Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrým vojákem může být jen málokdo. Vetchý natáčel v Afghánistánu

  12:10aktualizováno  12:10
Akční drama Všiváci má za sebou poslední klapku. Padla v pět tisíc kilometrů vzdálené provincii Lógar. Hlavními hrdiny jsou příslušníci české zahraniční mise v Afghánistánu. Na jednom z nejnebezpečnějších míst na světě natáčeli dva Ondřejové, Vetchý a Malý.

Ondřej Vetchý při natáčení filmu Všiváci | foto: Bontonfilm

Oba ve svých profesích patří mezi špičku. Richard je elitním vojákem, jeho bratr Miki je členem klubu nejlepších chirurgů. Sourozenci Rohanové ale spadnou na dno. Po nuceném odchodu z armády se z obránce vlasti v podání Ondřeje Vetchého stává outsider, který se nedokáže postarat o rodinu. Lékař (Jiří Langmajer) zase neumí kontrolovat svou náklonnost k avantýrám a alkoholu.

S osudy bratrů se prolínají příběhy dalších postav, mezi nimi Richardova spolubojovníka z Afghánistánu Oldy v podání Ondřeje Malého a dvou kamarádů Vency a Emana (Jiří Mádl, Kryštof Hádek), které Richard a Olda chtějí využít ve svých plánech na získání peněz.

Natáčení zavedlo tvůrce až do dalekého Afghánistánu na základnu Shank. Ondřej Vetchý se tak ocitl mezi skutečnými vojáky, na nichž oceňuje toleranci, respekt, přátelství, patriotismus a velký smysl pro humor. "To na mě mocně zapůsobilo. Uvědomil jsem si tady opět to, co jsem už dávno věděl, totiž že skutečně dobrým vojákem může být jen málokdo. Život tady je velmi intenzivní. Dostali jsme v kondenzované formě velikou masáž."

Při natáčení filmu Všiváci vládla výbušná atmosféra.

Při natáčení filmu Všiváci vládla výbušná atmosféra.

A proč jeho postavě Rickyho Rohana už není do smíchu? "Ten člověk tady odváděl skvěle svou práci, byl respektovaný a měl zde své nejlepší přátele. Nuceně se vrací do civilu, protože se musí starat o dvě děti. Není na to zdaleka tak dobře vybavený a připravený, jako byl na svoji práci v Afghánistánu. Musí se vyrovnat i s tím, že věci v jeho životě už nejsou direktivní, naráží na předsudky většinové společnosti a stává se z něj 'loser'."

Zážitky na celý život si odnáší i Vetchého kolega ve zbrani Ondřej Malý. "Všichni jsou zde poznamenáni nekonečnými válkami. Je to místo, kde se odehrává neustálý a tvrdý boj o přežití. A to od samého dětství. Ale je to i místo, kde si děti hrají na ulici, smějí se, chodí do školy."

Fotogalerie

Možnost strávit v Afghánistánu celé dva týdny si režisér a scenárista Roman Kašparovský nemůže vynachválit. "Především tyto scény do filmu vnáší absolutní opravdovost a velkou intenzitu. Všiváci si pohrávají s určitou absurditou a nadsázkou a právě konfrontace s touto intenzivní realitou je pro nás zásadní. Na základně v Lógaru jsme se seznámili s prací našich vojáků a mají můj hluboký obdiv: pro její náročnost, nebezpečnost, ale hlavně pro jejich naprosto profesionální přístup i v extrémně stresujících okamžicích, kterých jsme s nimi několik také prožili."

Filmový štáb tak doprovázel naše vojáky při předávání daru pro místní školy, ale směl se účastnit i nácviku bojových akcí včetně obrany při napadení základny. Snímek z autentického prostředí diváci uvidí 24. ledna příštího roku.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz