Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výborný lesbický román Špičkou jazyka je čtením pouze pro otrlé

  16:11aktualizováno  16:11
Viktoriánská éra se líčí jako jedno z nejkonzervativnějších období britských dějin. Každý zákaz však znamená i jeho porušování a právě na to upozorňuje svou literární prvotinou nazvanou Špičkou jazyka britská prozaička Sarah Watersová. Konec 19. století podle ní nebyl jen pokrytecký a prudérní, ale také plný vášně a zakázaných vzplanutí.
Knihu Sarah Watersové, v níž autorka sleduje příběh lesbické hrdinky, v Británii odmítlo deset nakladatelství. (Ilustrační foto)

Knihu Sarah Watersové, v níž autorka sleduje příběh lesbické hrdinky, v Británii odmítlo deset nakladatelství. (Ilustrační foto) | foto: shutterstock.com

Český název románu Špičkou jazyka není natolik průhledný jako anglický originál Tipping the Velvet, který slangově označuje cunnilingus, tedy lízání, a sotva někoho nechá na pochybách o tom, co ho na pěti stech stran čeká.

Román opravdu není pro moralisty a některé scény možná zaskočí i otrlejší čtenáře. U Watersové však není lesbické zaměření románu překvapením, autorka se ke své orientaci hrdě hlásí a ani její další díla se tomuto tématu nevyhýbala.

Předností Watersové je mistrovský ponor do stylu, který používá. Platí to o "gotickém" románu Little Stranger, o válečné knize The NightWatch, ale především o trojici viktoriánských románů Špičkou jazyka, Zlodějka a Affinity. Jako by román Špičkou jazyka formálně pocházel z pera některého z viktoriánských bardů, tak věrný je jazyk i prostředí. Ale čím víc je čtenář ukolébán, o to větší šok později nastává. Vždyť jaký erotický náboj má viktoriánská klasika sester Brontëových či Charlese Dickense?

Přerod naivní dívky

Hrdinkou příběhu je mladičká Nancy Astleyová, dcera obchodníka s ústřicemi v přímořském letovisku, která se díky příbuznému dostane zadarmo na představení v místním varieté. Svět zpěvu a tance jí učaruje, ale ještě víc jedna z vystupujících - Kitty Butlerová, převlečená za mladého štramáka.

Nancy navštěvuje všechna její představení, až se dívky spřátelí. Při společné cestě do Londýna vyplují city na povrch, dívky prožijí krásné období. Ale idylka netrvá dlouho.

Osudy Nancy se až do této chvíle podobají románkům z červené knihovny - snad jen s rozdílem, že vyvolenou je žena. V líčení její deziluze se však Watersová hlásí k odkazu Daniela Defoa a jeho příběhu Moll Flandersové. V sérii pikareskních příhod sledujeme přerod hrdinky z lehce naivní a zakázanou vášní zmítané dospívající dívky ve vypočítavou ženu bez skrupulí, která se v převleku živí jako homosexuální prostitut či se nechá vydržovat lesbickou dominou. Kromě posledních zbytků nevinnosti ztrácí především víru v sama sebe a v budoucnost. Teprve druhý osudový pád jí otevírá oči a v rodině socialistických agitátorů postupně nachází zázemí i lásku.

Je dobře, že román Špičkou jazyka není prvním dílem Sarah Watersové, které se dočkalo českého překladu. V knize Zlodějka mohli čtenáři nakouknout do dílny Watersové a zamilovat si její přímočarý styl a historickou věrohodnost. Kdyby tomu bylo naopak, možná by značná otevřenost některých sexuálních scén mohla upjatější čtenáře od autorčiny další tvorby odradit.

Odhlédneme-li od skandálnosti - knihu v Británii zprvu odmítlo deset nakladatelství - je to bezpochyby zajímavé a poutavé dílo, které i přes značný rozsah nenudí. Ostatně s jeho autorkou se čtenáři mohou za měsíc osobně potkat na pražském knižním veletrhu Svět knihy.

Sarah Watersová: Špičkou jazyka
Vydalo Argo, Praha 2010, 512 stran, 398 korun.
Hodnocení: 70 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz