Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vojtěch Jasný si jede pro čestného Lva

  1:04aktualizováno  1:04
Vojtěch Jasný tvrdí, že žádný filmař na světě neprošel tolik zemí jako on. Ostatně nyní dvaaosmdesátiletý tvůrce trezorové legendy Všichni dobří rodáci je právě znovu na cestě: ze svého nynějšího domova ve Státech letí do Prahy, kde převezme cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos.

Vojtěch Jasný | foto: ČTK

"Poprvé jsem vlastně emigroval z rodné Kelče do Prahy. Podruhé jsme utíkali do exilu jen s kufry," shrnuje ve dvou větách svůj barvitý osud. Narodil se 30. listopadu 1925; čtyři roky poté začal jeho tatínek promítat v kelčském sokolu  filmy, kterým syn propadl.

Po válce, v níž ztratil otce zabitého v Osvětimi, studoval ruštinu, pak přešel na FAMU na obor kamera, kde v něm profesor  Karel Plicka našel "kolegu lyrika".

Od studií Jasný spolupracoval s Karlem Kachyňou, od dokumentů přešli k hrané tvorbě snímkem Dnes večer všechno skončí, v němž socialistický voják díky kamarádům odhalí ve své lásce agentku imperialismu. Pak se cesty režisérů rozdělily.

Filmař učitelem
Jasný samostatně debutoval opět armádním příběhem – Zářijové noci, ale po něm, přesně před půl stoletím, už přišla poetická Touha, která spolu s Trnkovým snímkem vyhrála v Cannes cenu za nejlepší národní kolekci.

Následoval příběh s Janem Werichem Až přijde kocour, další trofej v Cannes za povídkové Dýmky a jako vrchol Všichni dobří rodáci, na něž sbíral síly i materiál dvacet let a které mu opět v Cannes vynesly roku 1969 cenu za režii a pozvání do poroty dalšího ročníku.

Přijal; téhož roku emigroval a na čas zakotvil u tehdejších západoněmeckých televizních zakázek. Natočil též Klaunovy názory podle Heinricha Bölla, za něž dostal Stříbrnou mušli v San Sebastianu.

Učil ve Vídni, Salcburku či Mnichově, nakonec  se stal pedagogem na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, jejíž filmovou sekci založil Miloš Forman. Vztah dvou filmařů-emigrantů vystihují dva výroky.

Podle Formana se ještě doma o jeho prvotinu Černý Petr zasadil "podivuhodně vlivný mladý režisér Jasný, který vystudoval v Moskvě". A Jasný zas ve svých pamětech Formanovi vytýká, že málo líčí "obtíže prosazování uměleckých záměrů na Západě a ideové nepochopení".

Zpátky na začátek
Oba se nicméně sešli po listopadu 1989 nad Jasného dokumentem Proč Havel?, v němž Forman namluvil komentář. A před devíti lety Jasný zkusil vstoupit ještě jednou do řeky Rodáků filmem Návrat ztraceného ráje.

Jeho hrdinu stvořil podle sebe. Exilový filmař v podání emigranta Vladimíra Pucholta se vrací ze Států do kraje dětství s americkým žákem, jehož ztvárnil skutečný Jasného student, Adam Davidson.

"Jasný je zvláštní člověk s duší básníka, jeho poezie přichází z nebe. Lidem trvá, než poznají jeho hodnoty a pochopí, co je zač, pro hodně studentů zůstal hádankou," míní Davidson.

Se vzkříšením Rodáků po letech příliš neuspěl. "Ale pozor, to nejsou Rodáci. Lidé takového typu už neexistují," popsal hořce svůj poslední hraný film Návrat ztraceného ráje.

Po něm se vydal zpět na začátek, k dokumentu. Peklo na zemi, v němž líčí terezínské ghetto, se stalo součástí cyklu spojeného se Spielbergovou nadací, sbírající svědectví o holokaustu. V Česku vyšel Jasného, Čuchrajův či Wajdův příspěvek na společném DVD Hlasy umlčených.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Odcházení Václava Havla získalo dvanáct nominací na Českého lva

Nominační večer filmových cen uváděla v sobotu 4. února v Praze dvojice Ester

Nejvíce nominací na České lvy získaly snímky debutujících režisérů. Odcházení Václava Havla, které má dvanáct nominací,...

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor (herečka Jana Plodková, střihař Pavel Hrdlička a režisér Marek Najbrt)

Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny...

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Najdete na iDNES.cz