Já jsem Vojtěch Jasný, pořád stále šťastný, říká o sobě držitel glóbu

  • 2
Do Karlových Varů si Vojtěch Jasný přijel připomenout své Všechny dobré rodáky. Na premiéře digitálně restaurované verze filmu z roku 1968 převzal od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. "Já jsem Vojtěch Jasný, pořád stále šťastný," říká o sobě režisér.

Jasnému, jehož doprovodili i herci Drahomíra Hofmanová a Pavel Pavlovský, sál tleskal vestoje. "Ta kopie je zázrak, slyšel jsem anděly zpívat," řekl po zhlédnutí filmu.

Vojtěch Jasný převzal od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu a uvedl digitálně restaurovanou verzi svého filmu Všichni dobří rodáci (29. června 2013).

"Je to krásné," řekl, když viděl část filmu ve studiích UPP, která se na úpravách podílela spolu s Národním filmovým archivem a společností Soundsquare. "Krásný pocit velikého štěstí a blaha. Když jsem viděl první ukázky, napsal jsem si: Já jsem Vojtěch Jasný, pořád stále šťastný. Jediné, co teď potřebuji, je múza," dodal a v očích mu přeskočila jiskra.

"Můžu mít romance. A mám! Pochopitelně. Ale já potřebuju takovou ženu, která se mnou bude jezdit po světě. Bude se o mně starat, diskutovat se mnou. Ale on to za mě rozhodne Pán Bůh," upřesnil. Navíc prý má to nejlepší povolení. Manželka mu zemřela před rokem a půl, ale dala mu souhlas. "Zážitky se musejí sdílet. Filmy a básně nechci psát pro sebe. Dřív jsem to dělal pro mou Květušku, ale teď, když není, povolila mi náhradu. Věčný ženský půvab je nekonečně důležitý," upozorňuje mladší muže na to, co je v životě nejdůležitější.

Právě tento motor ho prý žene v práci. "Vždy jsem se snažil netočit jen hloupé dialogy, ale obrazy. Čerpám ze života a pro život. Terezínský scénář nového filmu jsem psal dvanáct let. Dneska se filmy vymýšlejí uměle, aby byly hned hotové. Pak z nich lezou blbosti," postěžoval si Jasný na současnou kinematografii.

Vojtěch Jasný na červeném koberci před projekcí filmu Všichni dobří rodáci (29. června 2013)

"Nesmíte se zastavit. Dívejte se. Cvičte jógu a jezte hodně medu. Přestanete stárnout a budete mít pořád dost elánu," poradil všem, kde brát energii, nejen na filmy.

Jasný: V New Yorku jsem se cítil jako doma

Vojtěch Jasný má ve filmografii víc než padesát filmů, mezi nimi září snímek Až přijde kocour z roku 1963. Po roce 1968 emigroval. Točil v zahraničí a přednášel na univerzitách včetně New Yorku, kde střídavě žije. "Tohle město mě spolklo. Je to ostrov lidskosti, který ani teroristé nezničí. Žil jsem na různých místech, ale tady jsem se cítil doma," zamyslel se Jasný. Sice přidal historku o tom, jak se musel bránit deštníkem před feťáky v ulicích, ale jinak odmítl na "Velké jablko" nadávat.

Všichni dobří rodáci

Film čeká 1. srpna projekce na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Je součástí Projektu 100, distributorem v kinech je Asociace českých filmových klubů.

Domů se vrací v půlročních intervalech. Žije v Bystrém u Poličky, kde před 45 lety dokončil Všechny dobré rodáky. Kroniku moravské vesnice let 1945 až 1958 mu pomáhala tvořit maminka. Trezorový film s vynikajícím Radoslavem Brzobohatým získal v Cannes cenu za režii.

Digitální čistění snímku podpořil pro Nadaci české bijáky někdejší šéf ČEZ Martin Roman s manželkou. "Je to má srdcovka. Film vypovídá o svobodě jednotlivce. A svobody nepřibývá, proto je film aktuální i dnes," řekl v týdnu na setkání s novináři.