Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraha vždy chytnu, líčí Eileen Dreyerová

  4:57aktualizováno  4:57
Američanka s irskými kořeny Eileen Dreyerová píše o ženách a hlavně pro ženy. Její literatura je úspěšná a čtená, v češtině jí v posledních devíti letech vyšlo sedm knih.

Eileen Dreyer | foto: Alpress

Z kritiků si hlavu nedělá, což ilustruje i historkou své dcery. Učitel se jí zeptal, jaký je rozdíl mezi literaturou vážnou a lehkou. Dcera pohotově odpověděla: sto padesát let. A matka dodává, že nejde o nálepky, ale o vypravěčství. A k tomu jsou prý Irové obzvláště náchylní.

Dreyerová, která nedávno pobývala v Praze, se po celém světě proslavila thrillery z lékařského prostředí, k nimiž má nezpochybnitelné předpoklady – šestnáct let ošetřování na traumatologii.

"Do nemocnice jsem přišla, když mi bylo devatenáct. O životě a jeho těžkostech jsem neměla ani ponětí, což se však rychle změnilo," vzpomíná Dreyerová na náročnou, nicméně milovanou práci.

Z neradostných osudů, které se v nemocnici každou chvíli přihodily, se potřebovala nějak odreagovat. A tak po nocích začala psát romantické příběhy, které posléze vydávala pod pseudonymy a ke kterým se stále občas vrací (pod jménem Kathleen Korbel).

"Domů jsem z práce chodila frustrovaná, vysílená. Při psaní jsem však tragédie mohla zvrátit, měla jsem je pod kontrolou," říká.  I proto jsou prý podobné knihy tak úspěšné – dávají totiž stálou naději, pocit, že to přese všechno dobře dopadne.

A dobře to dopadá i v psychothrillerech Dreyerové, navzdory názvům jako Anděl smrti, Vražedný lék, Mozková smrt: "Vraha vždycky chytnu, zločince potrestám, což se ve skutečnosti samozřejmě neděje."

To na druhou stranu autorce nebrání v tom, aby ke svým postavám byla mimořádně tvrdá a nechávala je čelit drastickým zkušenostem a zkouškám. Nemocnice považuje za záhadná, neproniknutelná místa, která čtenáře fascinují i děsí zároveň.

Zkrátka ideální dějiště pro zločin: "Jak strašidelné mohou být, nemusím ani moc rozebírat. Stačí si představit mou hrdinku jako pacientku a zlosyna jako doktora. Jste na lékaře odkázáni, ale nikdy si nemůžete být jistí, jak moc jim můžete důvěřovat," uvažuje.

Jak uvádí, její hrdinové nejsou žádní Jamesové Bondové, ale obyčejní, všední lidé. "Chci ukázat, že i oni se dokážou s osudem poprat a obstát. Nejde ani tak o fyzické utrpení, ale o psychické běsy, s kterými se musí vypořádat," podotýká. V jednom ze svých románů tak například nechá hrdinku, která má chorobný strach z vody, přejíždět v hurikánu přes bezmála čtyřicetikilometrový most přetínající neworleanské jezero.

Hříšníci a světci (česky 2006) vyšli ve Spojených státech tři dny předtím, než přišel hurikán Katrina. Knihu věnovala městu New Orleans – čím kdysi bylo a čím brzy zase bude.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz