Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše z celé historie Jesenicka

  11:36aktualizováno  11:36
Jeseník - Největší projekt v dějinách jesenického muzejnictví připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka. Výstava nazvaná Jesenicko v proměnách staletí zmapuje mnohasetletý vývoj jesenického regionu.
"Přelom století a tisíciletí byl pro nás impulzem bilancovat a pokusit se o pohled do minulosti našeho kraje. Výsledkem je výstava, která se pokouší o pohled na Jesenicko očima staletí," uvedla historička muzea Michaela Brachtlová.

Autoři výstavy si podle Brachtlové nekladou za cíl představit vše z historie Jesenicka. "Hlavní důraz klademe na zachycení ne snad přímo nejdůležitějších, ale spíše nejznámnějších období a událostí našeho regionu," popisuje Brachtlová.

Kromě slavného období loupeživých rytířů a zakládání tvrzí a vesnic, chtějí autoři představit historii dolování zlata a  kamenictví, skvělou hudební minulost Javornicka, vznik lázeňství i proslulé čarodějnické procesy a řadu dalších momentů, které psaly jesenické dějiny.

I když se autoři zaměřují na známé kapitoly dějin, stranou nezůstane ani exkurs do geologického vývoje Jesenicka od prehistorie po současnost. Samostatnou kapitolou bude také novodobá historie a ochrana přírody.

Výstavu připravují muzejníci především z vlastních exponátů, z nichž mnohé se z archívů dostanou po mnoha desetiletích nebo vůbec poprvé.

Návštěvníci výstavy uvidí například cenné exponáty z doby bronzové, vzácné mince z období "návštěvy" starověkých Římanů na Jesenicku, ze středověku i novější historie. Lahůdkou bude dosud nikdy nezveřejněné vykopávky z průzkumu zřícenin hradů a tvrzí.

Mezi exponáty bude i slavný obraz ze sedmnáctého století zobrazující dobývání jesenické Vodní tvrze Švédy, dobové pohlednice, prapory městských spolků, střelné zbraně a mučící předměty.

"Nezaměřili jsme se na určitou sociální nebo věkovou skupinu. Výstava by měla být atraktivní pro všechny, které zajímá historie, geologie i biologie," míní Brachtlová. Výstava je pořádána ke stému výročí založení jesenického muzea a bude zahájena v muzejních prostorách prvního května.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz