Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vycházejí jednosvazkové, vizuálně i textově rozsáhlé Dějiny českých zemí

  10:07aktualizováno  10:07
V těchto dnech vychází další z řady velkých encyklopedických publikací Knižního klubu, tentokrát s výmluvným názvem Dějiny českých zemí. Autorský kolektiv pod vedením Jana Randáka v ní provází čtenáře na více než čtyřech stech stranách od pravěku do současnosti.

Dějiny českých zemí (z obálky knihy) | foto: Euromedia

Dějiny českých zemí (obálka knihy)

Texty našich předních profesionálních historiků z pražských a brněnských univerzit a vědeckých ústavů a bohatý obrazový doprovod vedou v této knize čtenáře dlouhým příběhem našich dějin a přitažlivým, moderním způsobem ho seznamují  s klíčovými událostmi, politickými změnami, sociálním a kulturním prostředím i s významnými osobnostmi historie.

Autorský kolektiv

PhDr. Jan Randák, Ph.D. (vedoucí autorského kolektivu) působí v Ústavu českých dějin FF UK v Praze. Zabývá se především obdobím formování novodobého českého národa v první polovině 19. století, obdobím let 1848/49 v českých zemích a historickými a národními mýty české společnosti v průběhu 19. a 20. století.

Mgr. Robert Antonín, Ph.D. působí jako odborný asistent středověkých dějin v Ústavu historických věd FPF SU v Opavě a jako jako výzkumný pracovník Výzkumného střediska pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura při HU FF MU v Brně. Zabývá se především dějinami vrcholného středověku ve střední Evropě 12.–13. století, česko-polskými vztahy, filozofií dějin a středověkými narativními prameny.

Mgr. Denisa Nečasová, Ph.D. působí v Historickém ústavu FF MU v Brně. Specializuje se na soudobé dějiny, zejména na poúnorové Československo. Mezi její odborný zájem patří rovněž dějiny žen a gender history.

PhDr. Václav Petrbok, Ph.D. je literární historik a lexikograf. Zabývá se českou a německojazyčnou literaturou 19. století. Je zaměstnancem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, vyučuje na FF UK v Praze.

Doc. PhDr. Vladimír Salač, CSc. působí v Archeologickém ústavu AV ČR v Praze a v Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou na FF UK v Praze. Specializuje se na dobu laténskou a starší dobu římskou, věnuje se především hospodářským otázkám. Zabývá se rovněž problematikou sídlištní keramiky.

PhDr. Libor Vykoupil, Ph.D. působí v Historickém ústavu FF MU v Brně. Badatelsky se zaměřuje na moderní dějiny ČSR, pravicový extremismus v české politice, dějiny českých politických elit a dějiny české i světové gastronomie.

Mgr. Jana Jůzlová (hlavní redaktorka) vystudovala historii na FF UK v Praze. Od roku 1999 působí v nakladatelství Knižní klub jako redaktorka všeobecné encyklopedie Universum a jako odpovědná redaktorka naučných publikací.

Úprava jednotlivých kapitol je podobná jako u překladových publikací téhož nakladatelství typu Zvíře Země atd. Jednotlivé kapitoly ve formě dvoustránek, výjimečně čtyřstránek, přibližují konkrétní časové úseky a dílčí témata. Hlavní text je doplněn obrázky a fotografiemi, dobovými citáty, tabulkami, grafy či rámečky zmiňujícími detaily či postavy.

Dějiny českých zemí (ukázka)
Dějiny českých zemí (ukázka)

Ukázky z Dějin českých zemí. Po rozkliknutí se ukáže celá dvoustrana knihy.

Kapitoly Osobnost se do větších podrobností zabývají životy některých velikánů naší historie – panovníků, vědců, umělců či průmyslníků. Speciální dvoustrany Událost či Dokument se detailně zaměřují na klíčové dějinné okamžiky a základní listiny.

Publikaci dále doplňují přehledné tabulky představitelů českého státu, rodokmeny panovnických rodů, rozsáhlý chronologický přehled českých dějin a rejstřík o více než 3 500 položkách. Cena publikace, která vychází v nákladu 10 tisíc výtisků, je stanovena na 999 Kč.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz