklad do české kultury je mimořádný a stále dost nedoceněný," říká u příležitosti vydání kompletu jeho producentka Naďa Dvorská.

Box Semafor: léta 70. a 80.

Editorem kompletu je stejně jako v případě boxu nahrávek z 60. let Lukáš Berný. "Archiv Českého rozhlasu skrývá řadu dodnes nevydaných perliček zejména ze 70. let, tedy i z doby, kdy pan Suchý do jeho vysílání prakticky nemohl. Jsou to písničky z her jako Čarodějky, Ten pes je váš? nebo Smutek bláznivých panen," říká.

Další velkou raritou podle Berného budou nikdy nevydané písničky z filmu Malinový koktejl, které Jiří Suchý v 80. letech napsal s Michaelem Kocábem a nahrál je Pražský výběr s Janou Kratochvílovou, spojení, které myslím leckoho překvapí.

"A skutečně pro 'fajnšmekry' je nahrávka východoněmecké disidentky Bettiny Wegner, která za své protesty proti okupaci v roce 1968 musela na rok a půl do vězení. V 70. letech zhudebnila řadu textů Jiřího Suchého a jeden najdete i zde," uvádí Berný.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz