Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výborný lesbický román Špičkou jazyka je čtením pouze pro otrlé

  16:11aktualizováno  16:11
Viktoriánská éra se líčí jako jedno z nejkonzervativnějších období britských dějin. Každý zákaz však znamená i jeho porušování a právě na to upozorňuje svou literární prvotinou nazvanou Špičkou jazyka britská prozaička Sarah Watersová. Konec 19. století podle ní nebyl jen pokrytecký a prudérní, ale také plný vášně a zakázaných vzplanutí.
Knihu Sarah Watersové, v níž autorka sleduje příběh lesbické hrdinky, v Británii odmítlo deset nakladatelství. (Ilustrační foto)

Knihu Sarah Watersové, v níž autorka sleduje příběh lesbické hrdinky, v Británii odmítlo deset nakladatelství. (Ilustrační foto) | foto: shutterstock.com

Český název románu Špičkou jazyka není natolik průhledný jako anglický originál Tipping the Velvet, který slangově označuje cunnilingus, tedy lízání, a sotva někoho nechá na pochybách o tom, co ho na pěti stech stran čeká.

Román opravdu není pro moralisty a některé scény možná zaskočí i otrlejší čtenáře. U Watersové však není lesbické zaměření románu překvapením, autorka se ke své orientaci hrdě hlásí a ani její další díla se tomuto tématu nevyhýbala.

Předností Watersové je mistrovský ponor do stylu, který používá. Platí to o "gotickém" románu Little Stranger, o válečné knize The NightWatch, ale především o trojici viktoriánských románů Špičkou jazyka, Zlodějka a Affinity. Jako by román Špičkou jazyka formálně pocházel z pera některého z viktoriánských bardů, tak věrný je jazyk i prostředí. Ale čím víc je čtenář ukolébán, o to větší šok později nastává. Vždyť jaký erotický náboj má viktoriánská klasika sester Brontëových či Charlese Dickense?

Přerod naivní dívky

Hrdinkou příběhu je mladičká Nancy Astleyová, dcera obchodníka s ústřicemi v přímořském letovisku, která se díky příbuznému dostane zadarmo na představení v místním varieté. Svět zpěvu a tance jí učaruje, ale ještě víc jedna z vystupujících - Kitty Butlerová, převlečená za mladého štramáka.

Nancy navštěvuje všechna její představení, až se dívky spřátelí. Při společné cestě do Londýna vyplují city na povrch, dívky prožijí krásné období. Ale idylka netrvá dlouho.

Osudy Nancy se až do této chvíle podobají románkům z červené knihovny - snad jen s rozdílem, že vyvolenou je žena. V líčení její deziluze se však Watersová hlásí k odkazu Daniela Defoa a jeho příběhu Moll Flandersové. V sérii pikareskních příhod sledujeme přerod hrdinky z lehce naivní a zakázanou vášní zmítané dospívající dívky ve vypočítavou ženu bez skrupulí, která se v převleku živí jako homosexuální prostitut či se nechá vydržovat lesbickou dominou. Kromě posledních zbytků nevinnosti ztrácí především víru v sama sebe a v budoucnost. Teprve druhý osudový pád jí otevírá oči a v rodině socialistických agitátorů postupně nachází zázemí i lásku.

Je dobře, že román Špičkou jazyka není prvním dílem Sarah Watersové, které se dočkalo českého překladu. V knize Zlodějka mohli čtenáři nakouknout do dílny Watersové a zamilovat si její přímočarý styl a historickou věrohodnost. Kdyby tomu bylo naopak, možná by značná otevřenost některých sexuálních scén mohla upjatější čtenáře od autorčiny další tvorby odradit.

Odhlédneme-li od skandálnosti - knihu v Británii zprvu odmítlo deset nakladatelství - je to bezpochyby zajímavé a poutavé dílo, které i přes značný rozsah nenudí. Ostatně s jeho autorkou se čtenáři mohou za měsíc osobně potkat na pražském knižním veletrhu Svět knihy.

Sarah Watersová: Špičkou jazyka
Vydalo Argo, Praha 2010, 512 stran, 398 korun.
Hodnocení: 70 %

Autor:Nejčtenější

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Zemřela představitelka filmové Lois Laneové. Margot Kidderové bylo 69 let

Margot Kidderová ve filmu Superman IV: The Quest for Peace

Ve věku 69 let zemřela americká herečka kanadského původu Margot Kidderová, kterou proslavila především hlavní ženská...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...

Další z rubriky

Nicku Caveovi se dostalo nejzajímavější biografie. Sám ji ocenil

Z grafickému románu Nick Cave: Mercy On Me

Co vystihuje umělce nejupřímněji? Jeho dílo. Německý autor Reinhard Kleist to pochopil a sestavil doposud...

Miluje svou babičku víc než mladé dívky. A tak získal Ortenovu cenu

Finále Slam Poetry v Brně, kde v roce 2009 soutěžil letošní vítěz Ceny Jiřího...

Nositelem Ceny Jiřího Ortena se letos stal Ondřej Macl. Porota ocenila jeho žánrovou koláž s názvem Miluji svou babičku...

RECENZE: Někdy člověk touží po happy endu. Drago Jančar to potvrdil

Slovinský spisovatel Drago Jančar na veletrhu Svět knihy (10. května 2018)

Dnes v noci jsem ji viděl. To jsou první slova a zároveň název strhujícího románu slovinského spisovatele Draga...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz