Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vokolkovi: sochy, obrazy a knihy

  10:14aktualizováno  10:14
Bystřice pod Hostýnem - Plastiky především z přírodních materiálů, dřeva a kamene, ale i z tvarovaného plechu. Olejomalby. Ukázky typografické tvorby. Takové jsou práce Vojmíra, Václava a Vlastimila Vokolkových. Zdánlivě odlišnou tvorbu trojice členů rodiny Vokolků spojuje hlavní společný motiv - celé jejich dílo je prodchnuto křesťanskou vírou a duchovním náhledem.
Výstava rodiny Vokolků - plechové postavy

Výstava rodiny Vokolků - plechové postavy - Výstava na zámku v Bystřici pod Hostýnem nabízí i plechové postavy Vojmíra Vokolky, kterou jsou znázorněny v pohybu - běžící, kroutící se. (28.8.2001) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Výstavu tří členů uměleckého rodu Vokolků nabízí od neděle Bystřický kulturní nadační fond v sálech zámku v Bystřici pod Hostýnem.

"Je nám také společné vědomí, že pokud má člověk co sdělit, musí to učinit navzdory času, za všech okolností. Stejně jako vymanit se z uzavřenosti světa vlastních pocitů. Překročit sám sebe i vlastní osud," říká čtyřiapadesátiletý Václav, malíř a spisovatel, nejmladší z trojice Vokolků, jejichž práce jsou na zámku v Bystřici vystaveny.

Naráží tím na dobu vlády komunistů, kdy byli Vokolkovi kvůli svým názorům a příslušnosti k meziválečné katolické avantgardě v nemilosti mocných. "Vydavatel Vlastimil byl tehdy dělníkem v chemičce, malíř Vojmír nezaměstnaným nuzákem," dodává Václav.

Expozici v Bystřici dominují sochy Vojmíra Vokolka. Z jen hrubě opracovaných dřevěných kmenů Vojmír Vokolek vytvořil Noemovu Archu nebo stylizovanou sovu.

Několikrát se mezi jeho objekty objevuje motiv hranice. Jednou je jen z obarvených dřevěných polen, jindy ji doplňuje mohutný plamen vytvarovaný z plechu, třetí hranice je jakoby zkamenělá, poskládána z dlouhých kamenných valounů.

U plastiky Kniha zase kombinuje dřevo s kamenem. Z plechu Vojmír Vokolek vytváří postavy v pohybu - běžící, kroutící se. V jedné z místností jsou také vystaveny Vojmírovy ilustrace - grafické listy a akvarely.

Náboženská a duchovní témata inspirují i práce malíře Václava Vokolka, synovce sochaře Vojmíra. Jeho obrazy na zdech se doplňují se sochami instalovanými v prostoru. Návštěvník zde opět najde témata, která ho mají přimět k zamyšlení. Například cyklus čtyř obrazů s motivem studnice.

Do třicátých let zavede diváka třetí místnost - uvidí zde skvosty českých katolických autorů, které ve svém nakladatelství vydával Vlastimil Vokolek, bratr sochaře Vojmíra a strýc malíře Václava.

"Na počátku dvacátého století založil můj dědeček Václav tiskárnu. V nejdivočejších snech by ho nenapadlo, že se stane střediskem meziválečného literárního života, že tu budou vydávány bibliofilské tisky i prvotiny významných autorů - Vladimíra Holana, Jakuba Demla, Jana Zahradníčka či Bohuslava Reynka. To vše měli na svědomí jeho tři synové - vydavatel Vlastimil, malíř Vojmír a můj otec, spisovatel Vladimír. Svým zaměřením samozřejmě přivedli tiskárnu málem ke krachu... Na konci třicátých let se síly tří sourozenců dokonce spojily v unikátní edici Lis tří bratří. Vladimír knihy napsal, Vojmír je ilustroval, Vlastimil upravil a vytiskl," popisuje historii uměleckého rodu malíř Václav Vokolek.

Doplňkem expozice, která je zároveň i vzpomínkou na nedávno zesnulého Vojmíra Vokolka, je ukázka jeho poezie zaznamenaná na magnetofonovém pásku v autentickém podání samotného autora. Vokolek na záznamu extaticky, podobně jako příslušníci přírodních kmenů při šamanských obřadech, recituje verše chvály na Hospodina.

Výstava prací Vojmíra, Václava a Vlastimila Vokolkových potrvá na zámku v Bystřici pod Hostýnem do 19. září. Expozice je přístupná každou středu, sobotu a neděli od 9.30 do 12 hodin a od 13.30 do 16 hodin.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz