Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vtipné vraždy viktoriánského holiče Todda

  4:10aktualizováno  4:10
Zpočátku od toho moc nečekáte. Zvláště když víte, že příběh nemá jasného autora, opilovalo ho několik literárních řemeslníků a vycházel na pokračování v krvákovém časopise. Co z toho asi tak může vzniknout? Překvapivě zábavná literatura, kterou dočtete k poslední stránce. Což není tak málo.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street - Johnny Depp - snímek z filmu | foto: Warner Bros

Román Šňůra perel o sadistickém londýnském holiči Sweeneym Toddovi, který své oběti vraždí v důmyslném křesle, se zrodil v letech 1846–1847. Tedy v prvním desetiletí viktoriánské Anglie, což mu samo o sobě propůjčuje jistý půvab.

Ale není to půvab archaicky těžký. Ano, vyskytuje se tu děs, romantika, sentiment i vzletné fráze. Křehké krásky srdceryvně úpí pro lásku, zoufalí sirotové se nechávají smýkat osudem, bohaté dědičky jsou zavírány do blázinců a chladnokrevní zlosynové osnují své pikle.

Všechny ty dobové rekvizity a peripetie fungují paradoxně i proto, že si z nich autor (autoři) neváhají občas vystřelit. Vraždí se s lehkým úsměvem na rtech a duchaplné komentáře kontrastují se slaboduchostí některých charakterů a proslovů.

Ach, přenešťastná Johanno
Vševědoucí vypravěč, který se často obrací ke čtenáři i postavám, má zjevně smysl pro (sebe)ironii. Včetně toho, že romanopiscům vyčítá zkreslené představy, jež – "mnohdy bez vlastních zkušeností" – u svých čtenářů podporují.

S hraným zděšením volá "Ach, přenešťastná Johanno Oakleyová – tvůj den pohasl, aniž přinesl zmínky o tom, kterého miluješ!", aby za chvíli utrousil cynický vtip. Nebo snad netušíte, z jakého asi masa jsou přelahodné taštičky?
 
Mnohá zlomyslná rýpnutí jdou na konto církve. Proč myslíte, že Sweeney Todd hledá do svého krámku zásadně "pobožného" učedníka? S těmi se přece snáze manipuluje a na nic se neptají. Nemluvě o "ctihodném" pastoru Lupinovi, který se opilecky plouží a vilně toká.

Ať už Šňůru perel napsal kdokoli, umně kloubil inspirace různých námětů a vrstev. Sentimentální román se potkává se společenskokritickým, v lehce parodické rovině se ozývají senzacechtivé mordýřské historky i gotický román, jehož éra právě dohasínala.

Na rozdíl od takových Záhad Udolfa Ann Radcliffové je však Šňůra perel velmi svižná. A to si neodpustila několik samoúčelných historek z blázince, kterými se zřejmě měla v listu natáhnout úspěšná série.

I proto názvy kapitol ne vždycky odpovídají jejich obsahu a ne všechny dějové linky se protnou – jak třeba skončil geniální psík?

Poznáte, že příběh opracovávalo více autorů, nicméně zcela od věci nejsou ani tvrzení, že  nejpovedenější pasáže se vyrovnávají stylu Charlese Dickense. Londýn je líčen s odstupem, ale plasticky barvitě, podobně jako mnohé situace, okamžiky.

Živě vyvstává tlačenice studentů před voňavým krámkem paní Lovettové stejně jako drásavý smích Sweeneyho Todda. A nedá se ani tak úplně spoléhat na pocit, že víte, jak to všechno dopadne.

Sweeney Todd: Šňůra perel
Přeložila Dagmar Kalová.
Domino, 238 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz