Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste kdy chtěli vědět o člověku

  1:00aktualizováno  1:00
Po úspěšných obrazových encyklopediích Zvíře a Země vstoupil na trh další velkolepý titul této řady, Člověk, který v anglickém originále vyšel loni. Encyklopedie obsahuje více než dva tisíce fotografií.

Encyklopedie Člověk | foto: Knižní klub

Nakladatelství Euromedia Group sází na úspěch a nákladnou publikaci za 1399 korun vydává v prvotním nákladu 25 tisíc výtisků.

Zatím nejúspěšnější z edice knih přejímaných z britského nakladatelství Dorling Kindersley bylo Zvíře, jehož se v Česku během dvou let prodalo 70 tisíc výtisků. Země dosáhla na třicetitisícovou hranici.

Od Člověka očekává generální ředitel Euromedie Andreas Kaulfuss na 50 tisíc prodaných kusů. A na příští rok nakladatelství chystá dva podobně pojaté tituly Rostliny a Vesmír.

Průvodce lidskou historií, věděním, životem, biologií a společností na první pohled upoutá výpravnou grafickou úpravou. Působivost knih začíná už obálkou: Zvíře propagovala pestře zbarvená tvář opa – samce mandrila, Zemi kráter sopky a Člověka lidské oko.

Jak uvedl Kaulfuss, někteří zahraniční nakladatelé zprvu s náměty polemizovali, nakonec však museli uznat, že právě ony okamžitě zaujmou čtenáře. Důraz na obrazovou složku pokračuje i uvnitř knihy: na 512 stran se tentokrát vměstnalo 2400 fotografií.

Rovnocenná je také textová část, kterou vysoko ocenili i předseda Akademie věd Václav Pačes či etnograf a cestovatel Miloslav Stingl, podle nějž je encyklopedie výjimečná a přesahuje všechny standardy.

Vyzdvihl zejména obsáhlou část s profily více než 250 národních či národnostních skupin, mezi nimiž jsou popisy života například mexických Zapotéků, jihoafrických Bembů či čínských Ujgurů.

Vedoucím autorského kolektivu je britský lékař Robert Winston,  který spolupracoval se Smithsonovým institutem ve Washingtonu. "Tato kniha je jednou z forem vyjádření přirozené lidské zvídavosti. Žádný jiný živočišný druh neprojevuje zájem o to, jak funguje jeho tělo," píše v předmluvě Winston.

Knihu tvoří osm oddílů. Úvodní pojednává o původu a dějinách člověka, následují kapitoly o těle a psychice, životním cyklu, společnosti, kultuře a národech. Dojde i na otázku budoucnosti lidstva, autoři zde zkoumají perspektivu pro příštích 50–100 let.

Na českém vydání se podílel mnohačlenný tým překladatelů, redaktorů a konzultantů, který tvořili mezi jinými i pracovnice Náprstkova muzea či překladatel a indolog Dušan Zbavitel, loni oceněný Státní cenou za překladatelské dílo. V některých detailech se jim dokonce podařilo poopravit anglický originál.

Působivost knihy shrnuje předseda Akademie věd Václav Pačes: "Říká se, že věk encyklopedií končí, nastává čas internetu. Ale žádná internetová stránka nemůže vynahradit estetický zážitek, radost už jen z prostého listování a objevování. Je to kniha, v které si něco najde malé dítě stejně jako důchodce."

KOLEKTIV - Člověk
Hlavní redaktor Robert Winston. Knižní klub – Euromedia Group, Praha 2005, 512 stran, doporučená cena 1399 korun.
Hodnocení iDNES: 80%
Nejčtenější

Eurovizi vyhrála zpěvačka Netta z Izraele, Mikolas Josef je šestý

Izraelská zpěvačka Netta v rámci prvního semifinále Eurovize 2018

Český zpěvák Mikolas Josef dosáhl na historicky nejlepší umístění v Eurovizi, v sobotním finále v Lisabonu skončil...

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...GLOSA: Češi drží při Izraeli i v Eurovizi, nás zase podpořili Bulhaři

Izraelská zpěvačka Netta na tiskové konferenci po finále Eurovize 2018 v...

Třiašedesátý ročník písňové soutěže Eurovize, který se konal v uplynulém týdnu v Lisabonu, vyhrála izraelská zpěvačka,...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Další z rubriky

Začíná Svět knihy. Nabídne Robina Cooka i zákulisí literatury

Americký spisovatel Robin Cook v Praze (9. května 2018)

Prostory pražského Výstaviště ode dneška do neděle obsadí 24. ročník veletrhu a festivalu Svět knihy. Na jména hlavních...

RECENZE: Někdy člověk touží po happy endu. Drago Jančar to potvrdil

Slovinský spisovatel Drago Jančar na veletrhu Svět knihy (10. května 2018)

Dnes v noci jsem ji viděl. To jsou první slova a zároveň název strhujícího románu slovinského spisovatele Draga...

RECENZE: Díky, že Johana jde proti proudu. Feministkám vstup zakázán

Autorky knihy Johana (zleva Pavla Horáková, Zuzana Dostálová a Alena...

Feministkám vstup zakázán. Takovým varováním mělo nakladatelství Paseka obdařit román Johana. Stojí za ním trojice...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz