Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vorel točí pokračování Cesty z města. S kanci a střízlivým Polívkou

  12:15aktualizováno  12:15
Tomáš Vorel se po jedenácti letech vrhl do natáčení pokračování filmu Cesta z města. Mělo by se jmenovat Cesta do lesa a točit ho chce Vorel po celý rok až do května 2012. "Budeme čekat na sníh, na vichřici, na rozpuk přírody... A neublížíme žádnému zvířeti," slibuje Vorel.

Z natáčení filmu Cesta do lesa: Bolek Polívka a Eva Holubová jako zemědělci | foto: 2media

První natáčecí den proběhl na statku v obci Vladořice nedaleko Žlutic, další lokace jsou v obydlích, lesích, polích a lukách Rabštejna nad Střelou, Nečtin, Manětína, Černé Hati a okolí.

"Úspěch film Cesta z města nás překvapil. Vidělo ho přes dva miliony diváků. A dodnes mě překvapuje, že si ho lidé pořád pouštějí a znají a citují a milují. Stal se z něho takový kult. Vznikly cestovní kanceláře Cesta z města, vznikly turistické trasy Cesta z města, viděl jsem dokonce voňavku Cesta z města,“ říká režisér, scenárista a kameraman nového filmu Tomáš Vorel. Podle něj na základě snímku nějakou svou ´cestu z města´ podstoupila řada lidí včetně jeho samotného.

Z natáčení filmu Cesta do lesa: Tomáš Vorel za kamerou

Tomáš Vorel za kamerou

"I já většinu času trávím v rabštejnských lesích nebo na ranči Havraní kámen. A Bára Nimcová (nyní provdaná Schlesinger), se kterou jsem kdysi psal scénář a hrála roli Markéty, žije se svým mužem a třemi dětmi a dvěma krávami a jednou veverkou v německé pohraniční vesničce Hohenberg," upřesňuje.

Byly to právě zážitky Vorla a jeho mimoměstských souputníků, co postupně dovedlo režiséra na myšlenku dát vzniknout pokračování filmu z roku 2000. Cesta do lesa proto má být oslavou české krajiny a a chce "vzdávat hold českým lesákům a rolníkům, kteří statečně čelí přírodním živlům a agresivitě měst".

"Jak název napovídá, už to není o útěku z civilizace, ale je to jasná cesta tam, odkud jsme jako lidé vzešli a kam se zase jednou navrátíme – do lesa. Takže ten film je hlavně o stromech, o zvířatech o houbách … tedy hlavně o lesácích, myslivcích, houbařích, zemědělcích a také přistěhovalcích z města, zvaných náplavy,“ popisuje tvůrce.

Z natáčení filmu Cesta do lesa: první klapka

Z natáčení filmu Cesta do lesa: první klapka na statku ve Vladořicích

Hlavní linka příběhu se točí kolem Honzy Maráka (Tomáš Hanák), který už dávno rezignoval na kariéru "ajťáka" a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svou ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům.

Houbičky a živly

Markéta se živí masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojíždí na chalupu. K léčbě používá různé psychotropní rostliny a houby, což vede ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvuje přespolní školu, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody.

Z filmu Cesta z města (Bolek Polívka)
Z natáčení filmu Cesta do lesa: Bolek Polívka jako sedlák

Bolek Polívka na Cestě z města (vlevo) a do lesa

Mezi starousedlíky patří zemědělná rodina Papošova (Bolek Polívka a Eva Holubová),  která má svůj statek a polnosti a celý rok se stará o úrodu. Nejmladší Papoš, Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.), však na statku s rodiči nebydlí a s otcem sedlačit odmítá. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracuje jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem.

Vorel o Polívkovi

Bolek bude řídit traktor, kombajn, bude orat, sklízet pšenici, žnout trávu, postřikovat řepku, šplhat na posed, střílet prasata...

"Děj se odehrává ve všech ročních obdobích. Budeme čekat na sníh, na vichřici, na rozpuk přírody, zkrátka budeme sledovat živly a zvířata a stromy po celý rok. Proto jsem se stal sám kameramanem tohoto filmu. Mám na Rabštejně kameru a když se v lese něco děje, jdu hned točit," popisuje Vorel s tím, že hlavní natáčení probíhá samozřejmě s plným štábem a je dopředu pečlivě připravené.

Cvičená prasata

"S herci jsme předem všechno nazkoušeli, protože krajina je tu vskutku drsná, takže natáčení nebude pro herce ani pro štáb jednoduché. Třeba Bolek Polívka bude řídit traktor, kombajn, bude orat, sklízet pšenici, žnout trávu, postřikovat řepku, šplhat na posed, střílet prasata... Takže bude muset být při natáčení zcela střízlivý,“ konstatuje s úsměvem Vorel.

Z filmu Cesta z města (Tomáš Hanák)

Z filmu Cesta z města (Tomáš Hanák)

Zároveň upozorňuje, že ve srovnání s předcházejícím filmem ubude písniček, ale hudba bude opět podmanivá a velkolepá. Skládá ji Michal Vích a Létající koberec, tentokráte se symfonickým orchestrem. Titulní píseň pravděpodobně nazpívá osvědčená dvojice – Tomáš Hanák s Bárou Schlesinger.

"Nejen pro lidi, ale i pro zvířata bude film obtížný. Specialisté pro nás celý rok cvičí divoká prasata, laně, výra, káně, lišku, strakapouda, holuby... Ale ty nejnáročnější scény se zvířaty, například střelba na honu, se budou dělat na počítači. Abychom mohli na závěr umístit titulek: Při natáčení tohoto filmu nebyla zabita žádná zvířata,“ dodává Tomáš Vorel.

Premiéra je ohlášena na 4. října 2012.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz