Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste kdy chtěli vědět o člověku

  1:00aktualizováno  1:00
Po úspěšných obrazových encyklopediích Zvíře a Země vstoupil na trh další velkolepý titul této řady, Člověk, který v anglickém originále vyšel loni. Encyklopedie obsahuje více než dva tisíce fotografií.

Encyklopedie Člověk | foto: Knižní klub

Nakladatelství Euromedia Group sází na úspěch a nákladnou publikaci za 1399 korun vydává v prvotním nákladu 25 tisíc výtisků.

Zatím nejúspěšnější z edice knih přejímaných z britského nakladatelství Dorling Kindersley bylo Zvíře, jehož se v Česku během dvou let prodalo 70 tisíc výtisků. Země dosáhla na třicetitisícovou hranici.

Od Člověka očekává generální ředitel Euromedie Andreas Kaulfuss na 50 tisíc prodaných kusů. A na příští rok nakladatelství chystá dva podobně pojaté tituly Rostliny a Vesmír.

Průvodce lidskou historií, věděním, životem, biologií a společností na první pohled upoutá výpravnou grafickou úpravou. Působivost knih začíná už obálkou: Zvíře propagovala pestře zbarvená tvář opa – samce mandrila, Zemi kráter sopky a Člověka lidské oko.

Jak uvedl Kaulfuss, někteří zahraniční nakladatelé zprvu s náměty polemizovali, nakonec však museli uznat, že právě ony okamžitě zaujmou čtenáře. Důraz na obrazovou složku pokračuje i uvnitř knihy: na 512 stran se tentokrát vměstnalo 2400 fotografií.

Rovnocenná je také textová část, kterou vysoko ocenili i předseda Akademie věd Václav Pačes či etnograf a cestovatel Miloslav Stingl, podle nějž je encyklopedie výjimečná a přesahuje všechny standardy.

Vyzdvihl zejména obsáhlou část s profily více než 250 národních či národnostních skupin, mezi nimiž jsou popisy života například mexických Zapotéků, jihoafrických Bembů či čínských Ujgurů.

Vedoucím autorského kolektivu je britský lékař Robert Winston,  který spolupracoval se Smithsonovým institutem ve Washingtonu. "Tato kniha je jednou z forem vyjádření přirozené lidské zvídavosti. Žádný jiný živočišný druh neprojevuje zájem o to, jak funguje jeho tělo," píše v předmluvě Winston.

Knihu tvoří osm oddílů. Úvodní pojednává o původu a dějinách člověka, následují kapitoly o těle a psychice, životním cyklu, společnosti, kultuře a národech. Dojde i na otázku budoucnosti lidstva, autoři zde zkoumají perspektivu pro příštích 50–100 let.

Na českém vydání se podílel mnohačlenný tým překladatelů, redaktorů a konzultantů, který tvořili mezi jinými i pracovnice Náprstkova muzea či překladatel a indolog Dušan Zbavitel, loni oceněný Státní cenou za překladatelské dílo. V některých detailech se jim dokonce podařilo poopravit anglický originál.

Působivost knihy shrnuje předseda Akademie věd Václav Pačes: "Říká se, že věk encyklopedií končí, nastává čas internetu. Ale žádná internetová stránka nemůže vynahradit estetický zážitek, radost už jen z prostého listování a objevování. Je to kniha, v které si něco najde malé dítě stejně jako důchodce."

KOLEKTIV - Člověk
Hlavní redaktor Robert Winston. Knižní klub – Euromedia Group, Praha 2005, 512 stran, doporučená cena 1399 korun.
Hodnocení iDNES: 80%
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Přežili jsme smrt TýTý, přežít se dá i bez Slavíků

Ewa Farna se raduje z druhého místa v kategorii zpěvaček (25. listopadu 2017).

Slavičí tlukot utichl. Po přiznání, že se výsledky upravovaly, a po vracení původně předaných trofejí vstupuje anketa...

Vrátí se Případy 1. oddělení. Z dřívějších dob a s mladšími tvářemi

Záběr z natáčení nových dílů seriálu Případy 1. oddělení

Populární krimiseriál Případy 1. oddělení chystá pokračování. Ředitel vývoje pořadů a programových formátů ČT Jan...Zemřel francouzský idol Johnny Hallyday, zpěvák podlehl rakovině plic

Rocker Johnny Hallyday zazpíval píseň Un dimanche de janvier (10. ledna 2016)

Ve věku 74 let v noci na středu zemřel francouzský zpěvák a herec Johnny Hallyday. Agentuře AFP to oznámila jeho...

Balzerová s Vilhelmovou ujely starou volhou. Vejdělkova novinka dotočena

Eliška Balzerová a Tatiana Vilhelmová během natáčení filmu Tátova volha

Strávily spolu pětadvacet dní v jednom karavanu a v pamětnickém autě. Eliška Balzerová coby matka a Tatiana Vilhelmová...

Carrie Fisherová v posledním rozhovoru: Leia je vyčerpaná. A je to vidět

Záběr z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

Před čtyřiceti lety se stala ikonou, když poprvé hrála princeznu Leiu v Hvězdných válkách. Naposled si roli zopakovala...Další z rubriky

RECENZE: Legendární komiks Barbarella nabízí lásku místo násilí

Barbarella

Legendární komiksová Barbarella je konečně v Česku. Cesta jí sice trvala přes půlstoletí, ale hrdinka má výhodu: na...

TIPY NA DÁRKY: Proč nadělit komiksové naháče či Giganta Warhola

Z knihy Sexkomiks od nakladatelství Paseka

Každý si z dětství pamatuje, že tvrdý dárek je dobrý dárek. Knihy do této kategorie patří. Jaké tituly nakladatelé...

Deník malého poseroutky vznikl, protože kreslím jako dítě, říká Kinney

Americký spisovatel Jeff Kinney

Nakladatelství Albatros letos dětem na Mikuláše nadělilo návštěvu amerického spisovatele Jeffa Kinneyho. Muže, který...Najdete na iDNES.cz