Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše z celé historie Jesenicka

  11:36aktualizováno  11:36
Jeseník - Největší projekt v dějinách jesenického muzejnictví připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka. Výstava nazvaná Jesenicko v proměnách staletí zmapuje mnohasetletý vývoj jesenického regionu.
"Přelom století a tisíciletí byl pro nás impulzem bilancovat a pokusit se o pohled do minulosti našeho kraje. Výsledkem je výstava, která se pokouší o pohled na Jesenicko očima staletí," uvedla historička muzea Michaela Brachtlová.

Autoři výstavy si podle Brachtlové nekladou za cíl představit vše z historie Jesenicka. "Hlavní důraz klademe na zachycení ne snad přímo nejdůležitějších, ale spíše nejznámnějších období a událostí našeho regionu," popisuje Brachtlová.

Kromě slavného období loupeživých rytířů a zakládání tvrzí a vesnic, chtějí autoři představit historii dolování zlata a  kamenictví, skvělou hudební minulost Javornicka, vznik lázeňství i proslulé čarodějnické procesy a řadu dalších momentů, které psaly jesenické dějiny.

I když se autoři zaměřují na známé kapitoly dějin, stranou nezůstane ani exkurs do geologického vývoje Jesenicka od prehistorie po současnost. Samostatnou kapitolou bude také novodobá historie a ochrana přírody.

Výstavu připravují muzejníci především z vlastních exponátů, z nichž mnohé se z archívů dostanou po mnoha desetiletích nebo vůbec poprvé.

Návštěvníci výstavy uvidí například cenné exponáty z doby bronzové, vzácné mince z období "návštěvy" starověkých Římanů na Jesenicku, ze středověku i novější historie. Lahůdkou bude dosud nikdy nezveřejněné vykopávky z průzkumu zřícenin hradů a tvrzí.

Mezi exponáty bude i slavný obraz ze sedmnáctého století zobrazující dobývání jesenické Vodní tvrze Švédy, dobové pohlednice, prapory městských spolků, střelné zbraně a mučící předměty.

"Nezaměřili jsme se na určitou sociální nebo věkovou skupinu. Výstava by měla být atraktivní pro všechny, které zajímá historie, geologie i biologie," míní Brachtlová. Výstava je pořádána ke stému výročí založení jesenického muzea a bude zahájena v muzejních prostorách prvního května.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz