Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrací se hudební čaroděj ze země zničené válkou

  13:14aktualizováno  13:14
Uznávaný král balkánské muziky Goran Bregović se vrací. Se Svatebním a pohřebním orchestrem vystoupí v pondělí ve vyprodaném pražském Kongresovém centru.

Colours of Ostrava - Goran Bregovič | foto: MAFA - Alexandr Satinský

Hudební postmodernista, který se proslavil hudbou k filmům Emira Kusturici, vystoupil v Česku již několikrát. V roce 2004 vyprodal dvakrát za sebou Lucernu i Divadlo Archa, loni se blýskl na Colours of Ostrava. Pokaždé to byl nezapomenutelný zážitek.

Kdo se chystá popsat osobnost Gorana Bregoviće, musí nevyhnutelně začít u jeho kořenů. Bregović se narodil 22. března 1950 v Sarajevu, patřícím tehdy do komunistické Jugoslávie. Jako syna srbskochorvatského manželského páru ho podle jeho vlastních slov formovaly odvěké spory mezi Srby a Chorvaty, které vyvrcholily válečným konfliktem a rozpadem Jugoslávie.

Možná právě proto proslul jako vyslanec balkánské kultury do celého světa a sběratel world music všeho druhu. (Ve své sbírce má i pirátskou nahrávku české kapely Gipsy.cz.)

Jako skladatel měl odvahu propojit tak protikladné věci, jako jsou bulharské vícehlasy a popové melodie, tradiční duté nástroje promíchal s elektrickými kytarami. Při tvorbě se inspiroval jak Iggym Popem, tak zpěvačkami Ofrou Hazou z Izraele nebo Cesarií Evorou, která spojuje portugalské fado s africkou kulturou.

Začalo to v barech
Osmapadesátiletý Bregović hrál jako dítě na housle, několik let se na ně učil i na konzervatoři, než ho vyloučili za špatnou docházku. Muziku začal prý milovat až poté, co od rodičů dostal kytaru.

"Stal jsem se kytaristou, protože ti mají větší šanci u holek," prohlašoval později. V roce 1966, v šestnácti letech, začal účinkovat v sarajevské kapele Bestije. "Profesionálně jsem hrál už v patnácti, své první peníze jsem vydělával ve striptýzových barech," vyprávěl při jedné z návštěv Prahy.

Ve skupině Bestije vydržel dva roky, než přešel ke kapele Kodeks a později hrál v Triu Mica, Goran a Zoran. Po krátké hudební pauze, v níž se snažil studovat filozofii, založil roku 1974 první vlastní kapelu. Dostala název Jutro (Ráno), který později změnila na Bijelo Dugme neboli Bílý knoflík.

Důvodem byl úspěch, který sklízel hit Kad bih bio Bijelo Dugme. Z kapely se poté stala jedna z nejúspěšnějších a nejznámějších skupin bývalého východního bloku. A z Bregoviće uznávaný hudební experimentátor. V roce 1988 kapelu po čtrnácti letech úspěšného fungování opustil a na rock zanevřel. Ze svého domu se na čas odstěhoval na malý ostrov, kde chytal ryby. Z dobrovolné izolace ho vytrhla válka v Jugoslávii, která ho donutila vlast opustit úplně - Bregović přesídlil do Paříže.

Kusturicův skladatel
Mezitím se koncem 70. let stihl vrhnout na filmové projekty. A spolupráce s jugoslávskými filmaři mu otevírala další dveře. Začal hudbou ke snímku Nije Nego režisérky Mici Milosević, roku 1989 pokračoval muzikou k filmu Dum za vešanje, anglicky Time of the Gypsies. Romská epopej zahájila Bregovićovu spolupráci s Emirem Kusturicou.

Nejslavnější filmová hudba z Bregovićova pera provázela i další, o poznání slavnější Kusturicův film Underground. Ironický pohled na balkánskou válku z roku 1995 však spolupráci obou slavných mužů ukončil. Po třech letech se jejich partnerství vyčerpalo a k dalšímu společnému projektu se už nikdy nedostali.

Dosah Undergroundu byl však obrovský, balkánskou muziku doslova roznesl do celého světa. Nejznámější nahrávku, skladbu Kalašnikov, převzala řada skupin z Balkánu i odjinud. Bregović později svou vlastní filmovou tvorbu poněkud snižoval, na jejím vlivu se však tím nic nemění.

"Udělal jsem hudbu k několika filmům, které naštěstí nepotřebovaly dobrou hudbu. Teď už ale něco podobného nechystám, uvědomil jsem si, že je to plýtvání časem," prohlásil loni na festivalu Colours Of Ostrava.

V uplynulých letech si Bregović vytvořil zázemí hned v několika zemích - Řecku, Turecku a Polsku a jako producent či aranžér tam patří již několik let k nejžádanějším autorům.

Jeho studiovou spolupráci si objednala například již zmiňovaná zpěvačka Ofra Haza, George Dalaras z Řecka, první dáma tureckého popu Sezen Aksu i polská zpěvačka Kayah. Sám Bregović se po rozpadu Bijelo Dugme jako hudebník na nějakou dobu odmlčel. Na pódium se vrátil roku 1995, shodou okolností ve stejné době, kdy Undeground získal na festivalu v Cannes Zlatou palmu.

Vyjel na turné do Řecka a Švédska s desítkou lidových muzikantů, padesátičlenným sborem a symfonickým orchestrem. Organizátoři však měli ze stodvacetihlavé "kapely" strach, Bregović proto počet zredukoval na padesát. Tehdy se zrodil Svatební a pohřební orchestr (Weddings and Funerals Orchestra).

V repertoáru má nejvýraznější skladby z filmů - například Ederlezi, In the Death Car (ze snímku Arizona Dream) i Kalašnikov. Hraje často na open air festivalech pro publikum v rozmezí tři až deset tisíc lidí, rekordní koncert se odehrál na náměstí Piazza St. Giovanni v Římě, kam přišlo neuvěřitelných 500 000 diváků.

Divoké rytmy cikánských a lidových písní předvede Bregović v pondělí v Praze spolu s dechovou sekcí z Bělehradu, čtveřicí bulharských zpěvaček, pravoslavným sborem, perkusemi a smyčcovou sekcí z Polska. Že si takový koncert ani nedovedete představit? V pořádku, protože Bregovićova vystoupení sahají občas skutečně až za pomyslnou hranici světa fantazie.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz