Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrátí se U2 do Česka? Fanoušci spekulují o Julisce a srpnu

  6:50aktualizováno  6:50
S přibývajícími zprávami o novém albu irské čtveřice, které by mělo vyjít v příštím roce, spekulují fandové o koncertu U2 v Česku. Na internetu se již objevily nepotvrzené informace, podle kterých kapela vystoupí 10. srpna 2009 na pražském stadionu Juliska.

U2 | foto: Archiv

Předpokládaní pořadatelé z agentury Live Nation sice přiznávají, že budou o koncert U2 v Česku usilovat, ale spekulativní termín ani místo zatím nepotvrdili.

"O zmíněném koncertu U2 v Česku nemáme žádné zprávy, nevíme zatím o žádném vystoupení této kapely," říká Petr Novák z Live Nation. Nezdá se mu ani místo na pražské Julisce, kde proběhl v 90. letech velký koncert americké skupiny Kiss. "Pro U2 jsou takové prostory malé," dodává Novák.

Kam s U2?

Když se přestaly pořádat koncerty v bývalé spartakiádní aréně na Strahově, kde vystupovali Rolling Stones, Pink Floyd i U2 v roce 1997, v Česku se nyní těžko hledají stadiony pro vystoupení kapel globální velikosti. Vždyť i Rolling Stones, na které přišlo v roce 2003 osmdesát tisíc lidí, vystupovali na Letenské pláni.

Pořadatelé zkoušeli stále nová místa pod širým nebem včetně pláně po zbořených fabrikách v pražských Vysočanech. "I nový stadion pražské Slavie, který pojal při letošním koncertu Metalliky 35 tisíc lidí, by byl pro U2 nevyhovující," míní Novák.

Pokud U2 vyjedou příští rok na turné, domácí pořadatelé se budou snažit, aby k nám skupinu dostali. "Určitě o ně stojíme," řekl šéf české pobočky Live Nation Robert Porkert.

Fandové si již vyspekulovali evropský itinerář koncertů U2, podle kterého by kapela měla vystupovat například 7. a 8. srpna 2009 ve Vídni a 26. a 27. srpna na polském stadionu Slaski u Katowic. O tomto termínu debatují i polští fandové, navíc jsou si téměř jistí, že U2 k nim přijedou znovu. Katowice, kde Irové hráli v červenci 2005 před nadšeně spolupracujícím publikem, mají prý nejlepší vzpomínky.

Něco se chystá

Kapely obvykle vyrážejí na turné, aby propagovaly novou desku. U2 nejsou výjimkou, jejich manažer Paul McGuinness se nechal letos na jaře slyšet, že po vydání nového alba přijde na řadu velká série koncertů.

Jenže práce na dvanácté studiové nahrávce, která dostala pracovní název No Line On The Horizon, se protáhly. Album má vyjít začátkem příštího roku. To už by mělo být jasné, jak bude vypadat kalendář koncertů U2.

V Česku má kapela vícegenerační publikum, které vyrůstalo na jejím legendárním albu The Joshua Tree z roku 1987 nebo na další přelomové desce Achtung Baby (1991).

Ta inspirovala velkolepá turné s využitím obřích efektů a moderních technologií. Právě v tomto velikášském rozpoložení zastihli kapelu domácí fandové na jejím zatím jediném vystoupení v rámci světového turné PopMart na pražském Strahově.

Krátký šot z natáčení nového videoklipu U2
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Najdete na iDNES.cz