Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše od Mikoláše Alše na hromadě a bez příběhu

  16:09aktualizováno  16:09
Jízdárna Pražského hradu hostí retrospektivní výstavu Mikoláše Alše, pořádanou Správou Pražského hradu a Národní galerií v Praze.

Z výstavy Mikoláš Aleš 1852-2007 | foto: Národní galerie

Projekt Mikoláš Aleš 1852-2007 vznikal podle kurátora výstavy Ondřeje Chrobáka při vědomí všech obtíží spojených s účelovou interpretací Alšova díla v době komunismu, která jej postavila jako autora Špalíčku a Slabikáře na piedestal „národního a lidového“ umění.

Od kreseb po architekturu
Komplexní výběr z Alšovy tvorby představuje jak malířské dílo, tak kresby, knižní ilustrace, kartony a dekorativní návrhy na architekturu. V raných obrazech Rákocziho pochod (1877) nebo Husitský tábor (1877) se objevuje dynamická kresba, kterou oceňovala až generace moderních umělců.

Tato část výstavy končí obrazem Setkání Jiříka z Poděbrad s Matyášem Korvínem z roku 1878. Zajímavé kresby demonstrují Alšův postup, kdy Setkání předcházely skupinové kompozice. Tomuto obrazu se bohužel dostalo obdivu až poté, co jej v roce 1922 zakoupila Moderní galerie.

Za pozornost stojí Alšovy cykly Vlast v části věnované kompletní výzdobě foyeru Národního divadla a Živly v podobě čtyřdílné zástěny pro Alexandra Brandejse z roku 1878, následované kresbami s motivem tragédie indiánů a tematikou vojáků. V Jezdecké šarvátce z roku 1878 se Aleš inspiroval barevností francouzského romantika Eugena Delacroixe.

Ve sgrafitech lze pozorovat návrat k monumentálnímu pojetí Alšových začátků, zvláště v rozměrných kartonech s motivy Jana Žižky z Trocnova z roku 1894 určených pro plzeňského architekta Rudolfa Štecha a v dekoraci pražského domu v Ostrovní ulici s tématy Na vojně, Myslivec, Dragoun a Hulán z let 1889-1890. Výzdobě pražských domů (Staroměstská vodárna, Rottův dům) se zde však mohlo věnovat více prostoru. Výstavu uzavírá soubor osobních předmětů, nábytku a suvenýrů z osobního vlastnictví Mikoláše Alše.

Bez příběhu
Dílo Mikoláše Alše je třeba vnímat v kontextu doby. Zatímco ve Francii nastoupil v sedmdesátých letech devatenáctého století impresionismus, vrcholem snah českých výtvarných umělců byla v té době, v prostředí národní emancipace, výzdoba Národního divadla.

Stejně jako v předchozích projektech přišel kurátor Ondřej Chrobák se zajímavou myšlenkou představit vedle tvorby i Alšovu legendu v průběhu minulých dob, která by expozici značně oživila a svým způsobem rehabilitovala jeho tvorbu.

V konečné koncepci se však projevil zásah z vyšších míst Národní galerie a výstavě tak chybí příběh. Je záměrně nekonfrontující, nevyvolává žádné otázky ani odpovědi.

Mikoláš Aleš 1852-2007
Jízdárna Pražského hradu, hlavní kurátor Ondřej Chrobák. Výstava trvá do 20. dubna, plné vstupné 140 korun.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz