Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vstal jsem, najedl se, šel na procházku, vrátil se

  1:00aktualizováno  1:00
Když kritik Zdeněk Vašíček před šesti lety recenzoval tehdejší vydání deníků Josefa Váchala z let 1922-1964, začal svůj text: "S tou knihou snad nemůže být spokojený nikdo. Už cíl zápisků je nejasný. Zřejmě nejsou určeny pro čtenáře..."

A pokrčoval: "Informací je tam dost, ale jakých? Jen triviálních: co jsem jedl, jak jsem spal, kudy jsem chodil."

Téměř tatáž charakteristika jde použít na deníky básníka Zbyňka Hejdy (1930), datované roky 1960-1962, které nyní vyšly pod názvem Cesta k Cerekvi.

Porovnejme časově souvztažné zápisky. Váchal 17. srpna 1960 zaznamenal: "... Je slunce a krásně. Navěsil už šestou šňůru. Venku četl Mrštíkovou. Obědvali jen salám. M. se vrátila v 11, vařila kohouta a švest. knedlíky, obědvali po 3. Dřímal u dřevníka, četl druhý už díl Mrštíkové. Ve 4 přišel za mnou dr. Tykal se synovcem Jiřím Kobrem, vyřezal mu jméno a ukázal, jak se ryje. Dostal za to menší láhev vaj. koňaku. Po 6. s psíkem na vrch a přes kosené obilí do domu."

Hejda si 18. srpna téhož roku zapsal: "V půl třetí jsem se vrátil, pak s babičkou do lesa (Vrch, tam hříbek, březina - křemeňáček v cípu na začátku lesa - babička, v Lisovým lese - před lesem na mezi kozák, pak do kázku, nechali jsme tam dál růst tři křemeňáčky, pak v tom druhém kázku - dva kozáčci). Večer jsme měli bramboračku."

Pravda, Hejdovy zápisky nemají totálně telegrafickou podobu, registrující zkratku a bleskovost soudů jako záseky Váchalovy. Relativně souvisle Hejda zaznamenal návštěvu u spisovatele Jakuba Demla v Tasově a později rovněž cestu na jeho pohřeb. Několikrát se zapisovatel obrací i do sebe, tušíme trýznivý vztah k jedné ženě. Ovšem naplno některá svá duševní rozpoložení Zbyněk Hejda vyslovil jinde: v souběžně vzniklé, krátké próze Nikoho tam nepotkám.

Tento útvar ze srpna 1961 otevírá autorův souhrnný svazek poezie (Torst, 1996). "Včera jsem se vrátil z Horní Vsi, tam málokdy píšu, tam jenom jsem," konstatuje Hejda v Nikoho tam nepotkám. A to "jenom jsem" je podstatou Cesty k Cerekvi; v zásadě je to soupis úkonů. Editor této publikace Robert Krumphanzl poznamenává, že vysvětlivky k zastoupeným jménům a motivům "by rozsahem vydaly na další knihu".

Taková kniha, kde vysvětlivky tvoří rozsahově rovnocennou složku, zde nevznikla (tou je například nyní na podzim vydaný svazek vzájemné korespondence básníka Františka Hrubína a teoretika Václava Černého). Tudíž přichází na řadu otázka, zda poznámkovým kontextem nepodepřená Cesta k Cerekvi měla vůbec vyjít a komu je určena. Respektive: má potenciál oslovit i čtenáře, který dosud nebyl obeznámen s tvorbou Zbyňka Hejdy, s kontextem jeho života a díla?

Přes nemalé zvažování i váhání je nakonec odpověď kladná. Inklinace Hejdy-básníka k maximální přesnosti pojmenování je v zápiscích přítomná ve svém mimovolném projevu a výsledkem toho je průzračná "obyčejnost" záznamů. V úvodu citovaný Zdeněk Vašíček hovoří nad Váchalem i tak, že život je postaven na zapomínání: "Co si vlastně máme pamatovat, pro koho, kdy a proč? Není člověk než vzpomínka na sebe sama? Co mám proboha komu a co sobě samému povídat?" uvažuje kritik nad smyslem takových zápisků.

Tudy může jít i úvaha nad Hejdovými deníky: setkání s texty, v nichž autor prostě zapisuje jen sebe sama, svoje "pouhé jsem", může čtenáře přivést k vlastnímu běžnému konání a k jeho reflexi, k uvědomění si, jak já nakládám s "banalitami", jak se pohybuji po zemi, přesouvám hmotu. To ostatně bývá stejně důležité jako pohled do oblak.

ZBYNĚK HEJDA - Cesta k Cerekvi
K vydání připravil Robert Krumphanzl, spolupráce Vratislav Färber a Antonín Petruželka. Triáda, Praha 2004, 80 stran, náklad 600 výtisků, cena doporučená nakladatelstvím 130 korun.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Frankurtskou radnici Römer během knižního veletrhu ozvláštnila světelná show...
KOMENTÁŘ: Letos ve stínu, za dva roky v Lipsku mají naše knihy šanci

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Frankfurtský knižní veletrh, který v neděli skončil, vsadil letos na čtenářskou kartu – a jeho návštěvnost znovu vzrostla.  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.