Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste kdy chtěli vědět o člověku

  1:00aktualizováno  1:00
Po úspěšných obrazových encyklopediích Zvíře a Země vstoupil na trh další velkolepý titul této řady, Člověk, který v anglickém originále vyšel loni. Encyklopedie obsahuje více než dva tisíce fotografií.

Encyklopedie Člověk | foto: Knižní klub

Nakladatelství Euromedia Group sází na úspěch a nákladnou publikaci za 1399 korun vydává v prvotním nákladu 25 tisíc výtisků.

Zatím nejúspěšnější z edice knih přejímaných z britského nakladatelství Dorling Kindersley bylo Zvíře, jehož se v Česku během dvou let prodalo 70 tisíc výtisků. Země dosáhla na třicetitisícovou hranici.

Od Člověka očekává generální ředitel Euromedie Andreas Kaulfuss na 50 tisíc prodaných kusů. A na příští rok nakladatelství chystá dva podobně pojaté tituly Rostliny a Vesmír.

Průvodce lidskou historií, věděním, životem, biologií a společností na první pohled upoutá výpravnou grafickou úpravou. Působivost knih začíná už obálkou: Zvíře propagovala pestře zbarvená tvář opa – samce mandrila, Zemi kráter sopky a Člověka lidské oko.

Jak uvedl Kaulfuss, někteří zahraniční nakladatelé zprvu s náměty polemizovali, nakonec však museli uznat, že právě ony okamžitě zaujmou čtenáře. Důraz na obrazovou složku pokračuje i uvnitř knihy: na 512 stran se tentokrát vměstnalo 2400 fotografií.

Rovnocenná je také textová část, kterou vysoko ocenili i předseda Akademie věd Václav Pačes či etnograf a cestovatel Miloslav Stingl, podle nějž je encyklopedie výjimečná a přesahuje všechny standardy.

Vyzdvihl zejména obsáhlou část s profily více než 250 národních či národnostních skupin, mezi nimiž jsou popisy života například mexických Zapotéků, jihoafrických Bembů či čínských Ujgurů.

Vedoucím autorského kolektivu je britský lékař Robert Winston,  který spolupracoval se Smithsonovým institutem ve Washingtonu. "Tato kniha je jednou z forem vyjádření přirozené lidské zvídavosti. Žádný jiný živočišný druh neprojevuje zájem o to, jak funguje jeho tělo," píše v předmluvě Winston.

Knihu tvoří osm oddílů. Úvodní pojednává o původu a dějinách člověka, následují kapitoly o těle a psychice, životním cyklu, společnosti, kultuře a národech. Dojde i na otázku budoucnosti lidstva, autoři zde zkoumají perspektivu pro příštích 50–100 let.

Na českém vydání se podílel mnohačlenný tým překladatelů, redaktorů a konzultantů, který tvořili mezi jinými i pracovnice Náprstkova muzea či překladatel a indolog Dušan Zbavitel, loni oceněný Státní cenou za překladatelské dílo. V některých detailech se jim dokonce podařilo poopravit anglický originál.

Působivost knihy shrnuje předseda Akademie věd Václav Pačes: "Říká se, že věk encyklopedií končí, nastává čas internetu. Ale žádná internetová stránka nemůže vynahradit estetický zážitek, radost už jen z prostého listování a objevování. Je to kniha, v které si něco najde malé dítě stejně jako důchodce."

KOLEKTIV - Člověk
Hlavní redaktor Robert Winston. Knižní klub – Euromedia Group, Praha 2005, 512 stran, doporučená cena 1399 korun.
Hodnocení iDNES: 80%
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Najdete na iDNES.cz