Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste kdy chtěli vědět o člověku

  1:00aktualizováno  1:00
Po úspěšných obrazových encyklopediích Zvíře a Země vstoupil na trh další velkolepý titul této řady, Člověk, který v anglickém originále vyšel loni. Encyklopedie obsahuje více než dva tisíce fotografií.

Encyklopedie Člověk | foto: Knižní klub

Nakladatelství Euromedia Group sází na úspěch a nákladnou publikaci za 1399 korun vydává v prvotním nákladu 25 tisíc výtisků.

Zatím nejúspěšnější z edice knih přejímaných z britského nakladatelství Dorling Kindersley bylo Zvíře, jehož se v Česku během dvou let prodalo 70 tisíc výtisků. Země dosáhla na třicetitisícovou hranici.

Od Člověka očekává generální ředitel Euromedie Andreas Kaulfuss na 50 tisíc prodaných kusů. A na příští rok nakladatelství chystá dva podobně pojaté tituly Rostliny a Vesmír.

Průvodce lidskou historií, věděním, životem, biologií a společností na první pohled upoutá výpravnou grafickou úpravou. Působivost knih začíná už obálkou: Zvíře propagovala pestře zbarvená tvář opa – samce mandrila, Zemi kráter sopky a Člověka lidské oko.

Jak uvedl Kaulfuss, někteří zahraniční nakladatelé zprvu s náměty polemizovali, nakonec však museli uznat, že právě ony okamžitě zaujmou čtenáře. Důraz na obrazovou složku pokračuje i uvnitř knihy: na 512 stran se tentokrát vměstnalo 2400 fotografií.

Rovnocenná je také textová část, kterou vysoko ocenili i předseda Akademie věd Václav Pačes či etnograf a cestovatel Miloslav Stingl, podle nějž je encyklopedie výjimečná a přesahuje všechny standardy.

Vyzdvihl zejména obsáhlou část s profily více než 250 národních či národnostních skupin, mezi nimiž jsou popisy života například mexických Zapotéků, jihoafrických Bembů či čínských Ujgurů.

Vedoucím autorského kolektivu je britský lékař Robert Winston,  který spolupracoval se Smithsonovým institutem ve Washingtonu. "Tato kniha je jednou z forem vyjádření přirozené lidské zvídavosti. Žádný jiný živočišný druh neprojevuje zájem o to, jak funguje jeho tělo," píše v předmluvě Winston.

Knihu tvoří osm oddílů. Úvodní pojednává o původu a dějinách člověka, následují kapitoly o těle a psychice, životním cyklu, společnosti, kultuře a národech. Dojde i na otázku budoucnosti lidstva, autoři zde zkoumají perspektivu pro příštích 50–100 let.

Na českém vydání se podílel mnohačlenný tým překladatelů, redaktorů a konzultantů, který tvořili mezi jinými i pracovnice Náprstkova muzea či překladatel a indolog Dušan Zbavitel, loni oceněný Státní cenou za překladatelské dílo. V některých detailech se jim dokonce podařilo poopravit anglický originál.

Působivost knihy shrnuje předseda Akademie věd Václav Pačes: "Říká se, že věk encyklopedií končí, nastává čas internetu. Ale žádná internetová stránka nemůže vynahradit estetický zážitek, radost už jen z prostého listování a objevování. Je to kniha, v které si něco najde malé dítě stejně jako důchodce."

KOLEKTIV - Člověk
Hlavní redaktor Robert Winston. Knižní klub – Euromedia Group, Praha 2005, 512 stran, doporučená cena 1399 korun.
Hodnocení iDNES: 80%
Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

Televizní ceny iDNES.cz mají Svět pod hlavou či Polda. Osobností je Jiří Strach

Režisér Jiří Strach v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz

Čtenáři už potřetí rozhodli o vítězích televizních cen iDNES.cz. Nejvíce hlasů dostaly nový seriál Svět pod hlavou,...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Někdy náhodou předpovím budoucnost. Neděsí mě to, říká spisovatel Hoeg

Dánský spisovatel Peter Hoeg

Působí klidně, mluví tichým hlasem a než odpoví na otázku, tazatele si důkladně prohlédne. Dánský spisovatel Peter...

Loučí se Geniální přítelkyně. Velký knižní čtvrtek představuje novinky

Velký knižní čtvrtek (jaro 2018)

Ve čtvrtek 15. března přinese Velký knižní čtvrtek na pulty českých knihkupectví patnáct novinek. Je mezi nimi poslední...

Mrtvoly spolu flirtují a pletichaří ve Hřbitovní hlíně. Konečně už i česky

Obálka knihy Hřbitovní hlína

Nakladatelství Argo včera veřejnosti v pražském Café Kampus představilo knihu Hřbitovní hlína. Irský autor a silný...

Najdete na iDNES.cz