Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vrací se hudební čaroděj ze země zničené válkou

  13:14
Uznávaný král balkánské muziky Goran Bregović se vrací. Se Svatebním a pohřebním orchestrem vystoupí v pondělí ve vyprodaném pražském Kongresovém centru.

Colours of Ostrava - Goran Bregovič | foto: MAFA - Alexandr Satinský

Hudební postmodernista, který se proslavil hudbou k filmům Emira Kusturici, vystoupil v Česku již několikrát. V roce 2004 vyprodal dvakrát za sebou Lucernu i Divadlo Archa, loni se blýskl na Colours of Ostrava. Pokaždé to byl nezapomenutelný zážitek.

Kdo se chystá popsat osobnost Gorana Bregoviće, musí nevyhnutelně začít u jeho kořenů. Bregović se narodil 22. března 1950 v Sarajevu, patřícím tehdy do komunistické Jugoslávie. Jako syna srbskochorvatského manželského páru ho podle jeho vlastních slov formovaly odvěké spory mezi Srby a Chorvaty, které vyvrcholily válečným konfliktem a rozpadem Jugoslávie.

Možná právě proto proslul jako vyslanec balkánské kultury do celého světa a sběratel world music všeho druhu. (Ve své sbírce má i pirátskou nahrávku české kapely Gipsy.cz.)

Jako skladatel měl odvahu propojit tak protikladné věci, jako jsou bulharské vícehlasy a popové melodie, tradiční duté nástroje promíchal s elektrickými kytarami. Při tvorbě se inspiroval jak Iggym Popem, tak zpěvačkami Ofrou Hazou z Izraele nebo Cesarií Evorou, která spojuje portugalské fado s africkou kulturou.

Začalo to v barech
Osmapadesátiletý Bregović hrál jako dítě na housle, několik let se na ně učil i na konzervatoři, než ho vyloučili za špatnou docházku. Muziku začal prý milovat až poté, co od rodičů dostal kytaru.

"Stal jsem se kytaristou, protože ti mají větší šanci u holek," prohlašoval později. V roce 1966, v šestnácti letech, začal účinkovat v sarajevské kapele Bestije. "Profesionálně jsem hrál už v patnácti, své první peníze jsem vydělával ve striptýzových barech," vyprávěl při jedné z návštěv Prahy.

Ve skupině Bestije vydržel dva roky, než přešel ke kapele Kodeks a později hrál v Triu Mica, Goran a Zoran. Po krátké hudební pauze, v níž se snažil studovat filozofii, založil roku 1974 první vlastní kapelu. Dostala název Jutro (Ráno), který později změnila na Bijelo Dugme neboli Bílý knoflík.

Důvodem byl úspěch, který sklízel hit Kad bih bio Bijelo Dugme. Z kapely se poté stala jedna z nejúspěšnějších a nejznámějších skupin bývalého východního bloku. A z Bregoviće uznávaný hudební experimentátor. V roce 1988 kapelu po čtrnácti letech úspěšného fungování opustil a na rock zanevřel. Ze svého domu se na čas odstěhoval na malý ostrov, kde chytal ryby. Z dobrovolné izolace ho vytrhla válka v Jugoslávii, která ho donutila vlast opustit úplně - Bregović přesídlil do Paříže.

Kusturicův skladatel
Mezitím se koncem 70. let stihl vrhnout na filmové projekty. A spolupráce s jugoslávskými filmaři mu otevírala další dveře. Začal hudbou ke snímku Nije Nego režisérky Mici Milosević, roku 1989 pokračoval muzikou k filmu Dum za vešanje, anglicky Time of the Gypsies. Romská epopej zahájila Bregovićovu spolupráci s Emirem Kusturicou.

Nejslavnější filmová hudba z Bregovićova pera provázela i další, o poznání slavnější Kusturicův film Underground. Ironický pohled na balkánskou válku z roku 1995 však spolupráci obou slavných mužů ukončil. Po třech letech se jejich partnerství vyčerpalo a k dalšímu společnému projektu se už nikdy nedostali.

Dosah Undergroundu byl však obrovský, balkánskou muziku doslova roznesl do celého světa. Nejznámější nahrávku, skladbu Kalašnikov, převzala řada skupin z Balkánu i odjinud. Bregović později svou vlastní filmovou tvorbu poněkud snižoval, na jejím vlivu se však tím nic nemění.

"Udělal jsem hudbu k několika filmům, které naštěstí nepotřebovaly dobrou hudbu. Teď už ale něco podobného nechystám, uvědomil jsem si, že je to plýtvání časem," prohlásil loni na festivalu Colours Of Ostrava.

V uplynulých letech si Bregović vytvořil zázemí hned v několika zemích - Řecku, Turecku a Polsku a jako producent či aranžér tam patří již několik let k nejžádanějším autorům.

Jeho studiovou spolupráci si objednala například již zmiňovaná zpěvačka Ofra Haza, George Dalaras z Řecka, první dáma tureckého popu Sezen Aksu i polská zpěvačka Kayah. Sám Bregović se po rozpadu Bijelo Dugme jako hudebník na nějakou dobu odmlčel. Na pódium se vrátil roku 1995, shodou okolností ve stejné době, kdy Undeground získal na festivalu v Cannes Zlatou palmu.

Vyjel na turné do Řecka a Švédska s desítkou lidových muzikantů, padesátičlenným sborem a symfonickým orchestrem. Organizátoři však měli ze stodvacetihlavé "kapely" strach, Bregović proto počet zredukoval na padesát. Tehdy se zrodil Svatební a pohřební orchestr (Weddings and Funerals Orchestra).

V repertoáru má nejvýraznější skladby z filmů - například Ederlezi, In the Death Car (ze snímku Arizona Dream) i Kalašnikov. Hraje často na open air festivalech pro publikum v rozmezí tři až deset tisíc lidí, rekordní koncert se odehrál na náměstí Piazza St. Giovanni v Římě, kam přišlo neuvěřitelných 500 000 diváků.

Divoké rytmy cikánských a lidových písní předvede Bregović v pondělí v Praze spolu s dechovou sekcí z Bělehradu, čtveřicí bulharských zpěvaček, pravoslavným sborem, perkusemi a smyčcovou sekcí z Polska. Že si takový koncert ani nedovedete představit? V pořádku, protože Bregovićova vystoupení sahají občas skutečně až za pomyslnou hranici světa fantazie.

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Izraelka postoupila do finále Eurovize i přes protesty. V Itálii s obřím náskokem

10. května 2024  11:32,  aktualizováno  11:41

Navzdory četným protestům proti účasti Izraele na letošním ročníku Eurovize postoupila zpěvačka...

RECENZE: Potřetí a naposled je tu Iveta, nejplačtivější ze všech řad

10. května 2024

Premium Nikdo neví, kdo jsem; už nechci, aby se mi smáli. Takovou zpovědí Ivety Bartošové zakončili tvůrci...

V Království Planeta opic varujeme před chybami lidstva, říká režisér Ball

10. května 2024  6:50

Nejen historie má tendenci se opakovat, ale také hollywoodská studia, která se tuze ráda vracejí k...

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...