Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vokolkovi: sochy, obrazy a knihy

  10:14aktualizováno  10:14
Bystřice pod Hostýnem - Plastiky především z přírodních materiálů, dřeva a kamene, ale i z tvarovaného plechu. Olejomalby. Ukázky typografické tvorby. Takové jsou práce Vojmíra, Václava a Vlastimila Vokolkových. Zdánlivě odlišnou tvorbu trojice členů rodiny Vokolků spojuje hlavní společný motiv - celé jejich dílo je prodchnuto křesťanskou vírou a duchovním náhledem.
Výstava rodiny Vokolků - plechové postavy

Výstava rodiny Vokolků - plechové postavy - Výstava na zámku v Bystřici pod Hostýnem nabízí i plechové postavy Vojmíra Vokolky, kterou jsou znázorněny v pohybu - běžící, kroutící se. (28.8.2001) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Výstavu tří členů uměleckého rodu Vokolků nabízí od neděle Bystřický kulturní nadační fond v sálech zámku v Bystřici pod Hostýnem.

"Je nám také společné vědomí, že pokud má člověk co sdělit, musí to učinit navzdory času, za všech okolností. Stejně jako vymanit se z uzavřenosti světa vlastních pocitů. Překročit sám sebe i vlastní osud," říká čtyřiapadesátiletý Václav, malíř a spisovatel, nejmladší z trojice Vokolků, jejichž práce jsou na zámku v Bystřici vystaveny.

Naráží tím na dobu vlády komunistů, kdy byli Vokolkovi kvůli svým názorům a příslušnosti k meziválečné katolické avantgardě v nemilosti mocných. "Vydavatel Vlastimil byl tehdy dělníkem v chemičce, malíř Vojmír nezaměstnaným nuzákem," dodává Václav.

Expozici v Bystřici dominují sochy Vojmíra Vokolka. Z jen hrubě opracovaných dřevěných kmenů Vojmír Vokolek vytvořil Noemovu Archu nebo stylizovanou sovu.

Několikrát se mezi jeho objekty objevuje motiv hranice. Jednou je jen z obarvených dřevěných polen, jindy ji doplňuje mohutný plamen vytvarovaný z plechu, třetí hranice je jakoby zkamenělá, poskládána z dlouhých kamenných valounů.

U plastiky Kniha zase kombinuje dřevo s kamenem. Z plechu Vojmír Vokolek vytváří postavy v pohybu - běžící, kroutící se. V jedné z místností jsou také vystaveny Vojmírovy ilustrace - grafické listy a akvarely.

Náboženská a duchovní témata inspirují i práce malíře Václava Vokolka, synovce sochaře Vojmíra. Jeho obrazy na zdech se doplňují se sochami instalovanými v prostoru. Návštěvník zde opět najde témata, která ho mají přimět k zamyšlení. Například cyklus čtyř obrazů s motivem studnice.

Do třicátých let zavede diváka třetí místnost - uvidí zde skvosty českých katolických autorů, které ve svém nakladatelství vydával Vlastimil Vokolek, bratr sochaře Vojmíra a strýc malíře Václava.

"Na počátku dvacátého století založil můj dědeček Václav tiskárnu. V nejdivočejších snech by ho nenapadlo, že se stane střediskem meziválečného literárního života, že tu budou vydávány bibliofilské tisky i prvotiny významných autorů - Vladimíra Holana, Jakuba Demla, Jana Zahradníčka či Bohuslava Reynka. To vše měli na svědomí jeho tři synové - vydavatel Vlastimil, malíř Vojmír a můj otec, spisovatel Vladimír. Svým zaměřením samozřejmě přivedli tiskárnu málem ke krachu... Na konci třicátých let se síly tří sourozenců dokonce spojily v unikátní edici Lis tří bratří. Vladimír knihy napsal, Vojmír je ilustroval, Vlastimil upravil a vytiskl," popisuje historii uměleckého rodu malíř Václav Vokolek.

Doplňkem expozice, která je zároveň i vzpomínkou na nedávno zesnulého Vojmíra Vokolka, je ukázka jeho poezie zaznamenaná na magnetofonovém pásku v autentickém podání samotného autora. Vokolek na záznamu extaticky, podobně jako příslušníci přírodních kmenů při šamanských obřadech, recituje verše chvály na Hospodina.

Výstava prací Vojmíra, Václava a Vlastimila Vokolkových potrvá na zámku v Bystřici pod Hostýnem do 19. září. Expozice je přístupná každou středu, sobotu a neděli od 9.30 do 12 hodin a od 13.30 do 16 hodin.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz