Obal českého vydání knihy Všichni ptáci na nebi

Obal českého vydání knihy Všichni ptáci na nebi | foto: Host

RECENZE: Ověnčená cenami. Chytrá fantasy líčí střet magie s technologiemi

  • 2
Chytrá dospělá fantasy s prvky sci-fi Všichni ptáci na nebi od Američanky Charlie Jane Andersové je nominována na prestižní ceny pro sci-fi a fantasy literaturu Hugo a Nebula, byla zařazena do žebříčku deseti nejlepších loňských děl časopisu Time a vyhrála letošní Crawfordovu cenu pro autory fantasy.

Autorka už jednu cenu Hugo na svém kontě má, za knihu Šest měsíců, tři dny. Je docela možné, že k ní brzy přidá další ocenění.

Všichni ptáci na nebi vyprávějí příběh Patricie a Laurence, kteří se znají už odmala. Tehdy Patricii okolo letící ptáček pověděl, že je čarodějka, a Laurence postavil svůj první dvouvteřinový stroj času.

První kapitoly jsou situovány do doby jejich dětství, posléze hrdinové dospějí a jejich prostřednictvím autorka vypráví velkolepý příběh o střetu magie a technologie. On se snaží zachránit skomírající svět pomocí ohromujících strojů, ona se pokouší konat dobro, splynout s přírodou – a samozřejmě také spasit svět, který potkává jedna přírodní katastrofa za druhou, od zemětřesení po obrovské přílivové vlny.

Cesty dvojice se střídavě oddalují a přibližují, až oba v dobrém úmyslu naruší dráhu toho druhého. Patricie i Laurence kolem sebe mají lidi, kteří je ovlivňují, nestojí tedy přímo proti sobě jako gladiátoři, víceméně spolu vycházejí. Ale aby nakonec oba udělali správnou věc, musí se společně obrnit vůči okolním vlivům. Laurence se ve finále za svou dětskou kamarádku postaví způsobem, jenž dojme k slzám.

Všichni ptáci na nebi

90 %

autor: Charlie Jane Andersová

nakladatel: Host

překlad: Milan Pohl

423 stran, 349 Kč

Oba hrdinové mají skvěle vybudované, nejednoznačné charaktery. Andersová nikoho nedefinuje jako čiré zosobnění zla či dobra, ani čaroděje, ani technologické génie.

Všichni ptáci na nebi přinášejí inteligentní fantasy s prvky sci-fi, která zaujme náctileté stejně jako dospělého čtenáře. Zanechá spoustu vtíravých myšlenek o důležitosti přírody a technologickém vývoji, takže si svá ocenění rozhodně zaslouží.

K dobrému dojmu z knihy přispívá také výborný překlad Milana Pohla.