Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vstupte do Labyrintu Pavla Renčína

  15:00aktualizováno  15:00
Šestá kniha Pavla Renčína se rodila na blogu iDNES.cz ve spolupráci se čtenáři. Bizarní postavy a postavičky ve stejně bizarním prostředí pražského podzemí provázejí skupinu lidí, která se nevěda jak ocitne v podzemním labyrintu a musí se probojovat zpět na denní světlo a do života.

Labyrint vznikal po dobu jednoho roku na blogu iDNES.cz a autor Pavel Renčín dal svým čtenářům příležitost děj komentovat a podílet se na jeho dalším vývoji.  

"Bylo to velmi vzrušující. Publikovat Labyrint jsem začal na svém osobním webu, pokračoval jsem na iDNES.cz. Čtenáři mi pomáhali vymýšlet různá řešení situací, hlasovali v anketách v důležitých místech děje a dokonce do děje vložili i novou hlavní postavu," říká Renčín. Kolem díla se utvořila sevřená komunita fanoušků, která se poté ještě rozrostla díky časopisu Pevnost, který začal román na pokračování souběžně vydávat.

O autorovi

Pavel Renčín (1977) debutoval v roce 1999, Labyrint je jeho šesté dílo.

Píše hlavně městskou fantasy a magický realismus. Po románech Nepohádka (2004) a Jméno korábu (2007) v roce 2008 psal Labyrint a publikoval román Zlatý kříž, první díl fantasy trilogie Městské války, který byl nominován na cenu Akademie SFFH a v kategorii nejlepší česká kniha byl oceněn cenou Aeronautilus.

To ale čtenářům-spolutvůrcům nestačilo. "Začali vytvářet parodie, psali texty k metalovému muzikálu Labyrint, začali k němu i skládat hudbu," vzpomíná Renčín.

Labyrint se ještě v této fázi objevil ve čtenářských komiksech, dostal i vlastní čtenářské logo. Do diskuzí se zapojili i další spisovatelé, jedním z nich byl například Otomar Dvořák.

Komunita spoluatorů se ani po dopsání románu nerozpadla, od dokončení Labyrintu se její členové pravidelně setkávají.

Kniha, kterou vydalo nakladatelství Argo, se pokouší tento internetový fenomén ve výsledné podobě díla zachytit. Kromě vlastního příběhu proto obsahuje i výběr nejzajímavějších komentářů internetových čtenářů, torzo muzikálu, komiksový strip či novou Renčínovu povídku ze světa Labyrintu a jeho románové trilogie.

Etnolog Petr Janeček (autor knihy Černá sanitka), který Labyrint křtil, říká: "Je to kolektivní dílo, spolupracovalo na něm velké množství lidí. My etnologové tomu říkáme synkretické dílo. To znamená, že je v něm víc prvků, víc fenoménů. Labyrint je zároveň i současný městský mýtus, hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé, kteří se dostanou do světa, jenž vypadá na první pohled jako ten náš, platí tam ale jiná pravidla."

Labyrint je samostatným románem, současně je ale i předehrou Renčínovy románové trilogie Městské války, z níž dosud vyšel Zlatý kříž (2008) a Runový meč (2009).

Přečtěte si také rozhovor s autorem na Blog iDNES.cz. Knihu můžete rovněž vyhrát v soutěži.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Svět si mě cení, vlast ne. Vyznamenání bych přijal, řekl Saudek Za scénou

Selfie podle fotografa Jana Saudka

„Když dojde k vyznamenávání, tak to musí být Francouzi, kdo mi dá řád. Žádný z našich prezidentů mi vyznamenání...

Knih o dost ubylo, ale utrácelo se za ně víc, skoro osm miliard korun

Vítězné tituly ocenění Zlatá stuha 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal zprávu o stavu domácího knižního trhu za rok 2016. Vyvodit se z něj dají tři...

V Česku chyběly komiksy pro dívky i dospívající. Situace se zlepšuje

Jan Novák & Jaromír 99: Zátopek (ukázka z připravovaného komiksu)

Nejen Batman nebo Superman, ale také Emil Zátopek, Kafkův Josef K. či brzy bratři Mašínové jsou hrdiny komiksové...Najdete na iDNES.cz