Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraž do toho jíšku

  11:07aktualizováno  11:07
Je milé od České televize, kolik práce udělá za diváka. I tu námahu přemýšlet, kam svět obrazovky spěje, vzala na svá bedra v pořadu Naše televize dnes a zítra z cyklu Za dveřmi je A. G. Přisámbůh, že i v kromobyčejně vypečeném týdnu plném pamětnické nudy byl tenhle nový pořad ze všech nejvypečenější. Bezděčně a mistrovsky totiž dokresloval současný sklon ČT zabývat se sama sebou, aniž k tomu potřebuje diváky - ani jako spoluhráče před kamerou v té nejprostší podobě, třeba prostřednictvím ankety na ulici.
A už vůbec nehledá nápady, jež by publikum připoutaly alespoň před obrazovku. "My hoši, co spolu chodíme," řečeno s Karlem Poláčkem, si vystačili sami. Nedejme se zmást dělením pořadu na kapitoly Pohledy zvenčí a Pohledy zevnitř - s výjimkou ředitele Primy tu vesměs řečnili jen ti "zevnitř". Tedy lidé, kteří už v ČT nebo pro ČT pracují nebo by tam pracovat chtěli, případně by v ČT pracovat mohli, jenže zatím nechtějí. Což byl vzácný případ jedince, mladého rozhněvaného muže, jenž se dopustil roztomilé úvahy o počtu (cituji) "blbců v ČT", jenž prý odpovídá poměru týchž ve společnosti; alespoň v tom je podle něho ČT pravdivá.

Jeden osvěžující výrok ovšem nemohl nic změnit na faktu, že pořad postavený na vzorku osob z profese a "od kumštu" je pro diváka slušně řečeno na nic. Ono těžkopádné mudrosloví národa televizního, recitujícího ušlechtilé poučky s mučivou leností, trpitele přímo vhání do náruče říznějších stanic. Připomínalo to vnitropodnikovou poradu, z níž směrem k platícím koncesionářům vyplyne jediný sebelítostivý výkřik: My to myslíme dobře, jen vy, barbaři nevděční, Milionářem naočkovaní, nám to kazíte!

Když to s diváky nejde po dobrém, zkusí se to po zlém - od toho je zábava. Sobotní smíření estrádního vkusu napříč stanicemi už dosáhlo takového stupně, že naslepo by člověk neuhádl, který kanál ho právě baví. Odkud se hlásí salonní kouzelník? Nebo jásavá Bramborová placka se škvarkama? Natvrdlí policajti? Manželské anekdoty? Veselé historky z cest a z natáčení? ČT 1 nebo Nova, všechno jedno, tam i onde padali z úst bavičů "blbci" coby spolehlivá návnada smíchu. Navenek různé balení - probírka lidských vlastností v Neváhej a toč! nebo seznam návodů k dobré náladě v Dobrotách - je jenom jiná šňůrka, na niž se navlékají stále tytéž korálky, jen hustá jíška coby základ pořád stejné omáčky ze závodní jídelny: hnědé, bílé, rajské nebo koprovky.

Výjimečně se kuchař slituje a přilije smetanu; to byl případ Josefa A. Náhlovského, jenž ve dvojici hrává burana, sólově však umí chytrou sebeironii. Jeho výrok "nejradši jsem veselý za peníze" provoněl kuchyni přičmoudlé zábavy, kde se už zase zadělává jíška ve velkém - na silvestrovskou svíčkovou.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz