Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše od Mikoláše Alše na hromadě a bez příběhu

  16:09aktualizováno  16:09
Jízdárna Pražského hradu hostí retrospektivní výstavu Mikoláše Alše, pořádanou Správou Pražského hradu a Národní galerií v Praze.

Z výstavy Mikoláš Aleš 1852-2007 | foto: Národní galerie

Projekt Mikoláš Aleš 1852-2007 vznikal podle kurátora výstavy Ondřeje Chrobáka při vědomí všech obtíží spojených s účelovou interpretací Alšova díla v době komunismu, která jej postavila jako autora Špalíčku a Slabikáře na piedestal „národního a lidového“ umění.

Od kreseb po architekturu
Komplexní výběr z Alšovy tvorby představuje jak malířské dílo, tak kresby, knižní ilustrace, kartony a dekorativní návrhy na architekturu. V raných obrazech Rákocziho pochod (1877) nebo Husitský tábor (1877) se objevuje dynamická kresba, kterou oceňovala až generace moderních umělců.

Tato část výstavy končí obrazem Setkání Jiříka z Poděbrad s Matyášem Korvínem z roku 1878. Zajímavé kresby demonstrují Alšův postup, kdy Setkání předcházely skupinové kompozice. Tomuto obrazu se bohužel dostalo obdivu až poté, co jej v roce 1922 zakoupila Moderní galerie.

Za pozornost stojí Alšovy cykly Vlast v části věnované kompletní výzdobě foyeru Národního divadla a Živly v podobě čtyřdílné zástěny pro Alexandra Brandejse z roku 1878, následované kresbami s motivem tragédie indiánů a tematikou vojáků. V Jezdecké šarvátce z roku 1878 se Aleš inspiroval barevností francouzského romantika Eugena Delacroixe.

Ve sgrafitech lze pozorovat návrat k monumentálnímu pojetí Alšových začátků, zvláště v rozměrných kartonech s motivy Jana Žižky z Trocnova z roku 1894 určených pro plzeňského architekta Rudolfa Štecha a v dekoraci pražského domu v Ostrovní ulici s tématy Na vojně, Myslivec, Dragoun a Hulán z let 1889-1890. Výzdobě pražských domů (Staroměstská vodárna, Rottův dům) se zde však mohlo věnovat více prostoru. Výstavu uzavírá soubor osobních předmětů, nábytku a suvenýrů z osobního vlastnictví Mikoláše Alše.

Bez příběhu
Dílo Mikoláše Alše je třeba vnímat v kontextu doby. Zatímco ve Francii nastoupil v sedmdesátých letech devatenáctého století impresionismus, vrcholem snah českých výtvarných umělců byla v té době, v prostředí národní emancipace, výzdoba Národního divadla.

Stejně jako v předchozích projektech přišel kurátor Ondřej Chrobák se zajímavou myšlenkou představit vedle tvorby i Alšovu legendu v průběhu minulých dob, která by expozici značně oživila a svým způsobem rehabilitovala jeho tvorbu.

V konečné koncepci se však projevil zásah z vyšších míst Národní galerie a výstavě tak chybí příběh. Je záměrně nekonfrontující, nevyvolává žádné otázky ani odpovědi.

Mikoláš Aleš 1852-2007
Jízdárna Pražského hradu, hlavní kurátor Ondřej Chrobák. Výstava trvá do 20. dubna, plné vstupné 140 korun.
Hodnocení MF DNES: 70%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz