Vrátí se Anglický král k Jiřímu Menzelovi?

  • 2
Nekonečný příběh Anglického krále začal psát svou další kapitolu. Do hry se po letech opět navrací jméno Jiřího Menzela. Poté, co vod projektu odstoupil režisér Jan Hřebejk, oslovili majitelé práv ke zfilmování knihy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále oscarového filmaře Jana Svěráka.

Dlouhé vyjednávání však skončilo bezvýsledně.

"Nedohodli jsme se na podmínkách," prohlašují obě strany bez dalších podrobností. Proslýchá se jen, že nešlo ani tak o podmínky umělecké jako spíše obchodní.

A kdo nahradí Svěráka, který se už jednou nabídky natočit Anglického krále vzdal - tehdy na žádost Karla Kachyni? Nové námluvy se točí kolem šestašedesátiletého Menzela, specialisty na hrabalovské látky, který už na počátku celé historie rovněž o natočení Anglického krále usiloval.

Dokonce již tehdy napsal vlastní scénář, a když byl vyšachován svým producentem Jiřím Sirotkem, oplatil mu to na karlovarském festivalu památným proutkem.

Práva ke zfilmování románu od té doby několikrát změnila majitele a ti nynější ze společnosti AQS teď právě Menzela znovu oslovili.

"Nemohu k tomu nic říci, slíbil jsem, že o tom nebudu zatím mluvit. Držím ústa před kamarády i na svých zahraničních cestách, ačkoli by to byla senzace," prohlásil Menzel, který se nedávno vrátil z Rumunska s festivalovou cenou za celoživotní dílo a chystá se tam ještě letos znovu na premiéru filmu Dodo a Naftalin, v němž ztvárnil jednu z rolí.

Kromě Ostře sledovaných vlaků, za něž získal Oscara, natočil Menzel podle Hrabalových předloh i další snímky - trezorové Skřivánky na niti, kteří vyhráli v roce 1990 Berlinale, Slavnosti sněženek, Postřižiny i povídku v hrabalovské skládačce pěti režisérů Perličky na dně.

Režíroval také spisovatelův portrét pro cyklus Gen. V posledních letech se Menzel věnuje divadlu, naposledy natočil příspěvek do cyklu krátkých děl světových režisérů Dalších deset minut a všechny otázky na Anglického krále odmítá: "Nechci dělat humbuk. Je to příliš velké sousto."

To dobře vědí i případní koproducenti v čele s televizí Nova, která svůj vstup do projektu stále jen zvažuje.

"Nejdříve počkáme, jak dopadne náš první samostatný film Román pro ženy, teprve pak můžeme přemýšlet o Anglickém králi. A to ještě v docela jiných měřítkách - je jasné, že by to byl projekt velice nákladný, jaký se jen z českých kin nezaplatí, museli bychom tedy hledat partnery v zahraničí. Takové rozhodnutí se nedá uspěchat," vysvětluje ředitel Novy Petr Dvořák.

,