Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vonnegutův tabák je mimořádně kvalitní

  9:21aktualizováno  9:21
Nadobyčej výstižný, lehce ironizující portrét amerického spisovatele Kurta Vonneguta z dílny kreslíře Respektu Pavla Reisenauera přitáhne oko ke knize autorových povídek Tabatěrka z Bagomba. Tyto texty vznikaly v letech 1954-1961 pro masově čtené časopisy. Všechny mají jak pevnou časovou linii, tak poutavou zápletku vrcholící pointou (jak si v roce 1982 autor s nadsázkou postěžoval v eseji Osudy horší než smrt, programově intelektuálské periodikum New Yorker mu nikdy neotisklo ani ň).
Kurt Vonnegut: Tabatěrka z Bagomba

Kurt Vonnegut: Tabatěrka z Bagomba - Obálka knihy Kurta Vonneguta Tabatěrka z Bagomba. | foto: Argo

Postavy i promluvy autora zde užívají slova konkrétní a hovorová. Komunikuje se tu běžným jazykem střední třídy - k čemuž spisovatel v článku Jak psát stylově z roku 1981 podotkl, že vlastnímu psaní věří nejvíce, když se vyjadřuje jako člověk z Indianapolis, kým také vlastně je. Některé povídky se ostatně i dilematům americké střední třídy ve věku konzumu a uniformity přímo věnují; jiné se vracejí ke druhé světové válce (opírají se o autorovy zkušenosti ještě předtím, než je v roce 1969 umělecky finálně uchopil románem Jatka č. 5). A další čísla knihy náležejí k žánru sci-fi, který Vonnegut později pěstoval a kultivovanému v rozsáhlejších formách - viz prózy Sirény z Titanu, Snídaně šampionů či Časotřesení.

Kurt Vonnegut:
Tabatěrka z Bagomba

Přeložil Jiří Popel

Argo, Praha 2001

286 stran, náklad 3000 výtisků

Cena 259 korun

Pokud se příběhů z amerického života týče, jednou si na paškál berou přetrvávající mýtus ideální komunity - městečka, kde se všichni znají, všichni jsou šťastní a nikdy se tam nic neděje, jindy úřednickou rutinu a vzrůstající roli financí a investic, pak zase povídky tematizují prohlubující se propast mezi generacemi a tak dále. Pod povrchem dřímají závažné společenské problémy, derou se však na světlo vpravdě literárně, skrze pasáž či epizodu. V Irwinově kouzelné lampě je to rasová nerovnost, ve Šmolkově modrém žihadle ohromné majetkové rozdíly a v Tabatěrce z Bagomba či v Anonymních ctitelích latentní nespokojenost žen-matek, manželek a hospodyň se svým údělem v domácnosti. Vonnegut má cit pro detail a přesné pojmenování. Příklad: muž sám sebe vnímající jako patriarchu "umocnil svou odpovědnost při vyhlížení z okna tím, že zvedl nohu a opřel svou obrovskou botu o radiátor".

Válkou se zabývají tři povídky: Suvenýr, Der Arme Dolmetscher a Okružní plavba Pirátské vlajky. První dvě zobrazují hloupost válečné mašinérie způsobem blížícím se absurdnímu černému humoru Hlavy XXII Josepha Hellera; třetí jemně vykresluje poválečné trauma veterána neschopného zařadit se do civilního života a svou pronikavostí si nezadá s proslulou povídkou Vojákův návrat Ernesta Hemingwaye.

Vědeckofantastickou literaturu zastupuje Tanasféra, podobenství o prorůstání vojenskoprůmyslového komplexu s politickými zájmy, Nevěsta na míru, hříčka o vynálezci, jenž si vynalezl exteriér vlastní ženy, a titul B9T - N3B9T, utopická vize o regulaci obyvatelstva ve jménu blaha. Jako všechny povídky, i tato vyznívá mírně nadějně - lid se bouří už tím, že onen Federální úřad Konce častuje neiluzorními přezdívkami ("Šrotovačka", "Masomlejn", "Stoupa" atd.) a v závěru je strůjce perfektních plynových komor, jistý dr. Hitz, zastřelen.

Podtrženo a sečteno: snad všechna čísla povídkového souboru jsou skvostná. Pokud bychom knihu chtěli charakterizovat ve vonnegutovském duchu (autorovo oblíbené sousloví "silný tabák"), tak je to tabatěrka s tabákem vskutku kvalitním. K zážitku přispívá i výborný překlad Jiřího Popela (zejména jeho práce s idiomy). Kurt Vonnegut-povídkář se směle může poměřit s takovými mistry "short story" americké literatury po roce 1945, jakými byli Irwin Shaw, John Cheever či Bernard Malamud. Na rozdíl od mnohých svých kolegů však Kurt Vonnegut do značné míry zůstal nekonformním dodnes - úspěch jeho esejů psaných z pozic alternativ ho přinutil zhostit se navzdory pokročilému věku (ročník 1922) role až jakéhosi mluvčího myšlenkové i umělecké avantgardy.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz