Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vycházejí jednosvazkové, vizuálně i textově rozsáhlé Dějiny českých zemí

  10:07aktualizováno  10:07
V těchto dnech vychází další z řady velkých encyklopedických publikací Knižního klubu, tentokrát s výmluvným názvem Dějiny českých zemí. Autorský kolektiv pod vedením Jana Randáka v ní provází čtenáře na více než čtyřech stech stranách od pravěku do současnosti.

Dějiny českých zemí (z obálky knihy) | foto: Euromedia

Dějiny českých zemí (obálka knihy)

Texty našich předních profesionálních historiků z pražských a brněnských univerzit a vědeckých ústavů a bohatý obrazový doprovod vedou v této knize čtenáře dlouhým příběhem našich dějin a přitažlivým, moderním způsobem ho seznamují  s klíčovými událostmi, politickými změnami, sociálním a kulturním prostředím i s významnými osobnostmi historie.

Autorský kolektiv

PhDr. Jan Randák, Ph.D. (vedoucí autorského kolektivu) působí v Ústavu českých dějin FF UK v Praze. Zabývá se především obdobím formování novodobého českého národa v první polovině 19. století, obdobím let 1848/49 v českých zemích a historickými a národními mýty české společnosti v průběhu 19. a 20. století.

Mgr. Robert Antonín, Ph.D. působí jako odborný asistent středověkých dějin v Ústavu historických věd FPF SU v Opavě a jako jako výzkumný pracovník Výzkumného střediska pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura při HU FF MU v Brně. Zabývá se především dějinami vrcholného středověku ve střední Evropě 12.–13. století, česko-polskými vztahy, filozofií dějin a středověkými narativními prameny.

Mgr. Denisa Nečasová, Ph.D. působí v Historickém ústavu FF MU v Brně. Specializuje se na soudobé dějiny, zejména na poúnorové Československo. Mezi její odborný zájem patří rovněž dějiny žen a gender history.

PhDr. Václav Petrbok, Ph.D. je literární historik a lexikograf. Zabývá se českou a německojazyčnou literaturou 19. století. Je zaměstnancem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, vyučuje na FF UK v Praze.

Doc. PhDr. Vladimír Salač, CSc. působí v Archeologickém ústavu AV ČR v Praze a v Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou na FF UK v Praze. Specializuje se na dobu laténskou a starší dobu římskou, věnuje se především hospodářským otázkám. Zabývá se rovněž problematikou sídlištní keramiky.

PhDr. Libor Vykoupil, Ph.D. působí v Historickém ústavu FF MU v Brně. Badatelsky se zaměřuje na moderní dějiny ČSR, pravicový extremismus v české politice, dějiny českých politických elit a dějiny české i světové gastronomie.

Mgr. Jana Jůzlová (hlavní redaktorka) vystudovala historii na FF UK v Praze. Od roku 1999 působí v nakladatelství Knižní klub jako redaktorka všeobecné encyklopedie Universum a jako odpovědná redaktorka naučných publikací.

Úprava jednotlivých kapitol je podobná jako u překladových publikací téhož nakladatelství typu Zvíře Země atd. Jednotlivé kapitoly ve formě dvoustránek, výjimečně čtyřstránek, přibližují konkrétní časové úseky a dílčí témata. Hlavní text je doplněn obrázky a fotografiemi, dobovými citáty, tabulkami, grafy či rámečky zmiňujícími detaily či postavy.

Dějiny českých zemí (ukázka)
Dějiny českých zemí (ukázka)

Ukázky z Dějin českých zemí. Po rozkliknutí se ukáže celá dvoustrana knihy.

Kapitoly Osobnost se do větších podrobností zabývají životy některých velikánů naší historie – panovníků, vědců, umělců či průmyslníků. Speciální dvoustrany Událost či Dokument se detailně zaměřují na klíčové dějinné okamžiky a základní listiny.

Publikaci dále doplňují přehledné tabulky představitelů českého státu, rodokmeny panovnických rodů, rozsáhlý chronologický přehled českých dějin a rejstřík o více než 3 500 položkách. Cena publikace, která vychází v nákladu 10 tisíc výtisků, je stanovena na 999 Kč.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatel Salman Rushdie na knižním veletrhu ve Frankfurtu (12. října 2017)
Ty seš chlap! Rushdie ve Frankfurtu vzpomínal na setkání s Trumpem

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Donald Trump na Frankfurtský knižní veletrh nedorazil, přesto se tu o něm mluví skoro všude. Angela Merkelová a Emmanuel Macron, kteří literární svátek opravdu...  celý článek

Frankurtskou radnici Römer během knižního veletrhu ozvláštnila světelná show...
KOMENTÁŘ: Letos ve stínu, za dva roky v Lipsku mají naše knihy šanci

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Frankfurtský knižní veletrh, který v neděli skončil, vsadil letos na čtenářskou kartu – a jeho návštěvnost znovu vzrostla.  celý článek

Mladík si svítí v domě rodičů ve venezuelském městě El Calvario, ve kterém byly...
RECENZE: Blackout je drtivý a nepříjemně věrohodný návod, jak zničit svět

Češi už jsou také na červené, stojí na 11. straně depresivního románu Marka Elsberga Blackout. To znamená, že jsme bez elektřiny. Jen krátce poté, co stejný...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.