Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medveděv sledují hokejové...

Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medveděv sledují hokejové utkání Rusko vs. Slovensko. (16. února 2014) | foto: Reuters

RECENZE: Rus cítí vděk k tomu, kdo mu přiděluje peníze. I ty vlastní

  • 45
Na základě rozhovorů s muži, kteří obklopují prezidenta Putina sepsal Michail Zygar svou stručnou historii současného Ruska. V českém překladu právě vychází Všichni muži Kremlu.

Invazi do Československa roku 1968, pakt Molotov–Ribbentrop a jiné historické události bude Rusům vysvětlovat tým akademiků, podléhající tamní Bezpečnostní radě. Vedení země tak hodlá „čelit dezinformační kampani“, kterou podle jeho názoru vede proti Rusku Západ. Zprávu přinesl list Kommersant. Jeho dlouholetým válečným zpravodajem byl Michail Zygar, autor knihy Všichni muži Kremlu, kterou ve výborném překladu Libora Dvořáka vydalo nakladatelství Pistorius a Olšanská.

Svou „stručnou historii současného Ruska“, jak zní podtitul, postavil Zygar na rozhovorech s muži, kteří obklopují prezidenta Putina – z valné většiny z řad jeho bývalých spolupracovníků z KGB. A na faktech dokládá, jak se měnil od reformátora z 31. prosince 1999, kdy mu nemocný Boris Jelcin předal vládu nad zemí, v muže podléhajícího fikci, že jemu a Rusku kdekdo ubližuje.

Putin stále zrazovaný

Postupně jej v jeho očích zradili všichni – Obama, Sarkozy, Blair, Merkelová. Samozřejmě i ruští liberálové a střední třída. Přitom přece v prvním desetiletí své vlády zajistil lidem nesrovnatelně vyšší životní úroveň, než měli v chaotických 90. letech – jistě, hodně pomohly vysoké ceny nafty a plynu (ten lze použít i k vydírání sousedů). A „ruští občané vždy pociťují obzvláštní vděk a lásku k úředníkovi, který jim přiděluje peníze – dokonce i v případě, že si je sami poctivě vydělali“, konstatuje jízlivě Zygar.

Rusové svého prezidenta milují, tedy až na ty zapšklé opozičníky a liberály, kteří nechápou hlubokou pravdu slov, jež pronesl Putin k americkému viceprezidentovi Bidenovi: „My nejsme vůbec takoví jako vy, my se vám jen podobáme. Ale v zásadě jsme docela jiní. Rusové se od Američanů nijak neliší pouze na první pohled. Vyznáváme úplně jiné hodnoty.“ A kancléřce Merkelové suše vysvětlil: „U nás to jinak nejde: stačí krok stranou a je po všem, o moc přijdete.“

Všichni muži v Kremlu

90 %

autor: Michail Zygar

nakladatel: Pistorius & Olšanská

překlad: Libor Dvořák

416 stran, 369 Kč

Jak si Putin a jeho pyramida věrných moc udržuje, ukazují Všichni muži v Kremlu naprosto strhujícím způsobem. Kniha nabitá fakty, událostmi a portréty od Dmitrije Medveděva přes Borise Berezovského po patriarchu Kirilla objasňuje okolnosti čečenské války, sporu s Gruzií, anexe Krymu či rošády Putin–Medveděv kolem prezidentské funkce až k potřebě získat na olympiádě v Soči nejvíc zlatých medailí.

Nevyhýbá se ani líčení vzájemné řevnivosti některých mužů Kremlu snažících se udržet si vliv. Vše psáno věcně, srozumitelně, přesvědčivě. Občas ironicky, nikdy urážlivě.

Zygar připomíná také normu, již roku 2012 přijal americký Kongres. Zakazuje vstup do Států osobám z Ruska podezřelým z porušování lidských práv a negativně poznamenala rusko-americké vztahy. Nese jméno právníka Sergeje Magnitského, který odhalil korupční ruské praktiky a jehož umučili ve vězení.

Nedávno vyšla česky kniha amerického miliardáře Billa Browdera Rudý zákon, rovněž věnovaná poslednímu dvacetiletí ruské historie. Jako trpké doplnění Zygarova titulu ji lze doporučit všem, kteří se – obvykle marně – snaží pochopit, co se to v Rusku vlastně děje.