Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vtipné vraždy viktoriánského holiče Todda

  4:10aktualizováno  4:10
Zpočátku od toho moc nečekáte. Zvláště když víte, že příběh nemá jasného autora, opilovalo ho několik literárních řemeslníků a vycházel na pokračování v krvákovém časopise. Co z toho asi tak může vzniknout? Překvapivě zábavná literatura, kterou dočtete k poslední stránce. Což není tak málo.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street - Johnny Depp - snímek z filmu | foto: Warner Bros

Román Šňůra perel o sadistickém londýnském holiči Sweeneym Toddovi, který své oběti vraždí v důmyslném křesle, se zrodil v letech 1846–1847. Tedy v prvním desetiletí viktoriánské Anglie, což mu samo o sobě propůjčuje jistý půvab.

Ale není to půvab archaicky těžký. Ano, vyskytuje se tu děs, romantika, sentiment i vzletné fráze. Křehké krásky srdceryvně úpí pro lásku, zoufalí sirotové se nechávají smýkat osudem, bohaté dědičky jsou zavírány do blázinců a chladnokrevní zlosynové osnují své pikle.

Všechny ty dobové rekvizity a peripetie fungují paradoxně i proto, že si z nich autor (autoři) neváhají občas vystřelit. Vraždí se s lehkým úsměvem na rtech a duchaplné komentáře kontrastují se slaboduchostí některých charakterů a proslovů.

Ach, přenešťastná Johanno
Vševědoucí vypravěč, který se často obrací ke čtenáři i postavám, má zjevně smysl pro (sebe)ironii. Včetně toho, že romanopiscům vyčítá zkreslené představy, jež – "mnohdy bez vlastních zkušeností" – u svých čtenářů podporují.

S hraným zděšením volá "Ach, přenešťastná Johanno Oakleyová – tvůj den pohasl, aniž přinesl zmínky o tom, kterého miluješ!", aby za chvíli utrousil cynický vtip. Nebo snad netušíte, z jakého asi masa jsou přelahodné taštičky?
 
Mnohá zlomyslná rýpnutí jdou na konto církve. Proč myslíte, že Sweeney Todd hledá do svého krámku zásadně "pobožného" učedníka? S těmi se přece snáze manipuluje a na nic se neptají. Nemluvě o "ctihodném" pastoru Lupinovi, který se opilecky plouží a vilně toká.

Ať už Šňůru perel napsal kdokoli, umně kloubil inspirace různých námětů a vrstev. Sentimentální román se potkává se společenskokritickým, v lehce parodické rovině se ozývají senzacechtivé mordýřské historky i gotický román, jehož éra právě dohasínala.

Na rozdíl od takových Záhad Udolfa Ann Radcliffové je však Šňůra perel velmi svižná. A to si neodpustila několik samoúčelných historek z blázince, kterými se zřejmě měla v listu natáhnout úspěšná série.

I proto názvy kapitol ne vždycky odpovídají jejich obsahu a ne všechny dějové linky se protnou – jak třeba skončil geniální psík?

Poznáte, že příběh opracovávalo více autorů, nicméně zcela od věci nejsou ani tvrzení, že  nejpovedenější pasáže se vyrovnávají stylu Charlese Dickense. Londýn je líčen s odstupem, ale plasticky barvitě, podobně jako mnohé situace, okamžiky.

Živě vyvstává tlačenice studentů před voňavým krámkem paní Lovettové stejně jako drásavý smích Sweeneyho Todda. A nedá se ani tak úplně spoléhat na pocit, že víte, jak to všechno dopadne.

Sweeney Todd: Šňůra perel
Přeložila Dagmar Kalová.
Domino, 238 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz