Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte nejhezčí filmový plakát loňského roku

  12:25aktualizováno  12:25
Předávání filmových cen Český lev se blíží. Šanci zabodovat mají i tvůrci plakátů, které snímky propagovaly během jejich distribuční cesty kinosály. Vyberte v anketě iDNES.cz nejhezčí z nich.

Český lev - vítěz se soškou - Vítěz se soškou - udílení Českých lvů v pražské Lucerně (25. února 2006) | foto: Alexander DobrovodskýiDNES.cz

Všechny plakátové adepty si mohou fandové české kinematografie připomenout v předsálí pražského kina Lucerna. Každý z plakátů má unikátního autora - nikdo tedy nemá větší šanci díky tomu, že by se podílel na více z nich.

"Plakáty moc nesleduji, ale z těch, co mi utkvěly v paměti, se mi asi nejvíc líbil Václav. A třeba plakát na Vratné lahve mě nezaujal," řekl iDNES.cz výtvarník Martin Kaiser, podepsaný pod vizuálem ke snímku ...a bude hůř.

Některé autory zaštiťují renomovaná grafická studia, jiní pracují samostatně, jako třeba Jan Homola z kapely Wohnout, podepsaný pod plakátem filmu Jedné noci v jednom městě. Vizuál k Pusinkám si zase vzala "pod palec" nejstarší ze sester Geislerových Lela.

fotoHlasujte! ceskylev.idnes.cz
Vyberte nejhezčí filmový plakát loňského roku

V jednom případě pak může Český lev putovat i za hranice - a to nejen ten za plakát. Mezi filmy, které usilují o sošky, byl totiž zařazen i snímek Edith Piaf, o jehož vznik se podělili francouzští, britští a čeští producenti. Výtvarníky plakátu jsou Francouzi Bruno Calvo a Terre Neuve.

KDO DOSTAL LVA ZA PLAKÁT
2006 - Obsluhoval jsem anglického krále (AQS, a.s.)
2005 - Šílení (Eva Švankmajerová)
2004 - Horem Pádem (Aleš Najbrt)
2003 - Sentiment (Tomáš Machek)
2002 - Rok ďábla (Aleš Najbrt, Zuzana Lednická)

Celkem se o Lvy uchází osmnáct snímků, uspět mohou ve dvanácti kategoriích. Rozhodovat o nich bude tradičně Česká filmová a televizní akademie, která výsledky vyhlásí 1. března v pražském paláci Lucerna.

Nominace - tradičně tři v každé kategorii - budou známy už 9. února, tedy ve stejný den, kdy bude vyhlášen nejlepší filmový plakát za uplynulý rok, předána cena kritiků za nejlepší film loňského roku a čtenářů filmového magazínu Premiere.

Ve hře také zůstávají ceny Plyšový lev, které obdrží dle filmových kritiků nejhorší český film uplynulého roku, a plaketa ČFTA za nejlepší audiovizuální počin roku.

Šanci na finanční odměnu od dvou do čtyř set tisíc korun mají i autoři celkem šestatřiceti nerealizovaných filmových scénářů, kteří svá díla přihlásili o šestého ročníku soutěže o cenu Sazky.

Podle statutu soutěže budou dále uděleni Čeští lvi za divácky nejúspěšnější film za prvních osm týdnů po premiéře, za nejlepší zahraniční film, za dlouholetý umělecký přínos českému filmu a také za nejlepší dokument.
 
Hlasovat mohou pouze členové poroty složené z členů České filmové a televizní akademie. Podrobnosti pořadatelé zveřejní koncem ledna, jména moderátorů obou večerů jsou ale známá už teď. Nominacemi provede Ester Kočičková, finálový večer se odehraje v režii Jaroslava Duška.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Odcházení Václava Havla získalo dvanáct nominací na Českého lva

Nominační večer filmových cen uváděla v sobotu 4. února v Praze dvojice Ester

Nejvíce nominací na České lvy získaly snímky debutujících režisérů. Odcházení Václava Havla, které má dvanáct nominací,...

Přijde si Jana Brejchová pro Českého lva? Dva z nominovaných už se omluvili

Jana Brejchová

Jeden z každoročních vrcholů Českých lvů, ocenění za přínos filmu, má zatím nejasnou podobu. Letošní nositelka čestné...

O České lvy se s 11 nominacemi poperou Protektor a 3 sezóny v pekle

Marek Najbrt přebírá ocenění za film Protektor

Do pražského kina Lucerna se vrátil Český lev. Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3...

Najdete na iDNES.cz