Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte si ze 100 + 1 vánočních knižních tipů

Doporučujeme   0:01aktualizováno  0:01
Ročně u nás vychází asi šestnáct tisíc knih. Deník MF DNES ve spolupráci s portálem iDNES.cz doporučuje ty, které jsou nejlepší, nejhezčí a nejvhodnější pod stromeček.
Nevíte si rady s vánočními dárky? Zkuste vybrat knihu podle tipů redakcí MF DNES a iDNES.cz.

Nevíte si rady s vánočními dárky? Zkuste vybrat knihu podle tipů redakcí MF DNES a iDNES.cz. | foto: Profimedia.cz

Frankfurtský knižní veletrh 2008Knihy jsou nejvděčnějšími vánočními dárky – nemohou být nikomu malé nebo mít barvu, která je dávno z módy, knihou nikoho neurazíte. Tedy pokud vybíráte uvážlivě a alespoň trochu znáte čtenářský naturel svých blízkých. A pokud si nejste úplně jistí, komu jakou knihu pod stromeček dát, nabízíme vám těch sto jedna nejlepších.

Nevíte, jestli váš blízký – čtenář – dotyčnou knihu ještě nemá? Můžete darovat knižní poukázku. Ty nabízejí skoro všechna velká knihkupectví.

Země plná knížek

Češi a Češky jsou velcí čtenáři. Potvrzuje to i výzkum, který prováděla Evropská unie před pěti lety u čekatelských zemí: vyšlo najevo, že nejvíc knih mají doma právě Češi, průměrně tři sta kousků na domácnost. V zakládání domácích knihoven, jejich opečovávání a rozšiřování si libujeme.

A Vánoce jsou právě tím obdobím, kdy je doplňujeme. Kromě kamenných obchodů je možné nakupovat knihy přes internet, nejvíc jich najdete na www.kosmas.cz.

Frankfurtský knižní veletrh 2008

Podle literárního experta bohemisty Jiřího Trávníčka je internet ke knihám přátelské médium. Právě díky Kosmasu se podle něj rozšiřuje stopa čtení. Díky možnosti umístit na tyto webové stránky svůj názor na konkrétní knihu je možné své názory sdílet s ostatními čtenáři a vzájemně se inspirovat.

"Zaznamenávány už nejsou jen otisky expertů, kritiků, vědců či jiných spisovatelů, ale každého, kdo chce do diskuse nad tou kterou knihou či autorem vstoupit," vysvětluje Trávníček.

Frankfurtský knižní veletrh 2008Zatímco moc novin, časopisů, rozhlasu a televize internet oslabuje, moc knih internet doplňuje a rozšiřuje, či jim alespoň zásadně nekonkuruje. Právě Jiří Trávníček je autorem jedinečného výzkumu a publikace, v níž shrnuje to, k čemu ve výzkumu českých čtenářů dospěl.

Devětadvacet procent české populace je takzvanými častými čtenáři, což znamená, že víc než čtvrtina z nás přečte za rok třináct a více knih. Šestnáct procent pravidelných čtenářů přečte za rok sedm až dvanáct knih. Na druhou stranu sedmnáct procent Čechů nečte vůbec. Aby bylo možné označit člověka za vášnivého čtenáře, musel by přečíst padesát a více knih za rok, tedy jednu týdně.

Ať už patříte do jakékoli kategorie, z naší vánoční nabídky si vyberete – a dost možná, že některou z nabízených knih přesvědčíte i někoho ze svých blízkých, který patří k těm sedmnácti procentům zarytých nečtenářů. Můžete se řídit třeba tím, co Češi čtou úplně nejraději.

Knižní veletrh v Lipsku 2008Podle výzkumů je v Česku jednoznačně nejoblíbenějším autorem Michal Viewegh. A jestli vaše přátele či blízké nečtenáře nepřesvědčí ani jeho Román pro muže (mimochodem muži čtou podle výzkumů méně než ženy, obzvlášť co se beletrie týká), můžete jim nabídnout audioknihu – tedy cédéčko s knihou načtenou některou známou osobností. Že nemáte na čtení čas?

Omyl. Výzkumy dokazují, že nejvíc čteme o víkendu a o dovolených – a čím jiným jsou vánoční svátky než takovým prodlouženým víkendem nebo skoro dovolenou?
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Zemřel ruský spisovatel Vojnovič, autor příběhů vojína Ivana Čonkina

Vladimir Vojnovič

Zemřel ruský spisovatel Vladimir Vojnovič, který předpověděl éru nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. S...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz