Vracím se, oznamuje tvůrce Titaniku

(Od spolupracovníka MF DNES) Síly zkoušel na prvních dvou Terminátorech, Vetřelcích či Pravdivých lžích, pak natočil Titanic, jehož jedenáct Oscarů vítal zvoláním Jsem král světa! - a poté se režisér James Cameron stáhl ze scény.

Když nedávno na udílení Zlatých satelitů převzal cenu Nikoly Tesly za dlouhodobé úspěchy v digitální tvorbě, přiznal, že objevování možností nových technologií ho baví víc než natáčení. "Ale také jsem rád, že si někdo uvědomil, jak drahý byl můj smoking, a dal mi příležitost ukázat ho veřejnosti," zažertoval Cameron.

Po Titaniku o vás nebylo příliš slyšet. Proč?
Věnoval jsem se dokumentu. Byl jsem na dně oceánu u vraku Titaniku už před natáčením svého filmu a tehdy mě napadlo, proč se otravuji s hraným příběhem, když mohu ukázat skutečnost. Vrátil jsem se k vraku s 3-D systémem a natočil dokument Ghost of the Abyss. Nový robotický systém jsme použili při natáčení dalšího dokumentu o vraku lodi Bismarck a loni jsem točil podmořské vulkány - film Extreme Life, který dokončuji pro Disneyho. Jsou to ohromně zajímavé experimenty.

V čem?
Mým cílem je dělat historii a vědu atraktivnější hlavně pro děti. Nic jsme nepředstírali, neexistoval scénář. Nechal jsem kameramany točit, co se jim líbilo. Byl jsem kromě režiséra i vedoucím expedice a potápěčem. Dokumentům to dalo syrový styl: jestli se něco děje či pohybuje, točte! Přehnali jsme to a měli deset hodin materiálu denně.

Věnujete se hlubinám - co říkáte hledání života ve vesmíru?
To je podobně důležité. Život na Marsu by byl nesmírný objev, ale nenajít jej by bylo stejně důležité, mohli bychom si položit otázku, proč tam není. Potřebujeme vědět, jestli jsme jedinou civilizací ve vesmíru nebo zda existuje svět, se kterým zatím neumíme komunikovat. Nepředpokládám, že na Marsu najdeme živé tvory, ale klíčové řešení k záhadám tam leží.

Budete dál točit dokumenty?
Jistě, ale častěji je vystřídám hranými filmy. Dokumentárnímu týmu jsem už řekl, že letos budu dělat jen hrané příběhy. Teď píši scénáře. Jsou ze žánru sci-fi, nemají nic společného s vodou. Chceme je točit v systému 3-D. Otázkou zůstává pořadí filmů, chci je načasovat podle možností kin promítat v téhle technologii.

Nebude divákům vadit trojrozměrný obraz?
Naopak, budou ho milovat, protože je vtáhne do středu děje.

Ovlivní to výběr herců?
Ne, nespolupracoval bych s někým jen proto, že je prostorově fotogenický. Já vypadám dobře v 3-D, protože mám velký nos.

Proč jste odmítl Terminátora 3?
Protože jsem už dovyprávěl příběh. Třetí díl bych dělal jen z komerčních důvodů. Vydělal bych hodně peněz, kdybych točil pokračování kteréhokoli svého filmu. Ale přemýšlel bych o tom, jen kdyby mě nadchl příběh. K Terminátorovi mě vázal pocit autorství, jenže to je hloupý důvod, jak strávit rok dva života v pekle a vytvářet nový velkofilm. Radši budu v pekle stejnou dobu, ale při práci na něčem neznámém.

Nevadilo vám, že Schwarzenegger natočil Terminátora 3 bez vás?
Zkoušel mě získat několikrát. Nakonec mě dotlačil k pocitu, že ho brzdím, ač vytvořil obecně uznávanou ikonu popkultury. Nevím, proč někdo nechápe, že v roli pokračoval, když mu nabídli slušný scénář a balík peněz.

Co si myslíte o jeho funkci guvernéra Kalifornie?
Arnold je rozený vůdce. Rozumí lidským problémům a každému se snaží vyhovět, ale nenechá se obalamutit. Nevím, zda vyřeší ekonomické problémy státu, ale určitě je pokládán za nejlepší alternativu.

Jak tím utrpělo vaše přátelství?
Nijak. Známe se přes dvacet let a pořád spolu každý druhý víkend jezdíme na motorkách. Jen už nejezdíme sami, ale v uctivé vzdálenosti nás následují muži v tmavých brýlích - guvernérova ochranka.

Který ze svých filmů máte nejradši?
S odstupem si jako autor myslíte, že žádný nebyl dobrý. Titanic? Protože vydělal nejvíc peněz? Ne, dělám si legraci. Opravdu nemám favorita. Možná Terminátor, protože to byl původně levný film dělaný v době, kdy jeho hrdina byl řidičem náklaďáků, a to byla i má zkušenost, rozuměli jsme si navzájem.

Kdysi mi Miloš Forman řekl, že přes všechny revoluční objevy v kinematografii nakonec vše záleží na dobrém příběhu. Souhlasíte?
K tomu netřeba nic dodávat.