Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vražedný Parfém se zrodil z rybích vnitřností

  23:04aktualizováno  23:04
Dvacet let filmaři toužili natočit bestseller Parfém: Příběh vraha. Až nyní se to povedlo Tomu Tykwerovi, který do jedné z hlavních rolí obsadil Dustina Hoffmana.

Parfém: Příběh vraha - Fotografie z filmu Parfém: Příběh vraha (2006) | foto: S.P.I. International

Román, jenž "činí ze čtenářů závislé lidi, svádí je a ukradne jejich duši", psali o knize Parfém: Příběh vraha ve Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Francouzský list Figaro přizvukoval: "Fenomén, který i v současné literatuře zůstane unikátem, zcela odlišným od čehokoli, co jste kdy četli." A úspěch byl vskutku mimořádný: knihy se prodalo přes patnáct milionů výtisků v překladu do pětačtyřiceti jazyků.

Vraždy kvůli vůni
Patrick Süskind vydal své mistrovské dílo v roce 1985; od té doby jej producenti marně přemlouvali, aby jim prodal práva. O Parfému snili režiséři od Hollywoodu až po českého tvůrce Jiřího Stracha. Neboť tak originální thriller s historickým pozadím a hlavně tak jedinečný hrdina se hned tak nenajde.

Kniha líčí osudy muže jménem Jean-Baptiste Grenouille, který se narodil na pařížském trhu roku 1738, vzápětí se stal sirotkem a pak objevil svůj dar i kletbu: výjimečný čich. Geniální Mozart vůní našel v majiteli parfumerie panu Baldinim, u nějž se učil, svého Salieriho - řemeslníka průměru.

Jenže čím lépe podivínský mladík ovládal své umění, tím posedleji se pokoušel zachytit tu nejlíbeznější z vůní, tělesné aroma mladičkých dívek. Začal je vraždit, aby z jejich těl vyrobil kolekci "voňavek", korunovanou parfémem překrásné Laury. Teprve její otec zkříží vrahovi cestu.

Ohroženou Lauru hraje patnáctiletá Rachel Hurd-Woodová, nicméně Parfém je především dramatem tří mužů. Pokřiveného génia vytváří Ben Whishaw, známý z filmů Můj bratr Tom nebo Po krk v extázi. Baldiniho ztvárnil Dustin Hoffman a Lauřina otce Alan Rickman.

Vesměs angloamerický tým herců dal dohromady německý režisér Tom Tykwer, který po hitu Lola běží o život už točil v mezinárodních produkcích; přitom má však výhodu téže národnosti jako literát Süskind i producent Bernd Eichinger, strůjce Pádu Třetí říše.

Triky po česku
Eichinger četl Parfém hned v roce 1985 a okamžitě se vydal za autorem, aby získal práva na film. Jenže Süskind odmítal všechny žádosti, jeho neochota se stala legendou. "Bláhově jsem myslel, že to budu mít snazší, protože jsme přátelé," líčí Eichinger dlouhá léta odmítání. Až před šesti lety autor konečně svolil.

"Když jsem zjistil, že Süskind už neříká ne, nýbrž možná, znovu jsem oslovil vydavatelství. Vyložili mi, že spisovatel se nechce na případném filmu vůbec podílet, tak jako Umberto Eco v případě Jména růže," vysvětluje producent. O to obtížněji hledali autoři scénáře klíč k vyprávění, v jehož knižní podobě sám hrdina téměř nemluví. A loni se konečně začalo natáčet.

"Občas to bylo dost šílené, když jsme stáli po kolena v rybích vnitřnostech, dávali instrukce ve čtyřech jazycích a měli stovky komparzistů kolem sebe," směje se Tykwer. Kromě mnichovských ateliérů totiž štáb - podobně jako hrdina filmu - věčně putoval. Příběh se odehrává ve Francii, točil se ve Španělsku a vizuální efekty zpracovalo pražské studio UPP.

Na české půdě vznikly více než tři stovky trikových záběrů: dokreslovala se tu prostředí, která znázorní jiná místa v jiné epoše, "klonovali" se statisté pro davové výjevy, herecké tváře se dosazovaly místo obličejů kaskadérů, hledala se zobrazení pro vůně i pachy a dokonce v UPP vznikla scéna, v níž se dům na mostě zhroutí do Seiny.

Zvláštní kapitolu tvoří finále, kdy tisíce lidí čekají na Grenouilleovu popravu, ale vlivem vrahova parfému se jejich zloba mění v sympatie a obdiv k němu a pak v masové erotické splynutí. Jádro davu tvoří taneční soubor La Fura dels Baus. Hudbu stejně jako ve všech svých předešlých dílech psal sám Tykwer s Johnnym Klimekem a Reinholdem Heilem. Trio společně pracuje již léta pod názvem Pale 3 a kromě soundtracků chce vydat také vlastní album.

Parfém: Příběh vraha
(Perfume: The Story of a Murderer)
Thriller/drama, Španělsko, Německo, Francie 2006, 147 min., do 12 let nevhodné, titulky (SPI)
režie: Tom Tykwer, scénář: Andrew Birkin, Bernd Eichinger, Tom Tykwer,
hrají: Ben Wishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Sara Forestier, Corinna Harfouch, Karoline Herfurth

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz