Vrací se romantik Andrea Bocelli

  1:00aktualizováno  1:00
Nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli, který už roky s velkým komerčním úspěchem brázdí vody mezi klasikou a romantickým popem, vystoupí v neděli večer v pražské Sazka Areně. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru předvede publiku árie i populární šlágry.
Andrea Bocelli

Andrea Bocelli | foto: Decca Records

Bocelliho životní příběh, managementem barvitě předestíraný a zpracovaný, začal roku 1958, kdy se narodil v Toskánsku v rodině obchodníka se zemědělskými potřebami.

Brzy po narození si rodiče všimli, že chlapec špatně vidí. Diagnóza zněla zelený zákal a postupnému oslepnutí se nedalo zabránit. Během pobytů v nemocnici se Bocelli začal zajímat o hudbu, nicméně nejprve vystudoval práva.

V barech hrál na klavír, zpíval skladby Franka Sinatry nebo Charlese Aznavoura, jen občas okořenil program klasikou. Chodil také na hodiny zpěvu k tenoristovi Franku Corellimu.

Zlom přišel roku 1992, kdy si Bocelliho vybral rocker Zucchero, aby s ním nazpíval snímek Miserere. Třebaže nakonec píseň převzal Pavarotti, Bocelli doprovázel Zucchera na koncertech.

Sám Pavarotti Bocelliho pozval, aby účinkoval na jednom z koncertů. Roku 1995 Bocelli vydal skladbu Con te partiro, která dosáhla obrovské popularity. To už měl na kontě dvě alba a další rychle následovala.

Nazpíval duety s Pavarottim, Celine Dionovou nebo Sarah Brightmanovou. V repertoáru má i píseň od českého skladatele Zdeňka Bartáka, který se roku 2001 zúčastnil anonymní soutěže Premio Bocelli.

V konkurenci více než 700 autorů z celého světa získal první místo a jeho skladba E mi manchi tu byla zařazena na album Cieli di Toscana. Během devadesátých let se Bocelli začal více věnovat opeře, a dokonce vstoupil na divadelní prkna.

Celosvětově Bocelli prodal už desítky milionů nosičů. Neochvějnou pozici si drží i na českém trhu. Tak třeba jeho CD Romanza je od druhé poloviny devadesátých let nejprodávanějším zahraničním albem všech dob.

Roku 1999 Bocelli poprvé navštívil Prahu při příležitosti předávání cen Akademie populární hudby. Ve Veletržním paláci tehdy převzal šestinásobnou platinovou desku za 182 tisíc prodaných kusů. Jeho snímky se v tuzemsku stále prodávají řádově v mnoha desítkách tisíc kusů.

Bocelli má se svou první ženou Enrikou dva syny. Po rozvodu roku 2001 se jeho životní partnerkou stala tehdy dvaadvacetiletá studentka Veronica Belliová. Zpěvák však o svém osobním životě, stejně jako o svém postižení, veřejně moc nehovoří.

Autoři: ,Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Sto let Československa v písních. Hymnu zpíval i francouzský Arab

Ema Destinová a Dinh Gilly

K aktuálnímu stému výročí vzniku Československa se konají výstavy, koncerty a vydavatel Tomáš Padevět připravil...

Český mejdan s Impulsem letos vyvrcholí vystoupením kapely Kryštof

Kryštof (Stadion Evžena Rošického, Praha, 16. září 2017)

Už v sobotu se v pražské O2 areně uskuteční další ročník „hudební akce roku“, kdy se na jednom pódiu sejde špička...

Anna K. vyrazí do divadel na svoje první vánoční turné

Anna K.

Přestože má zpěvačka Anna K. za sebou výpravná turné ve velkých sálech i vystoupení na největších festivalech, vánočním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz