Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraha vždy chytnu, líčí Eileen Dreyerová

  4:57aktualizováno  4:57
Američanka s irskými kořeny Eileen Dreyerová píše o ženách a hlavně pro ženy. Její literatura je úspěšná a čtená, v češtině jí v posledních devíti letech vyšlo sedm knih.

Eileen Dreyer | foto: Alpress

Z kritiků si hlavu nedělá, což ilustruje i historkou své dcery. Učitel se jí zeptal, jaký je rozdíl mezi literaturou vážnou a lehkou. Dcera pohotově odpověděla: sto padesát let. A matka dodává, že nejde o nálepky, ale o vypravěčství. A k tomu jsou prý Irové obzvláště náchylní.

Dreyerová, která nedávno pobývala v Praze, se po celém světě proslavila thrillery z lékařského prostředí, k nimiž má nezpochybnitelné předpoklady – šestnáct let ošetřování na traumatologii.

"Do nemocnice jsem přišla, když mi bylo devatenáct. O životě a jeho těžkostech jsem neměla ani ponětí, což se však rychle změnilo," vzpomíná Dreyerová na náročnou, nicméně milovanou práci.

Z neradostných osudů, které se v nemocnici každou chvíli přihodily, se potřebovala nějak odreagovat. A tak po nocích začala psát romantické příběhy, které posléze vydávala pod pseudonymy a ke kterým se stále občas vrací (pod jménem Kathleen Korbel).

"Domů jsem z práce chodila frustrovaná, vysílená. Při psaní jsem však tragédie mohla zvrátit, měla jsem je pod kontrolou," říká.  I proto jsou prý podobné knihy tak úspěšné – dávají totiž stálou naději, pocit, že to přese všechno dobře dopadne.

A dobře to dopadá i v psychothrillerech Dreyerové, navzdory názvům jako Anděl smrti, Vražedný lék, Mozková smrt: "Vraha vždycky chytnu, zločince potrestám, což se ve skutečnosti samozřejmě neděje."

To na druhou stranu autorce nebrání v tom, aby ke svým postavám byla mimořádně tvrdá a nechávala je čelit drastickým zkušenostem a zkouškám. Nemocnice považuje za záhadná, neproniknutelná místa, která čtenáře fascinují i děsí zároveň.

Zkrátka ideální dějiště pro zločin: "Jak strašidelné mohou být, nemusím ani moc rozebírat. Stačí si představit mou hrdinku jako pacientku a zlosyna jako doktora. Jste na lékaře odkázáni, ale nikdy si nemůžete být jistí, jak moc jim můžete důvěřovat," uvažuje.

Jak uvádí, její hrdinové nejsou žádní Jamesové Bondové, ale obyčejní, všední lidé. "Chci ukázat, že i oni se dokážou s osudem poprat a obstát. Nejde ani tak o fyzické utrpení, ale o psychické běsy, s kterými se musí vypořádat," podotýká. V jednom ze svých románů tak například nechá hrdinku, která má chorobný strach z vody, přejíždět v hurikánu přes bezmála čtyřicetikilometrový most přetínající neworleanské jezero.

Hříšníci a světci (česky 2006) vyšli ve Spojených státech tři dny předtím, než přišel hurikán Katrina. Knihu věnovala městu New Orleans – čím kdysi bylo a čím brzy zase bude.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz